Birçok yeni doğum yapmış kadın, bebek doğduktan birkaç ay sonra saç dökülmesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Öncelikle bu durum normaldir. Doğumdan sonra saçların dökülmesine östrojen ve progesteron hormonu değerlerinin düşmesi neden olarak gösterilmektedir. Hamilelik döneminde vücut yapısının değişmesine neden bu hormonlar doğumdan sonra düşüşe geçer. Vücudumuz da bu değişikliğe adapte olmaya ve hamilelik öncesi haline dönmeye çalışır. Doğum sonrası saç dökülmesi de vücudumuzun bu adapte olma sürecinin sonucudur. Peki doğum sonrası saç dökülmesi neden olur? Normal midir? Doğumdan sonra saç dökülmesi ne zaman geçer ve çözümü var mıdır?

Doğum Sonrası Saç Dökülmesinin Nedeni Nedir?

Hamilelik döneminde vücutta bulunan östrojen hormonu değerleri yükselir. Yüksek östrojen hormonu ise saçların canlanmasını ve kalınlaşmasını sağlar. Gebelik döneminde saçlarınızın diğer dönemlere nispeten daha hızlı uzadığını ve daha canlı göründüğünü fark edebilirsiniz. Doğum sonrasında ise vücutta artan bu hormonlar normal seviyelere geri döner. Hamilelik döneminde dökülmeyen saçlar östrojen hormonunun normale dönmesi ile birlikte yoğun bir şekilde dökülmeye başlar. Doğumdan sonra saç dökülmesi hormon seviyelerinin düşmesinin yanında farklı nedenlere bağlı olarak da gelişebilir. Kan değerlerinin düşmesi, hamilelik sonrası annenin yaşadığı kaygı ve stresin artması, emzirme döneminde yeterli mineral ve vitaminlerin alınmaması ve dengesiz beslenme bu nedenlerden bazılarıdır. 

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Normal mi?

Doğum sonrası saç dökülmesi geçici ve normal bir durumdur. Bu durum vücudunuzun normale dönmesi sonucu yaşandığını göstermektedir. Bu nedenle stres yapılmamalı ve endişe edilmemelidir. 

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

Birçok anne doğum sonrası saç dökülmesi problemi yaşar. Saç dökülmeleri ise genellikle doğumu takip eden ilk 3 ayda yoğun bir şekilde görülür. 6 ayda ise eski haline dönmesi beklenmektedir. Bazı durumlarda ise saç dökülmeleri doğumdan 1 yıl sonra yani bebeğinizin doğum günündeki haline döner. Söz konusu süreler sağlıklı beslenmenize ve vücut yapınıza göre değişiklik gösterebilir. Ancak 1 yıl geçmesine rağmen saçlarınız eski dolgunluğuna dönmediyse bir dermatologa görünmeniz gerekebilir. Saçınızın dökülme nedeni farklı olabilir.

Doğum Sonrası Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar mı?

Doğum sonrası saç dökülmesi tedavi gerektirmeyen ve geçici bir durumdur. Doğumdan 1 yıl sonra saçlarınızın dökülmesi azalacak ve dökülen saçlar yerine yenisi gelecektir. Bu tür saç dökülmelerinde stres yapmamanız gerekmektedir. Dilerseniz yazımızın devamında saçlarınızın dökülmesini azaltacak önerilerimizi  okuyabilirsiniz. 

Doğumdan sonra dökülen saçlar için ne yapılmalı?

Dogumdan sonra gerçekleşen saç dökülmesine kesin bir çözüm bulunmamakla birlikte, aşırı saç dökülmeleri sizi rahatsız ediyorsa; saçlarınız eski haline dönene kadar sizin için hazırladığımız bu tavsiyelere kulak verin. İşte dermatologların ve bizim önerdiğimiz şeyler:

  • Dengeli Beslenin. Sağlıklı besinlerden oluşan beslenme programınız saçınızı güçlendirir. Dengeli ve yeterli beslenmenin olmadığı durumlarda vücudumuzdaki bazı vitamin ve mineral değerleri düşer. Özellikle B12, demir ve tiroid hormonun düşüklüğü saç dökülmesine neden olur. Doktorunuzun gerekli gördüğü koşullarda ek olarak bunları alabilirsiniz.
  • Saçınıza gerekli bakım ve özeni gösterin. Kimyasal içeren şampuanlar kullanmaktan kaçının. Bunun yerine hacim veren doğal içerikli şampuanları ve saç kremlerini tercih edebilirsiniz. Biotin içeren şampuanlar tercih ederek saçlarınızı  besleyebilirsiniz. Ayrıca saçınızı yıpratan maşa, fön gibi elektrikli uygulamalardan en azından bu süreçte uzak durabilirsiniz.
  • İnce telli saçlar için formüle edilmiş saç kremlerini tercih edin. Çünkü bu özellikteki kremler daha hafif formüller içerir. Ayrıca saç kreminizi saç uçlarına uygulamaya dikkat edin.
  • Saçlarınızı taramak için tercih ettiğiniz taraklar geniş ve iri dişli olmalıdır. İnce dişli olan taraklar saçınızın kopmasına ve yıpranmasına neden olabilir. 

Bunların yanında saç kesiminiz de saçın dolgun görünmesini etkilemektedir. Çoğu yeni anne kısa saç modellerini tercih eder. Hem zamanının büyük bir kısmını bebeğine harcayan anneler için de kullanım kolaylığı sağlar. Unutmayın doğum sonrası saç dökülmesi normal bir durumdur. Bundan dolayı kaygılı ve endişeli hissetmeniz yerine bebeğinizle keyiflice vakit geçirmeyi tercih etmelisiniz.