Uzun süredir çıkması beklenen ChatGPT, online ve sosyal platformlarda konuşulmaya başlandı. Yapay zeka robotu, Kasım 2022 tarihinde insanların beğenisine sunuldu. 

Kullanıcılar, OpenAI şirketi tarafından geliştirilen ChatGPT, hızlıca hayatımıza giren ve oldukça ilgi çeken bu yapay zeka sohbet robotu hakkında araştırma yapmaya başladılar. Bazıları ChatGPT’nin çığır açan bir teknoloji olduğunu söylerken bazıları da Google gibi arama motorları ile kıyaslamaya başladı.  

Merakla beklenen yapay zeka robotuna ilişkin en çok sorulan sorular; Yapay Zeka Robotu ChatGPT nedir, nasıl kullanılır, ChatGPT işimizi elimizden alacak mı? Tüm bu sorular ve daha fazlasını sizler için araştırdık. Gelin birlikte bakalım.

ChatGPT Hakkında Temel Bilgiler

Tıpkı bir insan gibi metinler üretmek için OpenAI şirketi tarafından geliştirilen ChatGPT, dil modeli GPT-3.5’e dayalı bir bilgisayar programıdır. Hemen hemen her soruya doğal cevaplar veren yapay zeka sohbet robotu, tıpkı bir öğretmen gibi birçok konuda da doğru bilgi vermektedir. 

Bu nedenle yapay zekâ şirketi olan OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT Google’a rakip olarak görülüyor. Rakip olarak görülmesinin en büyük nedeni ise Google’ın kullanıcılarına sağlamış olduğu bir çok özelliği sunuyor olması. 

Web sitelerine içerik üretme ve müşteri sorunlarına yönelik soruları yanıtlama özelliklerine de sahip olan ChatGPT kullanıcıların sohbeti oluşturduğu dili analiz ederek doğal cevaplar verir. Kullanıcının istekleri doğrultusunda verilen cevabı uyarlayabilir. 

Konuşmanın konusuna göre tutarlı ve doğru içerikler üreterek daha dinamik bir sohbet deneyimi sunar. Sohbeti kullanıcının ihtiyaç veya isteği doğrultusunda özelleştirilebilir. Yapay zeka robotu ChatGPT kullandığı dil modeli sayesinde iletişimi kolaylaştıran olanaklar sunar. Bunların yanı sıra ChatGPT soru-cevap yapabilme, matematik denklemleri çözme, akademik, edebi vb. makale yazabilme, özet çıkarma, yazilim kodlarındaki hataları ayıklama ve ceviri yapma gibi birçok özelliğe de sahip. 

Yapay Zeka Robotu ChatGPT nedir?

Verilen bilgilere göre metni işleyen veya metin üreten ChatGPT, kullanımı oldukça basit yapay zeka sohbet robotu olarak tanımlanabilir. Yapay zeka geliştiricisi OpenAI, kullanıcıların bilgilerinin saklanmadığını belirtmektedir. ChatGPT arama motorlarından farklı olarak sizinle sohbet edebiliyor. Bu özelliği sayesinde insan benzeri metinler üretebiliyor. Hemen hemen her şeye doğru ve doğal cevaplar veren yapay zeka robotu, kişisel bir öğretmen gibi. Farklı alanlardaki birçok bilgiyi sistemine işleyen ChatGPT, yanıtlarını  kullanıcının isteklerine uyarlayarak daha dinamik ve ilgi çekici sohbetler yapılmasına olanak tanıyor. Birçok dilde kullanılabilen yapay zeka robotu yapılan sohbetteki sözcükleri analiz edebiliyor ve bir sonraki sözcüğü tahmin edebiliyor. 

Yapay Zeka Robotu ChatGPT nedir

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

Ücretsiz ve kullanımı kolay olan ChatGPT, için herhangi bir kurulum gerekmemektedir. Peki ChatGPT, yapay zeka sohbet robotu nasıl kullanılır? İşte adım adım yapmanız gerekenler:

Mobil telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan https://openai.com/ web sitesini açın. Eğer OpenAI üyeliğiniz yoksa oncelikle uyelik oluşturmanız gerekmektedir. Üyelik oluşturmak için ekranınızda çıkan ‘Sign Up’ butonuna tıklayıp bilgileri doldurun. Daha önceden OpenAI üyeliğiniz varsa bu aşamayı geçebilirsiniz. Hesap oluşturduktan sonra bu bilgileriniz ile hesabınıza giriş yapın. Açılan ekranda yapay zeka robotu ChatGPT ile sohbet edebilirsiniz.

Sorulan sorulara ve aldığınız yanıtlara sohbet geçmişinden ulaşmak mümkün. Yine de yeni bir sohbet başlatmak istiyorsanız Reset Thread seçeneği ile sohbeti sıfırlayabilirsiniz. Yapay zeka robotu verilen yanıtlar için geri bildirimde bulunmanıza da olanak tanıyor. ChatGPT, metin içeren her şeyde kullanılabilir. Yine de yapay zeka kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Yapay zekanın ürettiği içerikler %100 orjinal olmayabilir. Ya da yapay zeka robotlarına ilettiğiniz verilerin eğitim araci olarak kullanılabileceğini unutmayın. Hassas verileri kesinlikle paylaşmasanız tavsiye edilmektedir. 

ChatGPT İşimizi Elimizden Alacak mı?

Kullanıcılar ile sohbet eden, tavsiyelerde bulunan ve metin yazan ChatGPT, insan becerilerini köreltir mi? Veya yapay zeka sohbet robotu insanların izin verdiği kadar mı? İlerde ChatGPT korkunç boyutlara ulaşıp işimizi elimizden alacak mı? Yoksa ChatGPT sohbet robotunun da dediği gibi sadece insanların hayatlarını kolaylaştırmak için mi varlar.

ChatGPT yapay zeka sohbet robotunun ilgi çekici birçok özelliği bulunmakta. Birçok türde metin yazabilme veya bu metinlerdeki hataları bulabilme, uzun metinlerden anahtar kelimeleri çıkarma hatta bir koddaki hataları düzeltme özelliklerinden bazıları. Bir konu ile ilgili olarak fikir istediğinizde tavsiyede de bulunuyor. Hal böyle olunca bu meslekleri yapan insanların akıllarına ChatGPT işimizi elimizden alacak mı sorusu geliyor. Kendisine bu soruyu sorduğumuzda yapay zeka teknolojisinin mesleklerin gelişimine katkı sağlamak için var olduğunu söylüyor.

Google Vs ChatGPT: Google’in Sonu mu Geliyor

Google’a alternatif gösterilen ChatGPT oldukça kapsamlı bir sohbet robotudur. Sorulan tüm soruları cevaplandırması ile de Google’a rakip olarak gösteriliyor. Ancak ChatGPT yapay zeka sohbet robotunun Google veya diğer arama motorlarının yerine geçmesi cok mümkün gözükmüyor. Çünkü yapay zeka sohbet robotları verilen bilgilere dayalı olarak cevap üretmeye programlanmışlardır. Arama motorları ise internet üzerinden arama yaparak sonuçları gösterir. Bu sebeple yapay zeka robotu ChatGPT şimdilik Google ile aynı düzeyde bilgi sunmaya yeterli değil.