Selülit nedir? Selülit nedenleri nedir? Kadınlarin körkulu rüyası selülit nasil gecer. Kadınlarda oluşumu çok fazla görülen durumlardan biridir. Sürekli olarak kilo alıp vermeden kaynaklı olarak meydana gelir. Deri altında yer alan yağ tabakasının anormal bir şekilde birikmesi ve kan dolaşımının da bozulması sonucu ortaya çıkmaktadır. Yağ hücreleri arasında toparlanma durumu söz konusu olduğu zaman vücudun çeşitli alanlarında çöküntüler meydana gelir. Bunun sonucunda selülit durumu ortaya çıkar.

Kadınların yarısından fazlasında görülen durumlardan biridir. Sadece kilolu kişilerde değil aynı zamanda zayıf kişilerde de çok fazla ön plana çıkan durumlardan biridir. Çeşitli tedavi yöntemleri ile kurtulmak mümkün olur. Özellikle bacak ve kalça kısmında çok fazla meydana gelmektedir. Aynı zamanda baldır ve karın bölgesinde de ortaya çıkabilir. Yaşam stilinizi değiştirdiğiniz zaman doğal yöntemler ile selülitlerin ortadan kalkması mümkün olur. Özellikle düzenli bir şekilde spor yapıldığı zaman en iyi etkiyi görmek mümkündür.

Selülit Nedir?

Deri altında bulunan yağ dokusunda meydana gelen bozukluk selülit olarak adlandırılır. Adeta portakal kabuğunu andırır. Genellikle oturuldu zaman bacakta oluşan çukurlar göze çarpmaktadır. Bu çöküntülerin temel sebebi selülitlerdir. Selülit oluşumunu engellemek ve oluşan selülitlere ortadan kaldırmak için yapılması gereken pek çok husus yer alır. Selülit aynı zamanda kan ve dolaşım sisteminde meydana gelen sorunlardan kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Kadınlarda selülit erkeklerden çok daha fazla görülmektedir.

Aynı zamanda varisler ile birlikte de meydana gelebilirler. Bu oluşumun ortaya çıkmasında östrojen hormonu çok büyük bir rol oynamaktadır. Bu sebeple menopoz döneminde ve hamilelik döneminde çok fazla selülit oluşumu söz konusu olur. Birbirinden çeşitli tedavi yöntemleri uygulandığı zaman ortadan kalkar. Genellikle görünüş olarak sıkıntı yaratan durumlardan biridir. Ağrı gibi durumlar söz konusu olmaz. Görünüş olarak bir çöküntü durumu ortaya çıkarmaktadır.

Selülit Nedir

Neden Selülit Olur?

Kadınların en çok merak ettiği sorulardan biride neden selülit olduğu konusundadır. Selülit oluşumu her kadında aynı nedenden dolayı oluşmaz. Cilt alt katmanında oluşan problemlerden kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Genetik faktörlere bağlı olarak meydana geldiği gibi vücut yağ yüzdesi de göz önünde bulundurulduğu zaman selülit oluşumu söz konusu olabiliyor. Aynı zamanda cilt kalınlığı ve yaşta selülit oluşum nedenleri arasında yer alabilir.

Kadınlarda yağ birikimi erkeklerden çok daha fazladır. Aynı zamanda östrojen hormonu da kadınlarda bulunduğu için selülit oluşumu daha çok kadınlarda gözlenir. Yaşı ilerleyen kişilerde elastik doku ortadan kalktığı için incelme gibi problemler selülit oluşumunu tetikler. Peki, selülit oluşumu nasıl tedavi edilir? Klinik ortamlarda tedavisi mümkün olan problemlerden biridir.

Selülit Nedenleri

Kadınlarda selülit nedenleri pek çok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunlardan en önemlisi genetik faktörler olmaktadır. Aynı zamanda dengesiz ve düzensiz bir şekilde beslenmek selülit oluşumunun sebepleri arasında sayılabilir. Spor yapmadan sağlıksız bir yaşam tarzı belirlemek bir süre sonra selülit oluşum sebepleri arasında yer alır. Sürekli olarak kilo alıp veren kişiler de selülit oluşumuna çok sık rastlanır. Hamilelik ile birlikte östrojen hormonunun artması ile selülit oluşumu söz konusu olur. Yaş ilerlemesi sonucu vücut elastikiyet yapısını kaybeder.

