Jelatin tozu pastacılarında tatlıları yaparken sıkça kullandığı bir maddedir. Tatlılarda kullanılma amacı daha yoğun bir kıvam elde etmek ve dayanıklılık süresini arttırmak amacı ile kullanılmaktadır. Jelatin tozu yalnızca mutfakta değil bunun yanı sıra cilt bakımında da oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Ciltte tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi içerisindeki kolajen miktarının yoğun olmasından kaynaklıdır. 

Jelatin tozu maskesi devamlı kullalanıldığında, yüzlerindeki siyah noktaların derinlemesine temizlendiğini görecektir. Üstelik içerisindeki yoğun kolajen maddesi sayesinde gençleşecek ve kırışıklıklarının yok olduğuna şahit olacaktır. Ciltteki kolajen üretimi belirli bir yaşa kadar olmaktadır. Hal böyle olunca takviye edici maskeler ve kürler kullanıldığında çok daha genç be cilde sahip olacaksınız.

Jelatin Tozu Nedir?

Sığır jelatini olarakta bilinen bu madde bir tür katkı maddesi olarak bilinmektedir. Lokum, çikolata, içecek ve tatlı gibi gıdalarda kullanıldığı gibi cilt bakımı içinde oldukça faydalı bir ürün olmaktadır. Ülkemizde kullandığımız jelatin tozu helal hayvanlardan elde edilmektedir. Renksiz bir maddedir. Kolajen protein türü olduğu için kozmetik ürünlerininde vazgeçilmez bir maddesi haline gelmiştir. Memeli hayvanların doku ve kemiklerinde bulunan protein olarakta ifade edilmektedir. 

Jelatin tozu kıvam arttırıcılığı ile bilinmektedir. İçeceklerin köpürmesine engel olmak içinde kullanılabilir. Keza ilaçların kaplanması içinde sığır jelatinine ihtiyaç duyulmaktadır. Besin değeri incelendiğinde bir çorba kaşığı jelatin tozu 50 kalori olmaktadır. Son zamanlarda özellikle cilt bakımında kullanılan jelatin tozu maske şeklinde yüz bölgesine uygulanmaktadır.

Jelatin Tozunun Cilde Faydaları Nelerdir?

İçerisindeki kolajen miktarının fazla olmasından kaynaklı olarak cilde pek çok yararı olan jelatin tozu maddesi son yılların vazgeçilmez bir cilt bakım malzemesi olmaktadır. Hal böyle olunca jelatin tozu ülkemizde kullanımı bir hayli artış göstermiştir. İthal ettiğimiz jelatin tozunu aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Dilerseniz maddeler halinde sunduğumuz jelatin tozu faydalarına gelin birlikte göz atalım. 

• Yüzünüzde biriken toz ve kirden jelatin tozu ile basit bir şekilde elde ettiğiniz maskeniz sayesinde kurtulabilirsiniz. 

• Çevresel faktörlerden ötürü tıkanan gözeneklerinizi açmanızda ve cildinizin çok daha sağlıklı bir şekilde nefes almasına yardımcı olmaktadır. 

• Vücudunuzun her neresi olursa olsun, yapmış olduğunuz maskeyi siyah nokta olan bölgeye uyguladığınızda ve sürekli bir şekilde devam ettirdiğinizde koşa sürede siyah noktalardan kurtulduğunuzu göreceksiniz. 

• İçerisinde barındırdığı kolajen ile cildinizi daha parlak ve genç bir görünüme sahip olmasını sağlayacaktır. 

• Düzenli kullanımda kırışlıklarınızı giderecek ve olası kırışıklıklara karşı önleyecektir. 

• Hormonal dengesizlikten ötürü yıpranmalara karşı koruma sağlayacaktır. 

Jelatin Maskesi Haftada Kaç Kez Yapılır?

Dilerseniz öncelikli olarak jelatin tozu maskesinin tarifini sizlerle paylaşalım. 2 yemek kaşığı jelatin tozu ve 4 yemek kaşığı süt ile kolaylıkla elde edebilirsiniz. Öncelikle jelatin tozunu bir kabın içerisine alıyoruz. Ardından 4 yemek kaşığı sütü ekliyoruz. Jelatin tozu ve sütü iyice karıştırıyoruz. Son olarak karışımımızı mikrodalga fırına alarak 15 dakika boyunca ısıtıyoruz. Mikrodalga fırınınız yok ise benmari usulü ocakta 15 dakika ısıtabilirsiniz. Karışımımız soğuduktan sonra tüm yüzümüze, özelliklede siyah nokta olan bölgeye maskemizi uyguluyoruz. 

Yaklaşık 40 dakika bekletiyoruz ve ardından soyuyoruz. Düzenli bir şekilde cilde uygulandığında jelatin tozu maskesi sizi hem gençleştirecek, gem kırışıklıklarınızı giderecek hemde siyah noktalardan sizi kurtaracaktır. Haftada 2 veya 3 kez uygulayabilirsiniz. Maskeyi uygulamadan önce cildinizi temizlemeyi, uyguladıktan sonra ise nemlendirmeyin kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Umarız dilediğinizden çok daha güzel ve kusursuz bir cilde tarifimiz sayesinde ulaşabilirsiniz.