En sevilen saç örgü modelleri severleri buraya! Eski çağlardan günümüze modern bir dönüş yapan ve her geçen yıl kendine özgü stil gösteren saç örgü modellerini, sizlere detaylı aktarabilmek adına derledik. Kolay ve en güzel saç örgü modellerinin yapılışları konusunda pek çok araştırmalar yapıp aradığını bulamadıysan şu an olman gereken sayfadasın!

Yoğun hayat temponuzda sizler için derlediğim pratik saç örgü modelleri, gününüzü kurtaracak hem de şık bir zariflik katacak. En güzel saç örgü modellerini nasıl yapacağınızı, giyim tarzına yönelik modelleri, yüz hatlarınızı ön plana çıkaran ve size en doğru hangi saç örgü modelini seçmen gerektiğinizi merak ediyorsanız evet doğru yerdesiniz.

Benden söylemesi, bu saç örgüsü modelleri vazgeçilmesin olacak!  İşte senin için derlediğimiz en popüler saç örgü modelleri. Hazırsan başlayalım.

Düz Saç Örgü Modelleri

En klasik, kadınların en iyi bildiği ve en çok tercih ettiği sizin de bildiğiniz gibi düz saç örgü modelimizdir. Ayrıca bu düz saç örgü modeli yöntemi diğer saç örgü modellerinden daha kolay olduğu için tercih sebebidir. Bu örgü modelinin saçınızla güzel bütünleşebilmesi için en az omuz hizasında olması gereklidir.

Bu örgüde üç eşit parçaya ayrılmış saçları, sırasıyla birbirlerinin üstüne atarak düz örgü modelini tamamlamış olursunuz.  En sonunda örgünüzü bitirdiğinizde saçınıza daha da güzellik katmak için saç aralarınıza aksesuarlar ekleyerek o günün yıldızı siz olabilirsiniz.

Düz Saç Örgü Modelleri

Balık Sırtı Saç Örgü Modelleri

Bazı saç örgü modellerimizi biliyoruz ki adını duyduğumuzda bile yapmaktan çekiniyoruz. Balık sırtı saç örgü modeli bunlardan bir tanesinin de balık sırtı dediğinizi duyuyor gibiyim. Keyifle okuyacağınız ve küçük püf noktalarını da araya eklediğim bu yazı içinde okumayı bitirir bitirmez balık sırtı saç örgü modelini deneyeceğinizi hissediyor gibiyim.

Balık Sırtı Saç Örgü Modeli ve Püf Noktaları:

 • Öncelikle saçınızı güzel bir şekilde taramanız gerekiyor ki saç tutamlarını aralardan geçirirken canınızın acımamasına da önem verelim.
 • Saçlarınız kusursuz hale geldikten sonra örme işlemine geçebiliriz.
 • Saçın tepe kısmından bir tutam alarak ardından sağ ve sol kısımlarından da birer tutam alarak sırayla diğer tutamlara katacak şekilde örme işlemini gerçekleştirebilirsin.
 • Unutmamanız gereken bir durum var ki saç tutumlarını eşit şekilde almamız gerektiğidir. Çünkü örgünün ortalı ve sonuna kadar ilerleyebilmesi için tutamların eşit olması gerekmektedir.

İstersen arkadaşlarınla dışarı çıktığında, istersen akşam sevgilinle bir partiye katılacağında bu saç modeli sana çok hava katacak.

Balık Sırtı Saç Örgü Modelleri

Mısır Saç Örgü Modelleri

Yapmaya başladığında ne kadar da kolaymış diyeceğin bittiğinde ise beş dakikada yaptığına inanamayacağın bir saç örgü modeli. Mısır saç örgüsü modeli yapılışı çok zor gibi görünse de biraz pratik yaptıktan sonra çok kolay örebileceğinden emin ol. Kolay örgülü saç modellerinden biri olan bu örgü modeli yüz güzelliğinizi ortaya çıkaracak. Her yaşa uygun olan bu saç örgüsü modeli, saçını ister at kuyruğu olarak ister salık saçında deneyebilirsin.

Mısır Saç Örgüsü Modeli Hızlı Ve Pratik Yapımı:

 • Saçları ön taraflardan tutup örgüye saç tutamları ilave ederek örgüyü ilerletin.
 • Sağ ve soldan ince saç tutamları aldıktan sonra örgüye katarak saç uçlarına kadar devam edin.
 • Mısır örgüsündeki en önemli püf noktanın saç tutamlarını ince almak olduğunu sakın unutma.

İşte bu kadar! Hızlı ve pratik saç örgü modeliyle yeni güne hazırsın.

