Türkiye’nin ünlü modacılar ve tasarımlarını sizler için derledik. Yaratıcı ve tasarımlarıyla dünyaca ünlü yıldızları ile çalışan ve giydiren ünlü Türk modacılar Türkiye sınırlarını aşti. Moda, belirli zamanlar içinde, gündeme oturan ve öne çıkan bir giyim tarzıdır. Bir çok kişi modayı yakından takip eder. Sürekli yenilenen moda tasarımları özellikle de gençler tarafından her geçen gün biraz daha rağbet görmeye devam ediyor.

Türkiye’nin Başarili Moda Tasarımları

Türkiye’nin başarili moda tasarımcıları kimler? Günümüzde bir çok moda tasarımcısı görmek mümkün. Fakat bu işin kim hakkını veriyor, tartışmaya açık bir konu. Özellikle de yabancı ülkelerde bir çok moda tasarımcılarını görmek mümkün. Tarz ve stil sahibi olan ya da olmak isteyen herkes, modayı yakından takip ederek, ünlülerin moda tasarımlarını yakından takip ederek, koleksiyonları arasında yer veriyorlar.

Peki ya Ünlü Türk Modacılar, her geçen gün ilginç tasarımları ile gündemde kalmayı başarıyorlar. Bir çok kültüre ve topluma hitap eden enfes tasarımları ile hemen hemen herkes artık, bu tasarımlar sayesinde bir model olarak görünüyor.

Ünlü Türk Modacılar ve Tasarımları

Kıyafetlerimizin hayatımızda önemi büyüktür, hele ki gündeme hitap eden kıyafetlere herkes sahip olmak ister. Hatta bir çoğumuz modası geçti diye, gardırobumuzda bile zaman zaman değişiklikler yapma gereği duyarız.Moda geniş bir yelpazede sahiptir. Bu yelpazeye bir çok insan eşlik eder. Gerekse modayı takip edenler, gerekse de ünlü moda tasarımcıları. Hep birlikte Ünlü Türk Modacıları ve Tasarımlarına göz atalım.

Ünlü Modacılar: Gamze Saraçoğlu Koleksiyonları 

Gamze Saraçoğlu, moda dünyasına yön veren önemli bir isimdir. Genç tasarımcı, her gün biraz daha geniş bir hayran kitlesine sahip olmayı başaran, nadir modacılardan bir tanesi. Koleksiyonları oldukça fazla beğenilen Gamze Saraçoğlu’nun en önemli markalara bir çok tasarımı hayat verdi. Bunlardan bazıları; Zara, Nafnaf, Apple, Etam ve Marks& Spencer gibi ünlü markalardır. Bilindik pek çok markaya tasarım yapan, yetenekli bir modacı olan, Gamze Saraçoğlu, Haute Coutere Koleksiyonu ile de gündeme damga vurmuştur.

Ünlü Modacı Gamze Saraçoğlu Kimdir? 

Büyük bir hayran kitlesi olan Gamze Saraçoğlu, 1980 doğumlu, genç bir tasarımcı. 2002 yılında New York’ ta bulunan “ Parson’ s Scholl of Desing ”da moda eğitimi alarak büyük başarılarıyla imza attı. Önce Donna Karan ile çalıştıktan sonra, Türkiye’ ye gelerek Beymen Clup  ve İpek Kramer ile çalışmaya başladı. Tasarladığı bir çok ürün İstanbul’ da, Londra’ da ve Paris gibi önemli yerlerde çok satmaya başladı. Ürettiği moda tasarımları ile hep gündemde kalan Gamze Saraçoğlu, halen moda tasarımları için vazgeçilmez bir isim olmaya devam ediyor.

Gamze Saraçoğlu Kimdir?
Gamze Saraçoğu

Ünlü Modacılar: Arzu Kaprol Koleksiyonları

Dünyaca ünlü Arzu Kaprol, ünlü bir moda tasarımcısıdır. Adına tarihe âdeta yazdığı ödülünü ise 1995 yılında, Academia tarafından “AVANT- GARDE” ödül töreninde aldı. Ödüle doymayan ünlü moda tasarımcı, aynı yıl Fashion TV’ de Yılın Moda Tasarımcısı ödülüne layık görüldü. Ayrıca Paris Moda Haftasında bir çok defileler yaptı. Şuan da ise Arzu Kaprol, Paris’te bir showrooma sahiptir. Geniş bir giyim satış markası haline gelen Arzu Kaprol, Hong Kong ve İspanya’ da yirmiden fazla mağazaya hayat veriyor. 

