Yılın en eğlence dolu ayı nihayet geldi. Neredeyse tüm dünya yılbaşı gününde ortak bir sevince bürünüyor. Heyecan dolu yepyeni bir yola giriş yaparken dünya üzerindeki birçok insan yeni yılın ilk günleri için dilekler diliyor. Tüm bunları yaparken evimizde bize eşlik eden yılbaşı ağacı süsleme tüyolarını sizler ile paylaşacağız. Rengârenk ve ışıl ışıl bir ağaç ile yeni bir yola girerken umarız tuttuğunuz dileklerinizde en az ağacınız kadar parıldıyordur. Dilerseniz birlikte yılbaşı ağacı nasıl süslenir ufak detaylara göz atalım. 

Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir?

Dilediğiniz zevk ve dizayna göre süsleyebileceğiniz ışıl ışıl parlayan bir yılbaşı ağacı süslemeye ne dersiniz? Bu kısımda sizlerle yılbaşı ağacı nasıl süslenir sizlere birkaç tüyo vereceğiz. Öncelikle dilediğiniz boyda bir yılbaşı ağacı edinmelisiniz. Büyük boy ağaç süslemek çok daha eğlenceli ve güzel olacaktır. Tamamıyla sizin zevkinize göre dizayn edilecek olan ağacınız için sevdiğiniz süsleri tedarik etmelisiniz. Yılbaşı ağacınızı dilediğiniz yoğunlukta süsledikten sonra muhakkak ekleneniz gereken ve gecenizi aydınlatacak olan minik lambaları ağacınızın çevresine dolamayı kesinlikle unutmamalısınız. Tüm bunların yanı sıra ağacınızın en üstüne altın yıldızınızı da takmayı ihmal etmemelisiniz. Dilerseniz birlikte yılbaşı ağacı ne zaman süslemeye başlanır birlikte inceleyelim. 

Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir

Yılbaşı Ağacı Ne Zaman Süslemeye Başlanır?

Yılbaşı ağacı süslemek bazı ülkelere göre geleneksel bir ritüel olmaktadır. Aslına bakarsanız ülkemizde ve günümüzde de birçok aile tarafından eğlence haline getirilerek her yıl süslemesi yapılmaktadır. Peki, yılbaşı ağacı ne zaman süslenmeye başlanır? Dilerseniz birlikte göz atalım. Yılbaşı ağacı aralık ayının başlamasının ardından dilediğiniz zaman süsleye bilirsiniz. Farklı ülkelerde Noel gecesine kadar süslenmesi gerektiğine inanılsa da ülkemizde 31 Aralık gecesine kadar süslenme zamanı vardır. Ve 1 Ocaktan itibaren de dilediğiniz zaman bir sonraki sene için ağacınızı yıpratmadan kaldırabilirsiniz. 

Yılbaşı Ağacı Ne Zaman Süslemeye Başlanır

Neden Yılbaşında Ağaç Süslenir?

Yılbaşı ağacı Paganların bir ritüeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda yaprakları dökülmeyen yılbaşı ağacı kullanmak bazı medeniyetler tarafından ölümsüzlüğün simgesi olarak görünmektedir. Başta çam ağacı olmak üzere yaprak dökmeyen birçok ağaç inanışlarına göre süslenmektedir. Aynı zamanda Pagan kültüründe ağaçlara tapıldığından güneş tanrısının sembolü olduğuna inanılmaktadır. Yılbaşı ağaçlarının en bilinen dekoratif objesi altın yıldız bu sebeple ağaçların en tepesine yerleştirilmektedir. Yani yılbaşı ağacının süslenme nedeni birçok inanışa göre değişkenlik göstermektedir. 

Neden Yılbaşında Ağaç Süslenir

Yılbaşı Ağacı Süslemek Nereden Gelir?

Ülkemizde tamamıyla eğlence ve görsel şölen olarak kullanılan yılbaşı ağacı süslemesi Almanya’nın batısından geldiği düşünülmektedir. 16. Yüzyılın ortalarında Noel piramidi ve cennet ağaçlarından yola çıkılarak yılbaşı ağacı keşfedilmiş ve günümüze kadar popülerliği giderek artış göstermiştir. Bir diğer araştırmalara göre eski Türk toplumlarında ağaç süsleme geleneği olduğudur. Ağacın yaşam döngüsü ile kendi hayatının doğal seyri arasında bir benzerlik olduğunu keşfetmiş ve bir ağacın mevsimden mevsime kendini yenilemesinden dolayı bazı ağaçları hayatın be sonsuzluğun simgesi olarak görmüştür. Hala günümüzde bazı ağaçlara çaput, adak bezi gibi simgeler asarak aslında inanışlarını göstermektedirler. 

Yeni Yıl Ağacı Süslemek Günah Mı?

Günümüzde her ne kadar Miladi Takvim kullanılsa da Müslümanların esas yılbaşı Hicri Takvimin kullanıldığı yılbaşıdır. Hicri Takvimin yeni yılı ise dualar ve ibadetler ile ihya edilir. Diyanet İşleri Bakanlığının açıklamalarına bakıldığında çam ağacı süslemenin caiz olmadığı belirtilmiştir. Lakin ülkemizde inanarak değil yalnızca eğlence, gösteriş ve görüntü amaçlı yılbaşı ağacı süslendiği için günah olmamaktadır. Ülkemizde bu gibi günler yalnızca eğlence amaçlı kullanılmaktadır.