Son yıllarda fazlasıyla artış gösteren sokak tacizi ne yazık ki kadınların korkulu rüyası olmaya başlamıştır. Kadınların dilediği saatte dışarı çıkamaması, giyiminden kuşamına, makyajından saçına ne yazık ki her hareketi anormalleştirildiği için hal böyle olunca kadınlarda hayli çekinmekte hatta korkmaktadır sokak tacizinden. Kadınlar istedikleri saatte özgür bir şekilde diledikleri gibi dışarı çıkabilsin ve hür bir yaşam sürebilsin diye sokak tacizine operasyonu başlasın! Taciz asla kabul edilmeyen ve adalet tarafından en ağır ceza ile yargılanması gereken bir durumdur. Yalnızca kadınlara değil çocuklara ve hayvanlara yapılan tacizi de sonuna kadar kınıyoruz. 

Tacize Uğramak Nedir?

Ne yazık ki taciz gün geçtikçe çeşitlenen ve artış gösteren bir durumdur. Hal böyle olunca özellikle kadınlar, çocuklar ve hayvanlar risk altında yaşamaktadırlar. Bizlerde sizleri bilgilendirmek amacı ile taciz nedir? Tacize uğramak nedir? Gibi birçok açıklamalarda bulunacağız. Dilerseniz birlikte bu sorularınızı yanıtlayalım. Sokak tacizi denildiğinde akıllara son yıllarda sesini duyurmaya çalışan kadınlar gelmektedir. Geceleri dışarı tek başına çıkamayan, çıktığı andan itibaren göz tacizine, fiziksel tacize uğrayan kadınlar var bu ülkede ne azık ki. Sokak tacizi geniş çaplı derin bir konudur. Dilerseniz kadına şiddet ve tacize uğramak nedir bunlara göz atabiliriz. Kelimeye hukuksal yönden bakıldığı zaman tehdit edici, rahatsızlık veren ve toplum tarafından tasvip edilmeyen davranışlar biçime denmektedir. 

Taciz Türleri

Bu kısımda taciz türleri nelerdir bunlara değineceğiz. Birçok çeşidi olan taciz türleri ne yazık ki gün geçtikçe çeşitlenmektedir. Çeşidi artarak çoğalmakta ve bu konu da bir hayli can sıkmaktadır. Sizlerde size yapılan bir haksızlık var ise erken farkında olarak haklarınızı sonuna kadar savunabilirsiniz. Dilerseniz neler tacize girer birlikte inceleyebiliriz. 

  1. Fiziksel Taciz: Kişinin bedenine acı, ağrı, yaranma gibi fiziksel güç kullanılarak yapılan ve acı veren bir işlemdir. Fiziksel istismar içerisine; yumruk atmak, tokat atmak, itmek, nesne fırlatmak, tekmelemek, düşürmek, kesmek, diz ile vurmak, boğmak, uyutmamak, soğuğa maruz bırakmak, yakmak, tehlikeli hayvanları üzerine salmak, ihtiyaç duyulan ilacı vermemek, yemek vermemek, uyuşturucu madde vermek gibi birçok eylemde fiziksel tacizi kapsamaktadır. 
  2. Cinsel Taciz: kişinin isteği dışında ruhsal veya fiziksel temas yolu ile çeşitli cinsel davranışlara maruz bırakılmasıdır. Cinsel istismar yalnızca temas edilerek yapılan bir taciz türü değildir. Cinsel içerikli eleştiri, istem dışı cinsel ilişki, sadisttik cinsel davranışlar, cinsel ilişki sırası öncesi ve sonrasında sevgi ve ilgi göstermemek, istenmeyen cinsel davranışlara zorlamak gibi birçok davranışta cinsel tacize girmektedir. 
  3. Duygusal Taciz: duygusal istismar cinsel veya fiziksel taciz gibi değildir. Bu taciz türüne uğrayan herkesin yaşayabileceği bir taciz türü olmaktadır. 
  4. Ekonomik Taciz: kişiyi para yolu ile elde tutmaya çalışmak veya kazancını zorbalık ile elinden alan ve ekonomisini kısıtlayan bir istismar türüdür. 
  5. Sosyal Medya Dijital: dijital ortamda rahatsız edici tüm davranışlar dijital tacize girmektedir. Hakaret içerikli yorumlar, mesaj yolu ile rahatsız etmek, küfür etmek gibi birçok eylem dijital istismar olarak bilinmektedir. 

Tacize Uğrayan Kadınlar Ne Yapmalı?

Son yılların ne yazık ki artış gösteren kadınlar gördükleri şiddetin fazlalaşması ile bilinmektedir. Üstelik yalnızca fiziksel taciz değildir gördükleri. Ekonomik taciz, dijital taciz, fiziksel taciz, cinsel taciz gibi tacizin türleri gün geçtikçe artış göstermektedir. Peki, tacize uğradığınızda ne yapmalısınız dilerseniz birlikte inceleyebiliriz. 

  • Öncelikle kesinlikle her ne olursa olsun sessiz kalmamalısınız.
  • Daha sonra yakınlarınızı arayıp bilgi vermelisiniz. 
  • Ardından 155 Polis İmdat’ı arayarak yardım istemelisiniz. 
  • Bunların yanı sıra 156 Jandarmayı da arayabilirsiniz. 
  • 183 Aile, kadın çocuk ve sosyal hizmet danışma hattını arayabilirsiniz.
Tacize Uğrayan Kadınlar Ne Yapmalı

5D Eğitim Nedir?

Tacize uğrayan insanlar ya da bu tacize şahit olan insanlar için verilen bir eğitim türüdür 5d eğitim. Peki, içeriğinde neler vardır dilerseniz birlikte inceleyelim. Tacize güvenli bir şekilde müdahale etmenize yarayan bir eğitim türüdür. Öncelikle doğru şekilde dikkat dağıtmalısınız, ardından yetkili birini de bu dikkat dağınıklığına dâhil etmelisiniz. Görmüş olduğunuz taciz veya şiddeti delillendirmelisiniz ve ardından mağdura bu delili ulaştırmalısınız. Fakat bunu yaparken canlı bir şekilde değil video kaydı ya da not alarak yapmalısınız.