Hayatınıza almış olduğunuz kişi egolu ve sizde bu durumdan şikayetçiyseniz, okumaya devam edin. Çünkü sizlere bu içeriğimiz boyunca egolu insanla başa çıkmanın yollarını anlatacağız. Hayatınıza aldığınız insanı hem çok seviyor hem de egolarından şikayet ediyorsanız, size başa çıkmanın yollarını yani daha katlanabilir hale nasıl gelir bunlarla ilgi ufak tüyolarda bulunacağız.

Egolu İnsanla Çıkmanın Yolu Nelerdir?

Aşağıda görmüş olduğunuz kısımda egolu insanla çıkmanın 7 yolu nelerdir ayrı alt başlıkta sizlerle buluşacağımız bu içeriğimizi okuduktan sonra artık sizlerde sevdiğiniz kişi ile çok daha iyi bir yola girmiş olacaksınız. Dilerseniz birlikte “Onların Nedenlerini Anlamaya Çalışın” olan ilk başlığımıza göz atalım.

Egolu İnsanla Çıkmanın Yolu Nelerdir

Onların Nedenlerini Anlamaya Çalışın

Hayatımıza aldığımız her insanı öyle ya da böyle bir şekilde anlayış ile karşılayabiliyoruz. Kimi zaman bunu isteyerek yapıyoruz, kimi zamansa kabul etmek zorunda kaldığımız durumlar oluyor. Ama unutmamamız gereken ufak bir detay var, hiç kimse ne yazdık ki dört dörtlük bir kişiliğe sahip değildir. Elbette karşı tarafında bizlerde sevmediği ve beğenmediği konular olacaktır. Karşılıklı anlayış göstererek bu gibi durumların üstesinden gelebiliriz. Unutmayalım ki sevginin üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey yoktur. Eğer gerçekten seviyor ve değer veriyorsanız, tek yapmanız gereken şey onların nedenlerini anlamaya çalışmak olacaktır.

Onların Fikirlerini Dinleyin

İyi bir iletişimin en güzel yolu dinlemekten geçer. İyi bir dinleyiciyseniz anlaşamayacağınız insan yok denilecek kadar azdır. Hayatınızda hiç egolu arkadaşlarınız olmadı mı? “Oldu” dediğinizi duyar gibiyiz. Her insanda azda olsa ego vardır. Arkadaşlarınızı egolu halleri ile kabul edebilirken, hayatınıza aldığınız insanı neden kabul etmeyesiniz ki? Olaylara bu yönden bakıldığı takdirde çok daha kolay geliyor her şey. Asıl sorun olan düşünmekten ziyade uygulamaya dökmekte. Kendinize sık sık hayatınızdaki insanı sevdiğinizi hatırlatarak durumların daha kolay bir şekilde üstesinden gelebilirsiniz. Gözünüze batan şey her ne olursa olsun karşı tarafı dinlemeyi asla ihmal etmeyin. Doğru iletişimin her daim kurtarıcı özelliği bulunmaktadır.

Onların Duygularını Anlamaya Çalışın

Bir insanı anlamaya çalışmak bile o kişiye karşı güzel bir adımdır. Hele ki bu kişi sevdiğiniz ve değer verdiğiniz bir kişi ise. İnsanları hayatımıza öylesine almadığımız konusunda hemfikirizdir. Hele ki bu kişiler hayatımızı paylaştığımız insan ise severek ve elbetteki isteyerek birlikte olduğumuzu unutmamak gerekir. Bu yüzden insanları dinlemek kadar anlamakta önemlidir. İyi bir dinleyici olabilirsiniz ama çözüm odaklı düşünüldüğünde çok iyi bir anlayıcı da olmalısınız. Tek başına dinlemek hiçbir koşulda yeterli olmamaktadır. Bu yüzden özellikle hayatımıza aldığınız insanları iyi bir şekilde dinlerken aynı zamanda onların ne hissettiklerini, duygularınıda anlamaya çalışırsanız çok daha güzel bir ilişkiye sahip olmuş olursunuz.

Onların Önerilerini Dikkate Alın

Bir insanı yaşadığı süre boyunca en iyi anlayan ve en iyi tanıyan tek kişi kendisidir. En yakınındaki insanlar çok iyi tanıyabilir ama insan en iyi kendisini bilir. Bu yüzden hayatınıza aldığınız insanda beğenmediğiniz her ne varsa bu durumu o kişi ile paylaşmalısınız. Ve yine o kişiden kendisi hakkında önerilerde bulunmasını isteyin. Kendisi hakkında vermiş olduğu önerileri dikkate alarak o yönde davrandığınız zaman kusursuz bir ilişkiye sahip olabilir ve kişinin egolarıylada bu şekilde başa çıkabilirsiniz.

Onların Hatalarını Kabul Edin

Orhan Gencebay’ında dediği gibi “hatasız kul olmaz.” Bu yüzden insanları olduğu gibi kabul etmek gerekmektedir. Siz nasıl tüm hatalarınız ile bugünkü size dönüştüyseniz, karşınızdaki insanında hataları olduğunu ve olmaya da devam edeceğini unutmamalısınız. Sevdiğiniz insanların hatalarını kabul ettiğiniz sürece gerçek bir ilişki yaşayabilirsiniz. Elbette insanlar hata yapabilir. Önemli olan yaptığı hatayı kabul edip birlikte düzeltebilmektir. Kabullendiğiniz takdirde hayat çok daha kolay ve güzel olmaktadır. 

Onların Güçlü Yanlarını Övgü İle Belirtin

Her sinirlendiğimizde ya da her hata fark ettiğimizde öfkemizi karşı tarafa çok rahat bir şekilde dile getirebiliyoruz. Hatta ileriki evre olan tartışma ve kalp kırmaya kadar gidiyor durumlar. Lakin söz konusu olan sevgimizi belli ederek dile getirmek ya da güçlü yanlarını övgü ile belirtmeye gelince çok sık yapmıyoruz. Hiç düşündünüz mü peki, hayatımızdaki insanları bu kadar kolay bir şekilde kırıp dökebilirken, aynı çabayı neden mutlu etmekte kullanmıyoruz? Çünkü insanlar karşısındaki insanı mutlu ettiğinde şımaracağını ya da sevgisinden emin olduğu takdirde terk edileceğini düşünmektedir. Halbuki bu durum hiçte göründüğü gibi değildir. Kötü duygularımızı rahatlıkla dile getirebilirken güzel olan duygularımızı da içimize atmamalıyız.

Onlarla Ortak Bir Amaç Bulun

Hayatınızdaki insan ile ne kadar ortak noktanız varsa o kadar mutlu olabilirsiniz. Zıt kutuplar yalnızca fizikte birbirini çekmektedir. Hayata döktüğünüzde hayatınızdaki kişi ile ne kadar ortak noktanız varsa o kadar güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Bu yüzden ortak noktalar bularak hem karşınızdaki kişiye olan anlayışınız artar hem de kaliteli zaman geçirerek ilişkinizi güçlendirebilirsiniz. İyi bir ilişkinin sırrı karşılıklı anlayış göstermekten geçmektedir.