Bunun sonucunda da selülit gibi oluşumlar söz konusu olur. Aşırı kilolu kişilerde selülit oluşumuna çok sık rastlanır. Hareketsiz olarak sürülen bir yaşam sonucunda selülit kaçınılmaz durumlardan biri olur. Aynı zamanda vücut içerisinde bulunan ödem ve toksinler de selülit oluşumunun tetikçileri arasındadır. Bazı ilaçlar selülit oluşumunu tetikler. Her kadında birbirinden farklı sebebe bağlı olarak meydana gelmesi mümkündür. Tedavi aşamasında geçilirken ilk olarak hangi sebepten dolayı selülit oluştuğunu anlamak gerekir. Bunun doğrultusunda bir tedavi yöntemi uygulanır. Böylece tedaviden olumlu sonuç almak daha kolay bir hale gelir.

Selülit Çeşitleri

Selülit çeşitleri birbirinden farklı olacak şekilde meydana gelmiştir.

  1. Tip Selüşit: Başlangıç aşaması olarak bilinir ve kilo problemi yaşayan kadınlarda çok sık görülür. Selülit olan bölge el ile sıkıldığı zaman çeşitli gözenekler meydana gelir. Aynı zamanda son derece kaygan ve yumuşak bir görünüm ortaya çıkar. Başlangıç seviyesi olduğu için tedavisi çok daha kolaydır. Aynı zamanda kilo problemi olan kişilerde yaşandığı için kilo verilmesi durumunda da ortadan kalkabilir. Kısa süre içerisinde sonuç almak mümkün olur
  2. Tip Selülit: Bu selülit evresinde ise varisler ile birlikte selülit oluşumu söz konusu olur. Hormonal dengesizlik ve beslenme düzenindeki bozulmalar sonucu meydana gelmektedir. Kılcal damarlar çok net bir şekilde görülmeye başlanır. Mezoterapi ya da spor yöntemleri ile birlikte ortadan kaldırmak mümkün olur. Aynı zamanda dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmek iyi bir sonuç almanıza yardımcı olur. Yürüyüş yapmak daha çok büyük bir fayda sağlayacaktır.
  3. Tip Selülit: Kadınlarda selülit genellikle ilk aşamada meydana gelmektedir. Bu aşamada ise nodülleşme ve sert bir görünüm haline gelme durumu söz konusu olur. Hareketli kadınlarda bile görülen durumlardan biridir. Aynı zamanda çok kilolu olmayan kişilerde de görülme olasılığı yüksektir. Özel mezoterapi ve kremli masajlar yardımı ile selülitleri küçültme imkanı bulmak mümkün olur. Bu problemi yaşayan kişilerin mutlaka kas ve deri sağlığını güçlendirecek olan egzersiz hareketlerini tercih etmesi gerekir. Böylece çok daha etkili sonuçlar almak mümkün olacaktır.

Selülit Nasıl Geçer?

Selüliti geçirmek için pek çok farklı yöntem bulunur. Aslında bir sağlık sorunu olarak kabul edilmeyip genellikle estetik operasyonları içerisine girmektedir. Soğuk uygulama ile selülitlerden kurtulmak mümkün olur. Bu uygulama yağ hücrelerinin parçalanmasına yardımcı olur. Yaklaşık olarak 2 ay boyunca tedavi görüldüğü zaman etkisini görmek mümkün olacaktır. Kadınlarda selülit tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise ultrason ile tedavidir. Ultrason ile tedavi edilirken ses dalgaları yardımı bulunur.

Tedavi süreci 2 ile 3 ay arasında değişiklik gösterir. Hiçbir cerrahi işlem söz konusu olmadığı için her kadının gönül rahatlığı ile tercih edebileceği tedavi yöntemlerinden biridir. Diğer bir tedavi yöntemi ise Celifina‘dır. Bu yöntem ile kalça ve uyluk üzerinde bulunan selülitlerin yok edilmesi hedeflenir. Bu tedavi sürecinin ne zaman olumlu sonuç vereceği ise belirli değildir. Bazen 3 gün içerisinde tedavi sonucunda olumlu bir yanıt verildiği gibi bazen 3 yıl yapıldığı zaman bile olumlu bir sonuç almak mümkün olmaz. Bu sebeple düzenli olarak yaptırılması ve sonuç alana kadar devam ettirilmesi gereken tedavi yöntemlerinden biridir.