Hakkında merak edilen saç örgü modeli yapımı için 10 fikir. Saç örgü modelleri nasıl yapılır? Günlük hayatta ve ya resmi bir davette kullanılacak olan saç örgu modeli bayanlar için önem arz eder ve görünüş açısından ilk olarak dikkat edilen bir konudur. Modası hiçbir zaman gitmeyen ve geçmişten günümüze kadar gelen bu saç örgü modelleri bir çok bayan tarafından tercih edilmektedir. Saç rengi, modeli, kıyafet uyumuna vereceği cevap gibi soruların karşılığı saç modellerinden geçer. Her durumda ve ortama uyabilecek modellerin olması bir bayanı kurtaracak şekildedir.

Daha çok günlük kullanıma uygun olan saç örgü modelleri bir çok model ile karşımıza çıkmaktadır. Saç örgü modellerini seçerken genelde saç uzunluğuna ve yoğunluğuna karar vermek doğru olacaktır. Çünkü kısa bir saça uygun olan saç örgü modelleri uzun saça göre daha az diyebiliriz. Bu sebepten dolayı saçı belli bir uzunluğa getirmek örgü modelinin daha güzel ve gösterişli durmasına sebep olacaktır.

Saç Modeli Yapılışı

Örgü modellerinin yüz hattına uygun olması da diğer seçenekler arasındadır aslında. Yakışan modeli araştıran bir bayan için öncelikle yüz hatlarının ve uygun saç uzunluğa sahip olması daha çok tercih edilen bir durumdur. Saç örgü modellerinin çeşitliliği arasında iki yandan örgü, üstten bağlama örgü, arkada buluşan saç örgü modelleri gibi ve daha fazlasıyla bayanların beğenisine sunulmaktadır.

Bu saç örgü modellerinin içinde daha çok günlük ve pratik kullanıma uygun ve kolay saç modelleri de güzel ve hoş görünmek adına tercih edilir. Okulda, işte, bir davette kulanılabilecek bir çok model mevcuttur. Daha çok pratik bir model tercih eden bayanlar için, baş bölgesinin tepe tarafından alınan ve taranan saçı aşağıya doğru 3 bölmeye ayırıp kolay ve pratik bir şekilde örme yapabilirler.

Bunun yanı sıra ev topuzu dediğimiz pratik bir topuz saç modeli de bayanların vazgeçilmezidir aslında. Hem pratik saç örgü modelli yapılısı olarak hem de doğal görünen bu topuz modeli de, yapması kolay ve pratik bir yoludur güzel görünmenin. Herhangi bir lastik toka ve dişli bir toka ile sağ avuca yerleşen saçın avuç içinde yuvarlanarak oluşturduğu bu model daha rahat bir görünüm sağlar.

Hadi gelelim şimdiki konumuza; Saç Örgü Modelleri Nasıl Yapılır? Hazır mısınız okumaya devam edin…

Hollanda Saç Örgüsü Modeli

Hollanda saç örgüsü modeli diğer bir ismi ile, ters örgü ile anılır. Yapılış modelleri aynı ama farklı isimlerde kullanılması da tercih meselesi oluyor. Bu modelin kullanımı, yapımı bayanlar arasında çok tercih edilen bir modeldir. Günlük hayata çok uygun ve aralarda kullanılan extra toka malzemeleri ile zengin duracak bir model aslında. Öncelikle saç uzunluğu bu modeli daha iyi gösterecek ve daha gür durmasını sağlayacaktır. Modelin hem örgü hem de topuzun bir arada barındırması kullanımı daha çok kolaylaştırır.

Hollanda saç modeli yapılışı?

 • Öncelikle saçların nemli ve iyice taranmış olması ilk seçenektir. Kolay örülmesi ve şekil alması adına bu adım ile başlıyoruz.
 • Baş bölgesinin tepe kısmından alacağın bir tutam saçı yanlardan bağımsız olarak tek parça halinde alabilirsin.
 • Bu saç tutamını 3’e ayırıp yanlardan ekleme yaparak adım adım 3’lü örmeye başla.
 • Yanlardan aldığın saç parçası dahil 3 parça olacak şekilde enseye kadar örmeye devam et.
 • Tam parçayı bir sağdan, bir soldan saç parçası alarak örmeyi sonlandır. Bu model tek parça hollanda saç örgüsü olarak kullanabileceğin bir model. İster sonda kalan uzun saç örgüsü modelini topuz yaparak değişik bir modele sokabilirsin
tek parça hollanda saç örgüsü modeli
Tek parça hollanda saç örgüsü modeli

Bunun yanı sıra çift örgülü (ikili) topuzlu olarak uygulanan diğer bir ikili topuz hollanda saç örgü modeli adımı ise, şu şekildedir.