Arzu Kaprol Kimdir? 

Ünlü modacı 1973 yılında Bursa’ da dünyaya gözlerini açtı. Yetenekli bir terzi olan annesi, Arzu Kaprol’un moda dünyası ile tanınmasına ilk zemini attı. 1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesinde “ moda konfeksiyonu bölümünü ” eğitimini tamamlayarak, Paris’ e yerleşti. Bir kaç tasarımı ile moda tasarımcı arasında açık ara farkla yoluna devam etti.

Arzu Kaprol Kimdir
Arzu Kaprol

Ünlü Modacılar: Cemil İpekçi Tasarımları 

Oldukça ünlü bir tasarımcı olan Cemil İpekçi’nin hayatı, pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Cemil İpekçi ilk olarak stilist olarak başladığı kariyer hayatına 1984 yılında İstanbul’ da Haute Couture moda evini kurarak, moda dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. Cemil İpekçi, Damla markalı pırlanta ürünlerini de tasarlayarak hem kıyafet tasarımında hem de takı tasarımında büyük bir ilke imza atmayı başararak üstün bir performans sergilemiştir.

Cemil İpekçi Kimdir?  

Cemil İpekçi 5 Ağustos 1948 yılında İstanbul’ da doğmuştur. Eğitimini 1971 yılında İngiltere’deki Kraliyet Sanat Akademisinde tamamlamıştır. 1975 yılında ise Tzagane moda evini kurmuştur. Çalışmalarına ara vermek isteyen Cemil İpekçi, 1992 yılında “ Suzeni” adlı koleksiyonu ile tasarımlarını sona erdirmişti. Fakat 2002 yılında güzellik yarışmasında birinci olan Azra Akın’ın elbisesini tasarlayarak bir kez daha herkesi kendine hayran bırakmayı başardı.

Cemil İpekçi Kimdir
Cemil İpekçi

Ünlü Modacılar: Cengiz Abazoğlu Koleksiyonları  

Cengiz Abazoğlu’ nu tanımayan yoktur her halde. Türkiye’nin en ünlü tasarımcısı olan Cengiz Abazoğlu’nun hayatı herkes tarafından merak konusu. Daha küçük yaşlarda kağıtlara modeller çizen bu yüzden de bir an önce moda hayatına atılmak için, liseden sonra hemen tasarımcı olarak çalışmaya başlayan Cengiz Abazoğlu, çok daha sonra kendi atölyesini kurmuştur. Koleksiyonları yurt dışında Paris Haute Coutere haftasında sergilenmektedir. Özellikle gelinlik modelleri ile herkesin hayallerini yıllarca süslemeyi başarmıştır.

Cengiz Abazoğlu Kimdir?

Cengiz Abazoğlu, 1969 yılında dünyaya gözlerini açtı. Liseden sonra eğitim hayatına devam etmemiştir. Moda tasarım konusuna çok hevesli olduğu için, tasarımcı olarak çalışmaya başlamıştır. İlk defilesini 1988 yılında “Vizon Show” bünyesinde gerçekleştirmiş ve büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur. Ayrıca ünlü tasarımcı bir çok ünlü isimlere asla kıyafet dikmeyerek, tüm gözlerine üzerine toplamayı başarmıştır.

Cengiz Abazoğlu Kimdir
Cengiz Abazoğlu

Ünlü Modacılar: Dilek Hanif Tasarımları 

Moda dünyasının en yaratıcı isimlerinden biri olan Dilek Hanif, Türk modacılarının öncülerindendir. 1990 yılında “ Dilek Hanif Line” isimli marka ile birbirinden eşsiz koleksiyonlar tasarladı. Sanat camiasından bir çok isme özel olarak kıyafetler tasarladı. Bunlardan bir tanesi de Hülya Avşar’dı. Özellikle Paris’te bir çok kez yaz koleksiyonları sergileyerek, hafızalara ünlü bir moda tasarımcısı olarak kazınmıştır.

