Okullar açıldıktan sonra çocukların hastalıkları artması gibi bir gerçek vardır. Hal böyle oluncada anne ve baba çocukları için endişelenmeye başlıyor. Bu dönemde sağlıklarına epey dikkat edilmesi gereken çocuklar hasta oldukları zaman hem derslerinden geri kalıyorlar hem de bağışıklıkları düştüğü için daha sık hastalanmaya başlıyorlar.

Okulda Sık Görülen Hastalıkları Nelerdir?

Okulda Sık Görülen Hastalıklar Nelerdir

Ebeveynlerin bilmesi gereken hastalıklar nelerdir ve alması gereken önlemler nelerdir sizlerle paylaşacağız. Kışın gelmesi ve okulların açılması ile birlikte çoğalan hastalıklar ne derece bulaşıcıdır gelin birlikte inceleyelim.

Mide Gribi 

Mide gribi bulaşıkçılık riski yüksek olan bu hastalık çocuklarda yüksek ateş, uyuşukluk ve sinirlilik, şiddetli ağrı hissi, kanlı ishal gibi belirtiler sonucu muhakkak doktora başvurulması gereken durumlardandır. Bu gibi hastalıklarda çocuklarınıza bol bol c vitamini tüketimini arttırırken sıvı alımının da yine arttırılması gereken bir durumdur. 

Bademcik Enfeksiyonu 

Okulların açılması ile bademcik enfeksiyonunun artış göstermesi de bir hayli artmıştır. Kırmızı ve şişmiş bademcikler, beyaz ve sarı iltihaplar, boğaz ağırdı ve kaşıntısı, yutkunurken ağrı ve güçlük gibi belirtiler var ise bademcik enfeksiyonu olunmuş demektir.  

Menenjit 

Okullarda sık sık görünen enfeksiyonlardan bir taneside menenjittir. Belirtileri ateş, dayanılmaz baş ağrısı, kusma, ense katılaşması sayıklama gibi belirtileri vardır. Doktorunuza başvurarak gerekli ilaçlarınızı kullanmalısınız. 

Soğuk Algınlığı

Okulların açılması ile birlikte yaygınlaşan bir diğer haftalık ise soğuk algınlığı olmaktadır. Çocuklarda yemek yemeyi reddetme, nefes almakta zorlanma gibi belirtileri vardır. Ayrıca burun akıntısı ve tıkanıklığı da bunun yanı sıra gelen belirtileridir. Bol bol c vitamini alınmalı ve bağışıklığın düşmesi engellenmelidir. 

Grip

Belirtileri soğuk algınlığı hastalığı ile hemen hemen aynı olan grip hastalığında ek olarak halsizlik ve sürekli uyku hali de eklenebilir. Doktora başvurulmalı ve gereken ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır. Bunların yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmek için bol bol c vitamini içeren yiyecekler ve meyveler tüketilmelidir. 

Kabızlık

Her yaş grubunda can sıkıcı bir hal alan kabızlık problemi okul çağındaki çocuklar içinde oldukça sıkıntılı bir durumdur. Kuru kayısı gibi bağırsak düzenleyici besinler alınması halinde geçebileceği gibi, geçmeyen durumlarda ise doktora başvurulmalıdır ve gereken ilaçlar alınmalıdır. 

El, Ayak, Ağız Hastalığı

Genellikle 5 yaş ve altındaki çocuklarda görülen bu hastalık bulaşıcı ve viral bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Ateş, boğaz ağrısı, iştahsızlık ve halsizlik gibi belirtilerin yanı sıra ağız içerisi ve çevresinde, avuç içi ve ayak çevresinde döküntü şeklinde görülmektedir. 

Kırmızı Göz

Kırmızı göz, göz akını örten şeffaf dokunun göz kapaklarının içinin iltihaplanmasıdır. Bu durumda göz içerisinde kanlanmaya yol açar. En sık görülen nedenleri enfeksiyon kapması ve alerjik etkenlerden kaynaklanmasıdır. Göz doktoruna başvurarak gerekli ilaçları kullanmalısınız. 

Bit

Bit okullar açıldığında çocukların en sık görülen hastalıklarından bir tanesidir. Bulaşıcı olan bu hastalık saç derisindeki kanı emerek beslenir ve çoğalır. Temizlenmesi zor olan can sıkıcı bitler eczaneden alınan şampuanlar ve evde yapılan bitkisel yöntemler ile de rahatlıkla kurtulabilirsiniz. 

Öpücük Hastalığı 

Öncelikli olarak ağız, boğaz sıvıları ve vücut salgıları ile yakın temas yolu ile kişiden kişiye bulaşır. En sık olarak tükürük yolu ile bulaşmasından kaynaklı olduğu için öpücük hastalığı adı verilmektedir. 

Halen Devam Eden Covid-19 Tehlikesine Dikkat!

Elbetteki Covid-19 salgını son yılların en yaygın hastalıklarından bir tanesidir. Bulaşıcı olan bu hastalık okullarda çok sık yayılan bir hastalıktır. Temas, öksürük ve nefes yolu ile bulaşan bu hastalık son derece dikkat edilmesi gereken bir durumdur.