 • Aynı şekilde, iyice taranmış, çıtır olmayan hafif nemli ve ya kuru seçenekli bir saç ile bu saç örgü modeline başlayabiliriz.
 • Tam ortadan eşit bir şekilde ayırılan saçlardan bir tarafını karışmaması adına sabit bırakın. Toka ile ve ya bir klips sayesinde sabit kalsın diğer tarafa  karışmaması adına.
 • Sol tarafın saç çizgisinden aldığın bir tutam saçı 3 eşit paraçaya ayırarak düz örgü ,le örmeye başla.
 • Soldaki saç tutamını ortadan geçirerek saç tellerini sıkılştırmak adına yavaşca çek ve ortadaki saç tutamını altından geçirebilirsin.
 • Sağ tarafından başladıysan sağdaki saç tutamını ortadakinden geçirdiğine emin ol.
 • Soldaki saç tutamına biraz saç ekleyip altından geçir. İki parçayı tek olarak düşünüp ortadaki saç tutamının altından geçir.
 • Sağdaki saç tutamı içinde aynı işlemleri uygulayarak devam edin. Ortadakinin altından geçirmeden önce sağdaki ve soldaki saç tutamalarına ince saç eklemeye devam et.
 • Bu şekilde enseye kadar örgü modelinin çıkmasını sağlayın ve diğer taraftaki parçanın da aynı şekilde yapın. Sonunda ister iki taraflı kalmasını ve ya iki ucun topuz yaparak farklı bir model oluşturmayı deneyebilirsiniz.
ikili topuz hollanda saç örgü modeli
İkili topuz hollanda saç örgü modeli

Balık Sırtı Saç Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Özellikle saç örgülerinde arka kısmın daha kapsamlı ve gösterişli durmasını isteyen bayanların tercihidir balık sırtı saç örgü modeli. Karışık gibi görünse de bir dantel gibi işlenen modelin yapımına bir göz atalım.

 • Öncelikle saçın ön kısmından bir tutam kadar ayırıp güzel bir şekilde tarayın.
 • Taranan saçı tepe noktasından başlayarak örmeye devam edin.
 • 3’e ayrılan bu saç tutamını 1 tanesi bir elinizde diğer iki saç tutamını da diğer elinize alın.
 • Bu şekilde iki kez ördükten sonra yan taraflardan örgüye ilave saçlar alarak örmeye devam edin.
 • Yan taraflardan ekleme saçlarınız bittikten sonra, uç taraflara doğru 3lü klasik örme yöntemi ile balık sırtı saç örgüsünü sonlandırabilirsiniz.
Balık Sırtı Saç Örgü Modeli
Balık Sırtı Saç Örgü Modeli

Taç Örgü Saç Modeli Nasıl Yapılır?

Çiçek tacını andıran, saçların dansı olarak andlandırılan taç örgü saç modeli günümüzde çokça tercih edilen bir saç örgü modelidir. Bu modelin kullanımı ve uygulaması da bir o kadar zevkli olduğunu söyleyebiliriz.

 • İnce dişli bir tarağı, saçlarımızı ön ve arka olarak iki kısıma ayırıyoruz.
 • Şaka kısmından örmeye başlıyoruz ve örgü sırasında ilerlemek için diğer saçları da uygun incelikte örgüye dahil ederek örmeye devam ediyoruz.
 • Bu şekilde tüm saçını yana doğru örme işlemi devam ediyor.
 • Sabitleme kısmında saçın uç tarafını diğer uç tarafı ile birleştirerek “Taç” görüntüsü veriyoruz. Daha hacimli ve gür görünmesi adına da saç örgü aralarından hafifçe çekiştirerek güçlendirmek bu aşamada daha iyi olur.
Taç Örgü Saç Modeli
Taç Örgü Saç Modeli

Mısır Saç Örgüsü Modeli Nasıl Yapılır?

