Sabah kahvaltılarının ve 5 çayının olmazsa olmazlarından biri haline gelen pişi çeşitleri yediden yetmişe herkesin severek tükettiği lezzetlerden biridir. Ancak pişi kıvamını tutturmak ve çıtır çıtır bir pişi yapmak sanıldığı kadar kolay olmuyor. Of puf kabaran pişi yapmak için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda tüm sırları açıklıyoruz.

Puf Puf Kabaran Pişi Yapmak

Öncelikle pişi hamuruna hazırlarken yoğurt ve sirke kullanmanız gerekiyor. Yoğurt ve sirke pişi hamurunun son derece yumuşak olmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte hamuru kızartma aşamasına geçtiğinizde çok daha fazla kabardığını siz de fark edeceksiniz. Az miktarda sirke eklemeniz bile kabaran bir pişi hamuru elde etmenizi sağlar. Sirkenin oranına fazla kaçırırsanız hamurun ekşi hale geleceğini de unutmayın.  Bu nedenle sirke oranını çok iyi ayarlamanız gerekiyor.

Bir diğer püf nokta da pişi hamurunu bekletmektir. Hamur kullanıma hazır hale gelir gelmez hemen kızartmaya başlarsanız kabarmasını engellemiş olursunuz. Özellikle mayalı pişilerde hamurun en az bir saat bekletilmesi gerekiyor. Eğer zamanınız varsa bir buçuk iki saate yakın bir süre boyunca hamuru dinlendirin.  Sonrasında çok fazla yoğurma işlemi yapmadan hamura şekil vererek hemen kızartma aşamasına geçebilirsiniz.

Hamurun puf puf kabarmasını sağlayan bir diğer unsur da  bol yağda kızartmaktır. Eğer az miktarda yağ kullanırsanız pişi hamurunu muntazam ve kusursuz bir şekilde yapmış olsanız bile hamur kabarmayacaktır. Bu nedenle bol miktarda yağ kullanmanız çok büyük bir önem taşıyor. Kızartma aşaması ile ilgili bilmeniz gereken bir diğer unsur da yağın tamamen kızmasından sonra hamuru atmanızdır. Yağ tamamen kızmadan hamuru atarsanız  hem çok fazla yağ çeker hem de pişi hamuru kabarmaz.Pişi yaparken yapılan en büyük hatalardan biri yağa ince bir hamur bırakmaktır. Bu durumda özenle hazırladığınız pişinin çok fazla kabarmasını beklemeyin. Çok ince hamur kullanmak yerine biraz daha kalın bir hamur parçası bırakmanız durumunda daha kabarık ve dolgun bir pişi elde edebilirsiniz. En doğru mayalı pişi tarifi için de Yemek.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Hem tarife hem de malzeme listesine mutlaka göz atın.