Kadın elinin değip de güzelleşmediği bir alan düşünülemez. Türkiye’nin En İyi Kadın Komedyenleri denilince akla gelen isimler bu yazımızda. Her işte başarılı olan kadınlar komedyenlik konusunda da bir hayli yetenekli. Türk televizyon tarihinde rolleri ile hafızamıza kazınan En İyi Kadın Komedyenleri, oynadıkları dizi ve filmlerden de yakından tanıyoruz. Türkiye’de yetişen en iyi kadın komedyenleri öğrenmek istiyorsanız bu liste tam size göre.

En İyi Kadın Komedyenleri

Kadınlar, komediye getirmiş olduğu farklılıklar ile başka bir pencereden bakmanızı sağladılar. Mizah erkek işidir algısını yıkan ve Türkiye’nin gelmiş geçmiş En İyi Kadın Komedyenleri sizler için listeledik. Gelin listemize birlikte göz atalım.

Adile Naşit

O bir efsane. Şen şakrak kahkahalarıyla hafızamızda yer edinen Adile Naşit hepimizin yüreğinde yaşayan bir kadın. Onun filmlerini izleyerek büyüdük. Repliklerini ezberlemiş olsak da karşımıza çıktığında tekrar tekrar izleyeceğimiz güzellikte filmlerde rol almıştır.

Adile Naşit

Ayşen Gruda

Kadın komedyen denilince Ayşen Gruda, akla gelen ilk isimlerdendir. Yeşilçam ile tanıdığımız oyuncu halen rol aldığı filmler ile bizi güldürmeye devam etmektedir.

Ayşen Gruda

Demet Akbağ

Geecek adı Demet İybar olan oyuncu, Bir Demet Tiyatro ile hafızamıza kazındı. Perihan Abla dizisinde ilk rolünü oynamıştır. En zor rolleri bile rahat bir şekilde sergileyen Demet Akbağ, oyunculuk hayatında birçok ödül almıştır. 

Demet Akbağ

Perran Kutman

Birçok başarılı rolde oynayan Perran Kutman, Perihan Abla karakteri ile hafızamızda yer edinmiştir. Hem güldürüp hem ağlatan başarılı rolleri ile sinema tarihinde iz bırakmış Türkiye’nin En İyi Kadın Komedyenleri arasındadır. Görgüsüzler, Salak Milyoner, Hayat Bilgisi ve daha nicesi.. 

Perran Kutman

Yasemin Yalçın

İnce ince Yasemince dizisi ile hatırladığımız Yasemin Yalçın en iyi komedyen ödülünü aldığında daha 32 yaşındaydı. Usta komedyenin başarısını Adile Naşit de ‘Kızım olsa ancak bu kadar benzerdi.’ diyerek övmüştür. O kadar başarılı bir oyuncu ki yeteneği daha okul sıralarında fark edilmiştir. 

Yasemin Yalçın

Binnur KAYA

Komedi severlerin izlemeye doyamadığı Binnur KAYA, 2014 yılında En İyi Kadın Komedyeni seçilmiştir. Komedi film ve dizilerinin aranan yüzüdür desek abartmış olmayız. Avrupa Yakası, Yabancı Damat gibi birçok dizide rol alan oyuncu, izleyicilerinden tam not alıyor.

Binnur KAYA

Ezgi Mola

Başarılı işleriyle her zaman gündemde olan Ezgi Mola, her ne kadar komedyen olmadığını iddia etse de bizlerin gözünde Türkiyenin En İyi Kadın Komedyenleri arasında. Öyle ki canlandırdığı tiplemeler bile uzun süre akıllarda kalıyor. Ay dede, Kelebekler, Kocan Kadar Konuş, Ezgi Mola’nın rol almış olduğu bazı diziler. Güzel oyuncunun daha birçok başarıya imza atacağına inanıyoruz.

Ezgi Mola

Gupse Özay

Oynadığı tüm rollerin hakkını veren Gupse Özay, onun da deyimiyle çirkinleşmekten korkmayan iyi bir oyuncu. Rol aldığı ‘Deliha’ filmi de bu söylemine çok güzel bir örnek. Bir çok ödül alan oyuncu, rol aldığı her yapıt ile adından söz ettirmeyi başarıyor. 

Gupse Özay

Merve Dizdar

Masumlar Apartmanı’ndaki Gülben karakterine hayat veren Merve Dizdar, Gupse Özay ile de rol arkadaşlığı yapmıştır. Oyuncu, ileri oyunculuk programında yüksek lisans yapmaktadır. Başarılı oyunculuğu ile de sık sık gündemde.

Merve Dizdar

Büşra Pekin

Büşra Pekin denilince akla başarılı bir şekilde  hayat verdiği karakter ‘Havuçlu Anne’ tiplemesi geliyor. Işığı ile sahneyi aydınlatmayı başaran güzel oyuncunun adını daha çok duyacağımız şimdiden belli.

Büşra Pekin

Şebnem Bozoklu

Hayatımıza Canım Ailem dizisi ile giriş yapan Şebnem Bozoklu, Ah Ulan İstanbul dizisinde canlandırdığı Yaren karakteri ile başarıyı yakalamıştır. Oynadığı her rolün hakkını veren başarılı oyuncu Türkiye’nin En İyi Kadın Komedyenleri arasındaki yerini almıştır.

Şebnem Bozoklu

Hasibe Eren

Sıdıka karakteri ile hatırladığımız Hasibe Eren, Avrupa Yakası, Yalan Dünya gibi dizilerde de oyunculuğunu konuşturmuştur. 

Hasibe Eren

Günay Karacaoğlu

Yarım Elma dizisi ile ününe kavuşan Günay Karacaoğlu, kadın komedyenler arasında en sevilen isimlerden bir tanesi. Gönülçelen dizisindeki rolü kahkaha atmamıza neden olmuştur. 

Günay Karacaoğlu

Nihal Yalçın

Oyunculuğu ile olduğu kadar ince espirileri ile de dikkat çeken Nihal Yalçın da Yalan Dünya dizisinde rol almıştır. Canlandırdığı her karakteri adeta yaşayan oyuncuyu daha fazla ekranlarda görmek istiyoruz.

Nihal Yalçın

Demet Evgar

Vee Demet Evgar. Ekranlarda görmeye alışık olduğumuz Demet Evgar, 1 Erkek 1 Kadın programı ile bizi neşelendirmiştir. Attığımız kahkahalar hala kulağımızda.

Demet Evgar