Sonbahara geçişine dikkat! Yılın bu döneminde kimimiz için kolay ve kimimiz içinde kötü geçebiliyor. Peki yazdan sonbahara mevsim geçişlerinde nasil sağlıklı kalınır? Mevsim geçişlerinde nelere dikkat etmeliyiz?

Yazdan sonbaharın daha serin mevsimine geçmeye başladığımızda, kendimizi vites değiştirirken ve daha yapılandırılmış rutinlere geri dönerken buluyoruz. Bazı insanlar için bu, evcil hayvanlar, okul, iş, ev ödevi, yemek saatleri, egzersiz, arkadaşlarınızla ve ailenizle vakit geçirme ve odaklanmış gençleştirme için kişisel dinlenme zamanı etrafında günlük aktiviteler planlamak anlamına gelebilir. 

Bazı insanlar için, sonbahar mevsimine geçmek, hava koşullarındaki değişime ve daha az gündüz saatine uyum sağlamanın daha basit bir geçişi olabilir; bu, iş yaptığımız zamandan egzersiz rejimlerine ve ne tür yemekler hazırladığımız kadar her şeyi etkiler. Çoğumuz için, tüm bu şeylerin bir birleşimi. 

Bireysel tarzlarımız ne olursa olsun, her birimizin — yılın bu zamanında — mevsimlik kavşakta, Yaz ve sonbahar arasında nasıl sağlıklı kalacağımıza dair daha fazla farkındalığın yerleştirilmesi gerektiği ortaya çıkıyor. Geçişi kolaylaştıracak üç şey var. 

Sağlıklı Vücud İçin Mevsimsel Temizlik

Yaz ve sonbahar arasındaki geçiş, mevsimlik temizliğinizi veya meyve suyunuzu hızlı bir şekilde yapmak için yılın harika bir zamanıdır. Bildiğimiz gibi, mevsimsel temizlik vücudumuzu her türlü toksin, kirletici madde, sert kimyasal madde, böcek ilacı ve fiziksel vücudumuzun yaz boyunca biriktirdiği diğer ama (toksik kalıntı) maddelerden arındırır. Temizleyiciler, vücudun iç organlarını, hücrelerini ve dokularını temizlemeye ve sonlandırmaya yardımcı olacak ve bize hizmet etmeyen kirlilikleri temizleyecektir.

Sağlıklı Yaşam İçin Meditasyon

Mevsimsel değişimler sırasında kendimiz için yapabileceğimiz en güçlü şeylerden biri, gündemi içermeyen sessiz bir zaman ayırmaktır. Bu ‘duruş süresi’ basitçe olmamızı sağlar; durgunlukla bağlantı kurmak, sessizliği deneyimlemek ve kendimizi temel doğamız olan sürekli mevcut tanıkla tanıştırmak. Her gün bir noktada sessiz zamanın onurlandırılmasının aktif olmayan katılımı sayesinde, faaliyetin ve dinlenmenin yönlerini, içinde dinamik bir denge durumu ortaya çıkaracak şekilde ilişkilendirebiliyoruz. 

Sessiz meditasyon pratiğinizden uzaklaştıysanız, şimdi yeniden başlama zamanı. Yoğun bir yaz mevsiminden bir aktiviteden diğerine koşarak çıkıyorsanız, doğada veya en sevdiğiniz yerde sessizce oturmak için zaman bulun ve sadece dinleyin. Meditasyon pratiğiniz sağlamsa ve kutsal sessiz alanınızı sık sık kullanıyorsanız, belki de yoga nidra pratiği ile bu durgunluğa daha derine inmenin zamanı gelmiştir. Bonus: Yoga Nedir Ve Sağlığımıza Nasıl Fayda Sağlar?

Rekapitülasyon

Her günün sonunda yeniden sermayelendirme pratiğinin tanıtılması da güçlü, bilinçli bir seçim yapma aracı olabilir. Gününüzün yeniden özetlenmesi (veya tekrarlanması), gününüzü zihninizin gözünde oynamanıza ve seçimlerinizi gözlemlemenin ve yapmak istediğiniz herhangi bir değişiklik olup olmadığını belirlemenin mümkün olduğu tanık farkındalık durumuna geçmenize olanak tanır. Rekapitülasyon en iyi şekilde her günün sonunda, gece uyumadan hemen önce yapılır. İşte rekapitülasyonu uygulamak için takip edilmesi kolay bir kılavuz. Tüm süreç sadece bir veya iki dakika sürmelidir.

  1. Yatağınıza dik oturun ve gözlerinizi kapat. 
  2. Birkaç derin nefes alın ve alanınıza rahatça yerleşin. 
  3. Gününüzü farkındalığınızın ekranında oynatmaya başlayın. 
  4. Uyandığınız andan itibaren başlayın ve bu zamana kadar ki deneyimlerinizin, konuşmalarınızın ve davranışlarınızın her birinde ilerleyin. 
  5. Gününüzü nispeten hızlı bir şekilde oynatın — sanki bir film makarası izliyormuşsunuz gibi — ayrıntılara çok fazla zaman harcamayın.
  6. Sadece gözlemleyin. 
  7. İşiniz bittiğinde, gece yatağınıza yatın ve iyi uyuyun.