Mısır Saç Örgü Modelleri

Hollanda Saç Örgü Modeli

Son zamanların trend listesine girmeyi başaran bir saç örgü modeli de Hollanda saç örgüsü. Hollanda örgüsü, ters Fransız örgüsü veya ters balık sırtı örgüsü gibi farklı isimlerle de bilinir. Bu kurtarıcı örgü modeliyle saçlarına pratik bir şekilde şık bir görünüm kazandırabilirsin. Bu örgü ne kadar zor görünse de, yapılışı düz örgü kadar kolay diyebilirim. Hollanda örgüsü, pek çok saç uzunluğunda sorunsuzca yapılabilir, bu sebeple saçın uzunluğundan da hiç şüphe duymana gerek kalmayacak. Hadi kusursuz Hollanda örgü modelin yapımına geçelim.

Hollanda Saç Örgü Modeli Yapımı:

Öncelikle hem daha rahat örebilmen hem de bittiğinde görünüş açısından daha titiz olması için saçlarını güzelce taramanda fayda var. Bu örgü modeli hem kuru hem de nemli saçla yapabileceğin bir örgü modeli. İşlemi daha da pratik yapman için örmeyi başlamak istediğin yerden bir tutam saç al.

Bu tutama lastik bir toka yardımıyla güzelce tutturduğundan emin ol. Saçının en alt kısmından da bir tutam saç al ve bu işlemi de ona da uygula. Ama dikkat et ki en alt tutamın diğer saçlarına karışmasın. Bu küçük işlemler tamamsa sabırsızlandığın örgüye başlıyoruz.

 • En başta üstte tutturduğumuz saçları üç ayrı şekilde olmak üzere hafifçe ayır.
 • Ortadaki saç tutamını ve diğer yanlarda ki iki tutamı da iki ayrı lastik tokalarla da tuttur.
 • En altta tutturmuş olduğun parçaları da iki ayrı parçaya ayırmanı isteyeceğim. Şimdi ki aşamamız üst ve ortada boş kalan parçayla beraber bu iki parçayı örmen.
 • Bu işlemi de altta kalan saçlar için sürekli olarak tekrar et.
 • Aslında bu modelin ne kadar pratik olduğunu ve saçlarına kattığı hacimlerle anladığını duyar gibiyim.
 • Temelde yapacağın işlem saçlarını iki eşit tutama ayırmak ve boş kalan kısımlara eklemek. Bu hareketi saçlarının en ucuna kadar titizlikle devam ettir.

İşte bu kadar! Aynanın karşısında bu örgüye hayran kaldığının farkındayım. Modelin pratikliği ile favori modellerinin arasına bomba gibi bir yenisi daha eklendi. Şimdi bu harika saçlarınla istediğin ortamda bütün gözler üzerinde olacak! Bunun tadını çıkar ve senin için topladığımız diğer örgü modellerini denemeyi unutma.

Hollanda Saç Örgü Modeli

Şelale Saç Örgü Modeli

Kolay kolay bozulmayan örgülü saç modeli istendiği zaman akla ilk gelen şey şelale saç örgüsü olduğunu söyleyebilirim. Görünümü oldukça hoş duran ve zor yapılıyor gibi olsa da, şelale saç örgü modeli saç örmeyi becerebilen herkesin kolaylıkla yapabileceği bir model. Hem kolay kolay bozulmaması nedeniyle uzun süre dayanıklı olan hem de çok şık duran şelale örgüsü özel gün ve davetlerinizde kolayca uygulayabileceğin bir örgülü saç modeli olarak listende yer alacak! 

Şelale Saç Örgü Modeli Yapımı:

Şelale örgüsüne başlamadan önce, açık bırakacağınız saç bölümünün dalgalı ya da düz olması gerekir. Bunun için öncellikle saçlarınızı şekillendirebilirsiniz. Bu örgünün en püf noktasının bu olduğu bir sır.

 • Ardından saçlarını her zaman kullandığınız yönde ya da ortadan ikiye ayırabilirsin.
 • Örgüye başlarken öncelikle saçlarınızın ön bölümünden bir tutam alabilir, aldığın bu tutamı üç eşit parçaya bölebilirsiniz.
 • Tutamları numaralandıracak olursak en önde kalan parça 1, ortadaki parça 2, en arkada kalan parça ise 3. parça olabilir.
 • Böldükten sonra, 3. parçayı elinizde tuttuğunuz diğer 1 ve 2 numaralı parça arasından geçirebilirsiniz.
 • Geçirdiğiniz 3 numaralı parçayı öne doğru kakül bırakır gibi bırakıp, 3 numaralı parçanın önünde kalan 1. parçayı da arkaya doğru uzatmalısınız.
 • Sonuç olarak 3 numaralı parça aşağıda kalmış olacak ve 1 numaralı parça da yay şeklinde arkaya doğru uzanmış olacak. 2. parça ise yeni tutam için elinizde bekleyebilir.
 • Daha sonra arkadan yeni bir küçük tutam alıp bu parçayı da yine 1 numaralı parça ve 2 numaralı parçanın arasından geçirebilirsiniz.
 • Geçirdiğiniz tutamı ilk seferinde olduğu gibi öne doğru bırakabilirsiniz.
 • Ardından altta kalan 3 numaralı parçayı kıvırarak tekrar yeni bir tutam alabilirsiniz
 • Örmek istediğiniz bölümün tamamı bitene kadar aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz. İsterseniz her iki tarafı da örebilir, şelale saç modelini bu şekilde tamamlayabilirsiniz.