Değişik bir tarz ve görüntü sağlamak adına tercih edilen bir saç örgü modelidir. Dağınık mısır saç örgü modeli ve at kuyruğu modellerinde kullanılan modelleri ile de çeşitlilik gösterir.

Mısır Saç Örgüsü Nasıl Yapılır?

 • Saçınızın temiz ve kolay taranır olduğundan emin olun.
 • Saçınızı at kuyruğu yaptıktan sonra ikiye bölüme ayırın. Sağdaki tutamın altından 3. olarak ince bir tutam daha alın ve başınızın orta kısmına doğru çekin. İnce tutamı sol tarafa bağlayın bunu da sıkıca çekip aynı işlemleri diğer taraf için uygulayın.
 • Püf noktası olarak söyleyeceğimiz bu saç örgü modelinde parmaklarınızın arasından saç tutamlarının rahatlıkla geçmesidir.
 • Örgü ilerledikçe sıkıca çekin ve örme işlemini sonuna kadar bu şekilde ilerleyin.
 • Uç kısmını küçük lastik toka ile bağlayıp daha sonra bohem bir görünüm vermek amacı ile parmaklarınızı örgünün içine sokarak hafifçe içten dışa doğru gevşetin.
Mısır Saç Örgü Modeli
Mısır Saç Örgü Modeli

Boksör Saç Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Saç örgü modelleri kişinin kullanıma-ına ve ya kullanım alanına göre değişkenlik gösterir. Serbest ve ya dağınık modeller ortama göre karar verilen ve ya tam tersi daha toplu ve düzgün duran modellerde işleve göre tercih ediliyor. Boksör saç örgü modeli de aslında adı üstünde daha toplu bir modeldir. Özellikle spor yaparken şık görünmek isteyenlerin tercihi de diyebiliriz.  Hem tarz duran, hem de rahatsız etmeyen bir model türü. Yapılış adımlarına geçecek olursak;

 • Temiz, iyi taranmış kuru ve ya nemli fark etmeyen saçınızı tam ortadan eşit şekilde ikiye ayırın.
 • Sağ ve ya sol tarafın saç bölümden ön kısım başlangıç olarak örmeye başlayın.
 • 3’e ayrılan saç tutamlarının birbirinin üzerinden atarak devam edip sonrasında kenarlardan tutamlar ekleyerek örmeye saç ucuna kadar devam edin.
 • Aynı işlemi diğer taraftaki saçlar içinde uygulayıp uç kısmını ince toka yardımıyla bağlayın.
Boksör Saç Örgü Modeli
Boksör Saç Örgü Modeli

Şerit Örgü Çeşitleri Saç Modeli Nasıl Yapılır?

Sıradışı bir saç örgüsü modeli olan şerit saç örgüsü ince tutamlardan oluşan ve zarif görünen bir modeldir. Ön tarafının örgü şeritleri halinde olması ile başlayan ve topuz ile bütünleşen bir model. Yapılış aşamaları ise şu şekildedir.

 • Saçlar, sağ, sol ve orta kısım olarak 3’e ayrılır.
 • Ortadaki saç tutamını arka tarafta topuz haline getirerek görünümünü sağlayın.
 • Sağ taraftaki kalın tutam saçını ikiye ayırıp normal saç örgü modeli ile örüp ince bir lastikj yardımıyla bağla.
 • Sol taraftaki ayrılan saç tutamını da uygun şekilde örüp iki tarafın örgülerini topuzun altında birleştirerek saç örgüsünü tamamlayabilirsin.
Şerit Saç Örgü Modeli
Şerit Saç Örgü Modeli

Çiçek Saç Örgü Topuz Modeli Nasıl Yapılır?

Saç örgü topuz modelleri içinde en çok tercih edilen modellerden biridir. Davetlerde daha çok kullanılan hem tarz hem de topuz modeli barındıran bu modelin yapım aşamalarına bir göz atalım.

