Evde diş beyazlatma yöntemleri ile daha pürüzsüz diş görünümüne ulaşmak mümkündür. İnsanların gülüşlerini en güzel hale getiren şeylerden biri diş yapısıdır. Bu sebeple dişlerin rengine ve temizliğine önem göstermek gerekir.

Bazı kişilerin dişleri sonradan sararma gösterirken bazı kişilerin genetik olarak sarı bir alt tona sahip dişleri bulunur. Genetik rengi sarı olan kişilerin doğal yöntemler ile evde diş beyazlatma pek mümkün değildir. Fakat yedikleri, içtikleri ve diş fırçalamadan kaynaklı olan sararmaları evde diş beyazlatma ile yapılan doğal yöntemler ile kaldırmak mümkün olur.

Doğal Yöntemler ile Evde Diş Beyazlatma

Doğal yöntemler uzun bir süre kullanıldığı zaman ortalama 5 ton renk açma özelliğine sahiptir. 5 ton etkileyici bir gülüşe sahip olabilmek için idealdir. Dişleriniz beyazladıktan sonra düzenli olarak diş fırçalamaya ve bakımını yapmayı önemli göstermek gerekir.

Aksi takdirde dişleriniz yeniden sararma gösterir. Günde en az 2 defa diş fırçalıyor olmak gerekir. Fırçalarken 2 dakika civarında fırçalamaya da özen göstermek gerekir.

Doğal Yöntemler ile Evde Diş Beyazlatma

Karbonat ve Elma Sirkesi İle Evde Diş Beyazlatma

Doğa bir şekilde dişlerini beyazlatmak isteyen kişiler için elma sirkesi ve karbonat karışımı son derece ideal bir tercih olacaktır. Evde diş beyazlatma denince akla ilk gelen karbonat olmaktadır.

Elma sirkesi de ağız içerisinde yer alan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur. Karbonat sayesinde dişlerinizi çok daha beyaz bir hale getirmeniz mümkündür. Hazırlanışı ise son derece basittir:

 1. Karışıma ortaya çıkarmak için ilk olarak bir çay kaşığı karbonat ile bir kapak elma sirkesini karıştırmak gerekir.
 2. Bu karışımın macun kıvamına gelmesi son derece önemlidir.
 3. Hazırladıktan sonra 10 dakika kadar bekletip daha sonra uygulamak gerekir.
 4. Bu işlemi üç günde bir tekrar edecek şekilde yapmak gerekir.
 5. Dişlerinize diş fırçası ile uygulamaya çalışın. Daha sonra ağzımızı ve dişlerinizi iyi bir şekilde temizlemeniz gerekir

Limon ve Karbonat İle Evde Diş Beyazlatma

Doğal yöntemler ile diş beyazlatma yollarından bir diğeri ise limon ve karbonat ile elde edilen karışımdır. Düzenli bir kullanım gösterildiği zaman son derece büyük bir etki almak mümkün olacaktır. Karbonat sayesinde dişleriniz beyazlarken, limon sayesinde de güçlü diş yapısına sahip olmak mümkündür.

 1. İlk olarak bir çay kaşığı karbonatın içerisinde birkaç damla limon sıkarak köpürene kadar karıştırmak gerekir.
 2. Bu karışımı aynı gün içerisinde kullanmak gerekir. Başka günlere sarkıtmak doğru değildir.
 3. Temiz bir fırça ile dişlerinize uygulayıp, diş etlerinize getirmekten kaçınması gerekir.
 4. İçerisinde bulunan asit özelliği sayesinde dişlerinizin çok beyaz ve parlak görünmesine yardımcı olur.
 5. Fakat ilk kullanımda hemen etki görmek mümkün değildir. Bu sebeple düzenli olarak kullanıldıktan sonra etki görüldüğünü bilmek gerekir.
 6. Bu işlemi haftada bir ya da iki defa uygulamak idealdir.

Karbonat İle Evde Diş Beyazlatma

Evde diş beyazlatma denildiği zaman akla ilk gelen karbonat olmaktadır. Karbonat sayesinde çok beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Pek çok farklı ürün ile karıştırarak kullanıldığı gibi sadece karbonatta diş beyazlatmak için ideal olabilir. Sadece karbonat kullanılacağı zaman haftada en az 3 defa uygulamak gerekir. 2 hafta düzenli olarak kullanıldığı zaman etkisini görmek mümkündür.