Dilek Hanif Kimdir?

8 Nisan 1962 yılında İstanbul’ da Dilek Hanif gözlerini hayata açtı. Daha çocuk yaşta ailesinin tekstil işletmesine yardımda bulunarak, moda ile bütünleşti. Mimar Sinan Üniversitesinden mezun olduktan sonra, annesinin desteği ile bir butik açtı. Hazır giyim koleksiyonları çok sevildi ve hızla yükselişe geçti.  Ayrıca kendisi Paris’te “ coutere” koleksiyonunu sunan ilk Türk tasarımcıdır.

Dilek Hanif Kimdir
Dilek Hanif

Ünlü Modacılar: Yıldırım Mayruk Tasarımları 

Daha 15 yaşında elbise dikmeye başlayan Yıldırım Mayruk, moda tasarım konusunda çığır açmış bir moda tasarımcısıdır. Askerlik hayatından sonra da bir defileye 10 elbisesi ile katıldıktan sonra adı gündeme bomba gibi düştü. Bir çok başarıya imza atan Yıldırım Mayruk, bir çok ünlünün kıyafetlerini tasarladı. Adeta şov yapan defilelerinden bazıları şunlardır; Fenerbahçe Kreasyonu, Geçmişten Geleceğe Cumhuriyet Kadını, Moda Maina ve Aquaria ‘dır. Yıldırım Mayruk koleksiyonları, İzmir, İstanbul, Londra, Haifa Antalya ve Bursa’ da sergilenmiştir.

Yıldırım Mayruk Kimdir? 

1940 yılında Yıldırım Mayruk Bursa’da dünyaya geldi. Annesi Giresunlu ve babası da Ispartalıdır. Terzi olan ablası ona işin inceliklerini daha küçük yaşlarda öğrenerek, büyük bir tasarımcı olmasına ilk katkıyı sağlamıştır. Cemiyet hayatında önemli bir isim olan Yıldırım Mayruk, herkes tarafından çok sevilen sempatik bir moda tasarımcısıdır.

Yıldırım Mayruk Kimdir
Yıldırım Mayruk

Raşit Bağzıbağlı Tasarımları 

Hafızalara en tarz moda tasarımları ile kazınan Raşit Bağzıbağlı, bir çok moda tasarımları yapmıştır. Çalıştığı ünlü isimler ise; Petra Nemcova, Victoria Secret, Fahriye Evcen, Bergüzar Korel, Demet Şener, Tülin Şahin, Yolanthe Cabau ve  Tuba Büyük üstün’ dür. 

Raşit Bağzıbağlı Kimdir? 

Raşit Bağzıbağlı, 1985 yılında İngiltere’de doğmuştur. Yaklaşık olarak 12 yaşında aldığı eğitim sonucunda, 21 yaşında ilk koleksiyonunu hazırlamıştır. Kısa sürede ün alan ünlü tasarımcı, çok fazla hayran kitlesine sahiptir.

Raşit Bağzıbağlı Kimdir
Raşit Bağzıbağlı

Barbaros Şansal Tasarımları 

Modacı kişiliği ile gündemde akıllardan silinmeyen bir isim olan Barbaros Şansal, moda tasarımlarında üstün bir başarı sergilemiştir. Vakko ve Barış Küce  Limon koleksiyonlarında da yaratıcı bölümlerinde boy göstermiştir. Daha sonra ise moda eğitim stüdyosu kurarak bir çok insana yeteneklerini geliştirmekte büyük katkılar sağlamıştır.

Barbaros Şansal Kimdir? 

Barbaros Şansal, 10 temmuz 1957 yılında Ankara’da gözlerini hayata açtı. İsviçre’ de moda eğitimini tamamladıktan sonra, Yıldırım Mayruk, atölyelerinde  çalıştı. Şu anda ise “Yıldırım Mayruk moda tasarım Ltd.” in ortağıdır.

Barbaros Şansal Kimdir
Barbaros Şansal