Yeni doğum yapmış annelerin tartışmasız ki en kuşku duyduğu konulardan bir tanesi sütünün yetip yetmeyeceğidir. Bizlerde sizin bu şüphenizi gidermek adına anne sütü yapan 15 besini sizler için araştırmış bulunmaktayız. İlk altı ay yalnızca anne sütü önerilen yenidoğan bebek bakımında annenin sütünün kalitesi ve bebek büyüdükçe artış göstermesi de bir hayli önemlidir.

Bu yüzden yeni doğum yapan annelerin endişe etmesi bir hayli normaldir. Annelerin özellikle de ilk kez anne olan kadınların afallaması, çocukları için en iyilerini düşünmesi, hele ki dışarıdan gelen yorumların olumsuz olduğu takdirde korkmaları gayet normaldir. 

Anne Sütü Nasıl Artar

Anne Sütünü Çoğaltmak İçin Ne Yapmalı?

Anne sütü bebeğin beslenmesi açısından en önemli unsurlardan bir tanesidir. Anne sütünün kalitesi olduğu kadar bebek büyüdükçe artış göstermesi de çok önemlidir. Bu yüzden yediğiniz besinlerin anne sütünü arttırması, kalitesinin bozulmaması çok önemlidir. Özellikle ilk aylarda anneden bebeğe geçen süt bebek için oldukça önem taşımaktadır.

Şayet anne yediklerine dikkat etmezse çocuğa geçecek olan gaz, bebeğin yaşam kalitesini düşürebilir. Ya da yediğiniz bazı besinler sütün tadını değiştireceği için bebekte meme reddine sebep olabilir. Bu yüzden anne sütü ve annenin yedikleri çok önemlidir. Bu konudaki hassasiyetinizi elbetteki göz ardı etmedik ve sizler için anne sütünü arttırıcı besinleri sizler için derledik. Dilerseniz birlikte inceleyebiliriz.

Su

Emziren anneler için su anne sütünü arttıran en iyi içeceklerden bir tanesidir. Bol bol su içmek anne sütünün hem kalitesini arttırır hem de sütünüz artmasına neden olur.

Rezene

Rezene hem sizi sakinleştirir hem de anne sütü artışı için oldukça önemli bir rol oynar. Yeni doğum yaptığınız dönemde günde en az bir en fazla iki kez rezene çayı tüketebilirsiniz.

Kimyon

Kimyon yediğiniz yemeklere kattığınızda bebeğe geçecek olan gaz miktarını en aza indirmektedir. Üstelik yemeklere katıldığında anne sütü de artış göstermektedir. Her yemeğinize kimyonu dahil etmelisiniz.

Yapraklı Sebzeler

Bebeğinizin daha hızlı kilo alması yani sütünüz kalitesinin artması için yapraklı sebzeler tüketebilirsiniz. Ayrıca sütünüzü de arttıracağı için bebeğim doydu mu acaba diye düşünmenize gerek kalmayacaktır.

Çemen Otu Tohumu

Çemen otu tohumu iki hafta boyunca düzenli kullanıldığında anne sütünün ciddi anlamda artış gösterdiği görülmüştür. Eğer sütünüzün yetersiz olduğunu düşünüyorsanız çemen otu tohumu deneyebilirsiniz.

Kuruyemişler

Emzirme döneminde özellikle kuruyemiş tüketmek anne sütü artışı için çok önemli bir besindir. Her gün kuruyemiş tüketmek hem sütünüz kalitesini arttırır hem de sütünüzde ciddi bir artış görülür.

Yulaf

Yulaf yine anne sütü arttırıcı en önemli besinlerden bir tanesidir. Hatta anne sütü arttırıcı besinlerin ilk sırasında su gelirken yulafta ikinci sırada yer almaktadır.

Havuç

Havuç anneden bebeğe geçtiğinde hem gözler için faydalı olmaktadır hem de süt arttırıcı etkisi ile bilinmektedir. Bu yüzden bol bol havuç tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Sarımsak

Sarımsak anne sütü baz alındığında da tıpkı normal hayatımızdaki gibi tam bir antibiyotiktir. Bu yüzden hem anne sütünü arttırmada yardımcı olduğu için hem de doğal antibiyotik olduğu için sarımsak tüketmeye özen göstermelisiniz.

Arpa

Süt arttırmada etkili bir yöntem olan arpayı da bol bol tüketmeye özen gösterin. Anne sütü arttırıcı etkisi ile bilinçli anneler bolca arpa tüketmektedir.

İncir

Sütün kalitesini arttırmak deyince akıllara gelen ilk besinlerdendir incir. Üstelik tatlı olduğu için sizi susatır ve hem su içtiğiniz için hem de incir yediğiniz için sütünüz bir hayli fazlalaşır.

Susam

Susamında faydaları saymakla bitmez. Doğumdan sonraki süreçte en önemli faydası kuşkusuz ki anne sütünü arttırmasıdır. Bu yüzden bolca susam ve susamlı yiyecekler tercih edebilirsiniz.

Dereotu

Hem sütün kalitesini arttırmada hem de sütü çoğaltmada yardımcı bir diğer besin ise dereotudur. Hem faydalı hem de süt arttırıcılığı ile bilinen dereotunu doğum sonrası tüketmeye özen göstermelisiniz.

Baklagiller

Baklagiller hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Doğum sonrası içinde büyük önem taşıyan baklagilleri tüketmenizi tavsiye ederiz. Tüketirken gaz yapmaması adına yemeklerinize kimyon katmayı da ihmal etmemelisiniz.

Hoşaf

Hoşaf eski zamanların en vazgeçilmez besinlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda doğumdan sonra da bol bol tüketilmesi gerek bir besin olan hoşafı sütünüzün artması için her yemeğin yanında tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.