 1. İlk olarak diş fırçanızı ıslatıp daha sonra karbonat dolu kabın içerisine batırarak her tarafının karbonat olduğuna emin olmak gerekir.
 2. Daha sonra diş fırçalama aşamasına geçebilirsiniz.
 3. Dişlerinizi fırçalarken nazik davranmaya özen göstermeniz gerekir. Aynı zamanda diş etleriniz ile temas ettiği zaman ağrı durumları söz konusu olabilir.
 4. Bu sebeple diş etlerinin ile temas ettirmeme çalışmanız gerekir.

Karbonat, Tuz, Elma Sirkesi İle Diş Beyazlatma

Konu ise diş beyazlatma olunca karbonat bütün karışımlar içerisinde yer alır. Elma sirkesi ve karbonat bir araya geldiği zaman dişleri tamamen beyazlatma özelliğine sahip olur. Aynı zamanda içerisinde tuz eklendiği zaman diş üzerinde oluşan lekelerin giderilmesi de sağlanmış oluyor.

Bu karışım sayesinde ağız içerisinde bulunan mikroplar ve bakteriler de ortadan kalkmış olur. Mutlaka kullanılması gereken karışımlar arasında yer alır. Haftada bir ya da iki defa uygulamak ideal olacaktır. Son zamanlarda en çok tercih edilen diş beyazlatma karışımlarından biri haline gelmiştir. Hazırlanışı da son derece kolay olduğu için insanlar tarafından tercih edilir.

 1. Bir çay kaşığı karbonatın içerisine bir tutam tuz ve iki damla elma sirkesi eklenip homojen bir hale gelene kadar iyice karıştırmak gerekir.
 2. Daha sonda diş fırçası yardımı ile dişlerinize uygulamanız gerekir.

Çilek İle Evde Diş Beyazlatma

Çilek ile diş beyazlatma çok fazla kişi tarafından bilinmez. Son derece etkili yöntemlerden biridir. Diş üzerinde oluşan plaklarını yok edilmesine yardımcı olur. Evde diş beyazlatma işlemi gerçekleştirmek istenildiği zaman mutlaka çilek tercih edilmelidir. Aynı zamanda yüzeyde oluşan zorlanma sonucu yaraları da gidermeye yardımcı olur.

Diş üzerinde oluşan beyaz kristal yapılı görünümü tam olarak ortadan kaldırarak pürüzsüz bir görünüm ortaya çıkarır. Lif bakımından zengin bir yapıya sahip olduğu için ağız içerisinde yer alan bakterilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Diş rengine en az 3 tona kadar açtığı bilinmektedir. Haftada 3 ya da 4 defa uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak uygulandığı zaman kısa bir süre içerisinde olumlu etki görmek mümkün olacaktır.

 1. İlk olarak çileklerinizi püre haline getirilip daha sonra diş fırçası yardımı ile dişlere sürülür.
 2. İyice fırçaladıktan sonra 2 dakika kadar dişlerde bekletilir.  
 3. Daha sonra ise tamamen dişlerinizi temizleyin.

Muz Kabuğu

En garip diş beyazlatma yöntemlerinden biri ise Muz kabuğudur. Muz kabuğu ile diş beyazlatma yöntemi son derece etkili bir yöntemdir. Muz kabuğunun içerisinde bol miktarda magnezyum ve potasyum bulunmaktadır. Bu bakımdan diş sağlığı için son derece önemli bir bakım olmaktadır. Dişlerin daha sağlıklı bir hale gelmesine yardımcı olurken diş renginin açılmasını da yardımcı olur.

 1. Muz kabuğunu dişlerinizin arasına koyarak iyice ovalama işlemini gerçekleştirmek gerekir.
 2. Nazik hareketler ile ovalama yapmaya dikkat etmek gerekir.
 3. Daha sonra diş fırçası ile dişlerinizi fırçalamamız gerekir.
 4. Haftada en az 3 ya da 4 defa yapılması gereken beyazlatma yöntemlerinden biridir. 

Evde diş beyazlatma işlemini gerçekleştirmek isteyen kişiler için en kolay yöntemler arasında yer alır. Bekletilmiş muz kabuklarını tercih etmek doğru değildir. Muz kabukları bekledikçe üzerinde bakteriler ve mikroorganizmalar üremeye başlar. Bu bakteriler diş ile temas ettiği zaman çürük oluşumuna sebep olabilir. Yeni soyduğunuz muz kabuğunu tercih ederek daha sağlıklı bir yöntem uygulamış olursunuz.