Geceleri rahat bir yorgan altında uyumayı tercih ediyorsanız; ağır yorgan ile uyumanın ne kadar faydalı olduğunu bilmiyorsunuz demektir. Uzmanlara göre ağır yorgan ile uyumak stresi azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bir bebeğin kundaklanması gibi hafif baskı oluşturan ağır yorgan ile uyumak, stresi azaltarak uyku kalitenizi iyileştirmektedir. 

Ağır Yorganın Faydaları Nelerdir?

Tüm yorganları aynı olarak nitelendiriyor olabilirsiniz. Sonuçta hepsi beyaz ve yumuşak. Ancak uyku kalitenizin nasıl bir yorgan ile uyuduğunuzla çok büyük ilişkisi bulunmaktadır. Uyuduğunuz yorganın belli bir ağırlıkta olması uykunuzu önemli ölçüde etkilemektedir. Peki ağır yorgan ile uyumak size ne gibi faydalar sağlar?

  • Yapılan araştırmalara göre ağır yorgan ile uyumak diğerlerine göre uyku hormonu olarak bilinen melatonin hormonunun %30 daha fazla salgılanmasına neden olur. 
  • Ağır yorgan ile uyuduğunuzda, bu yorgan sizi sararak vücudunuza hafif bir basınç uygular. Bu sayede uykuya dalmanıza ve gece boyu uykuda kalmanıza yardımcı olur. Uyguladığı basınç ile vücudunuzun gevşemesini ve sakinleşmenizi sağlar. 
  • Anksiyete, uyku bozuklukları veya stres uykunuzu ve yaşam kalitenizi etkiliyorsa; ağır yorgan altında uyumak bu sorunlarınıza çözüm olmaktadır. 
  • Yıllardır gelişimsel bozukluk gösteren çocukların tedavi sürecinde kullanılan ağır yorganlar, DEHB, huzursuz bacak sendromu ve otizm olan bireyler için mükemmel bir terapidir. Bu rahatsızlıklarda ortaya çıkan semptomları azalttığı da gözlemlenmiştir.
  • Vücut ağırlığının en az %10 u kadar olması gereken ağır yorganlar kaliteli bir uyku vadetmenin yanında uykuda kaldığınız süreyi de arttırıyor.
  • Kalp atış hızınızı yavaşlatarak iyi bir uyku öncesi dinlenmenize yardımcı olmaktadır.

Uyku Problemi Çekenlere Ağır yorganın Faydası Var mı?

Uyku problemine neden olan stres, kaygı gibi birçok faktör bulunmaktadır. Ağır yorgan ile uyumak beyinde sarılmak gibi bir etki ortaya çıkarmaktadır ve mutluluk hormonu olan serotoninin vücutta daha fazla salgılanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle ağır yorgan altında uyuyarak kaygı ve endişe seviyenizi azaltabilirsiniz. Ağır yorgan ile uyumak vücuda hafif bir basınç uygular. Bu basınçla sinirleri uyararak sakinleştirici hormonları vücudunuzda serbest bırakır. Bundan dolayı uyku problemi çeken kişilerin ağır yorgan ile uyuduğunda bu problemleri azalmaktadır.

Ağır Yorgan Uyku Kalitesini Artırır mı? 

Kaliteli bir uyku sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazıdır. Sık sık uyku problemi yaşıyorsanız; araştırmalar ağır yorgan ile uyumanın bu probleminize çözüm olabileceğini soyluyor. Yapılan araştırmalara göre ağır yorgan ile uyumak fiziksel uyarımı en aza indiriyor. Siz de geceleri ağır yorgan kullanarak daha az gece hareketiyle uyku kalitenizi artırabilirsiniz. Ayrıca yorganlar gece boyu vücut ısımızı korumaya yardımcı olurlar. Ağır yorgan ile uyuduğunuzda vücut ısınız sabit kalır. Isı değişimi nedeniyle uykunuz bölünmez.

Ağır Yorgan Kimler İçin Uygun Değil?

Doğru kullanıldığı takdirde ağır yorgan ile uyumak çoğu yetişkin ve çocuk için uygundur. Ancak bazı gruplar için kullanımı risk teşkil edebilmektedir. Örneğin; 3 yaşın altı veya 50 kilogramın altında bulunan çocukların ağır yorgan altında uyuması güvenlik açısından riskli olabilmektedir. Böyle bir durumda mutlaka çocuk doktoruna danışmalı ve yetişkin gözetiminde kullanmalısınız. Yine hamile kadınlar ve yaşlılar için ağır yorgan ile uyumak sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sağlık ile ilgili bir endişeniz varsa ve uyku apnesi, solunum sıkıntısı gibi sağlık problemleri yaşıyorsanız; ağır yorgan kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 1 yaşın altındaki çocuklar, astım hastası olanlar, düşük tansiyonu olanlar, ve klostrofobisi olan kişilerin ise kesinlikle ağır yorgan kullanımı tavsiye edilmemektedir.