 • Temiz ve iyice taranmış saç üstüne uygulamanız da fayda vardır. Düz saçın yanı sıra, zemininin hafif dalgalı olması da örgü topuz modeline farklılık katacaktır.
 • Tüm saçı 3 eşit paraçaya ayırıp lastik toka ile toplayın.
 • 3 saç tutamını da gevşek ve düz örgü modeli ile uca kadar örün ve ucunu bağlayın.
 • Soldaki saçı ortadaki saçın üstünden atarak filkete ile sabitleştirin.
 • Sağ ve soldaki örgüleri de sırasıyla birbirinden alt ve üst kısmından geçirerek çapraz şekilde uygulayın ve salaş bir topuz elde edin.
 • En son aşamaya gelindiğinde topuzun altında kalan örgü tutamının ucunu da topuza sabitleyin. İster etrafını yapay çiçeklerle, isterseniz de boncuklarla süsleyeceğiniz bir model olmuştur.
Çiçek Saç Örgü Topuz Modeli
Çiçek Saç Örgü Topuz Modeli

Şelale Topuz Saç Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Saç örgüsü modellerinde daha naif ve nazik bir model arayışı içinde iseniz, bu şelale saç örgü modeli tam size göre diyebiliriz.

 • Saçlarınızı tepeden olarak sıkı bir şekilde toplayın.
 • Sağ ve sol taraftan bir tutam saçı ayırın. Saçınızı örmek için kullanacağınız iki parçayı ayırdığın bu ince tutamdan alın ve üçüncü tutamı her seferinde topladığın tutamdan alarak örmeye başlayın.
 • Sabit tutamdan alacağınız her seferinde diğer taraftan kalan örgü parçasına sabitleyerek üçüncü parçayı boşa çıkartın. Bu işlem her tutam için 3. Parçayı boşa çıkaracak.
 • Bu şekilde devam edip hem ayırdığınız hem de sabitlediğiniz saç tutamını bitirip yuvarlak bir şekil alana kadar dairesel olarak devam edin.
 • Örgü bitiminde uçları örgü başlangıç noktasına sabitleyin ve firkete yardımıyla tutturun.
Şelale Saç Örgü Topuz Modeli
Şelale Saç Örgü Topuz Modeli

Şerit Taç Saç Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Açık saça uygulanan, saçın arka tarafında örgüden taç görüntüsü veren şık ve nazik bir model olan şerit taç örgü modelinin yapım aşamasına bir göz atalım.

 • Saçlarınızın sol üst tarafından bir tutam alarak, çok sıkı olmayacak şekilde örmeye başlayın. Diğer saçalrdan bağımsız olarak örün ve ince bir lastik yardımı ile bağlayın.
 • Aynı şekilde sağ üst taraftan da uygun bir şekilde bir tutam saç alarak normal olarak örmeye başlayın.
 • Sol taraftaki örgü parçasını örmediğin saçlar üzerinden sağ tarafa doğru firkete yardımıyla sabitleyin.
 • Tam kulak arkasından değil de biraz önden aldığınız örgü tutamını her iki yönde de sabitleyin.
 • Sağ taraftaki örgü tutamını aynı şekilde sol tarafa doğru sabitlediğiniz takdirde arka tarafta bir “tac” görüntüsünü verecektir.
Şerit Taç Örgü Modeli
Şerit Taç Örgü Modeli

Balık Kılçığı Saç Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

Balık kılçığı saç örgüsü modeli zor ve karışık gibi görünse de yapımı çok zevkli bir saç örgü modelidir. Günlük yaşamda daha çok kullanılan ama etrafı uygun malzemeler ile hareketlendirilip özel davetlerle de tercih edilen bu saç örgü modelinin yapılışına bir göz atalım.

 • Temiz ve düzleştirilen saçlarınızı sıkı bir at kuyruğu yaparak iki eşit parçaya ayırın.
 • Sağdan alınan bir tutam saçı sol kısma ekleyin. Daha sonra soldan alınan ince tutam saçı sağ tarafa ekleyin.
 • Her iki kısımdan alınan ince saç tutamlarını sırayla diğer yana eklemeniz gerekmektedir.
 • Bu işlemi saçın uç kısmına gelene kadar uygulayın. Saç tutamlarının birbirine karışmaması adına dikkat edin. Saç örgüsü bittikten sonra ince bir lastik toka yardımıyla örgünüzü sabitleyin.
 • Daha salaş ve doğal görünüm istiyorsanız, ince bir tarağın ucu ile örgünüzün bağlarını hafifçe gevşetin. Bu şekilde son halini alacaktır.
Balık Kılçığı Saç Örgü Modeli
Balık Kılçığı Saç Örgü Modeli

Kolay Yapılış Saç Örgü Modelleri