İşte tüm gözlerin sende olacağı  bir saç örgü modeli daha!

Şelale Saç Örgü Modeli

Fransız Saç Örgü Modeli

Klasik saç örgü modellerinden sıkıldıysan tam aradığın yerdesin. Fransız saç örgü modelleri alışılmışın dışında olan iki farklı örgü modellerinin birleştiği tarzına şıklık katacak bir örgü modelidir. Bu örgü modeline biran önce geçmek bunun yanında da püf noktalarını öğrenmek istediğini duyuyor gibiyim. Sizi daha fazla meraklandırmadan örgü modeline geçiyorum.

Saç Örgü Modelleri: Fransiz Saç örgü Modeli

 • Unutmamalısın ki saçının güzel şekil alması ve hacimli durması için saçını tarayıp durulanmayan bir bakım kremi sürmelisin.
 • Saçını geriye doğru aldıktan sonra ortadan bir tutam alarak elinde tutmalısın.
 • Daha sonra yanlarından birer ayrı tutam alarak ilk aldığın tutam ile sırayla birbirine geçirmen gerekiyor. Bu işlemi ense kısmına kadar alarak devam ediyorsun.
  • Ense kısmına geldiğinde farklı bir stile geçerek klasik örgü ile devam ediyoruz. Saçlarını saçının sonuna kadar düz bir şekilde örmeye devam ettirmelisin en sonunda da lastik tokayla bağlayabilirsin.

İşte hepsi bu kadar! Bu modern klasik tarz ile ister salaş ortamlarda ister sade mekanlarda istersen bir toplantı da ortamın en dikkat çekici kızı sen olacaksın.

Fransız Saç Örgü Modeli

Halat Saç Örgü Modeli

Hem şık bir ortamda bulunacağım hem de rahatlığımdan ödün vermeyim bunun yanında yüz hatlarımı güzel bir şekilde belli etsin hem de saçların önüne gelsin istemiyorsan ne giyersen giy halat saç örgü modeli sana çok yakışacak. Kriterleri okudukça heyecanın artıyor gibi düşünüyorum.

Her şeyi başlamadan önce hemen kendine gidip en güzel lastik tokalarından birini seçmende fayda var. Seçtikten sonra saçını taramalısın ve daha hacimli gözükmesi için durulanmayan  bakım kremi sürmelisin. Heyecan doruklarda fark ediyorum. Bu yüzden hız kesmeden devam ediyorum.

Halat Saç Örgü Modeli Yapılışı:

 • Saçını kendin hangi aralıkta beğeniyorsan o şekilde toplamanı istiyorum.
 • Daha sonra at kuyruğunu iki eşit şekilde ayırıp üst üste burgu yapacak şekilde döndürmeni istiyorum.
 • Döndürdükten sonra bunu lastik tokayla bağlaman gerekiyor.

İşte halat örgün hazır! Yaptığımız burgu hareketi saçının hem asil görünüme sahip olmasını hem de bozulmamasını sağlayacaktır. Bu kadar şıklığın yanında biraz da salaş olmak istiyorum diyorsan sonrasında oluşan örgüleri yana doğru çekerek örgünün daha geniş görünmesini sağlamalısın. İşte sana iki farklı ortamda tek örgü ile iki tarz görünüm.

Eminim ki hangisini yaparsan yap sana çok yakışacak. Şimdiden sabırsızlandığını hissediyor gibiyim. Hemen aynanın karşısına geçip güzelliğine güzellik kat ve herkesin seni kıskanacağını unutma.

Halat Saç Örgü Modeli

Taç Saç Örgü Modeli

Hazırsak bir diğer saç örgü modelimiz taç saç örgüsü modeli.  Kendinizi kraliçe gibi hissedeceğiniz bir aksesuar desem. Hepinizin şüphesiz cevabı taç olur. Evet kendinizi bu modeli yaparak kraliçe gibi hissetmeye hazır mısınız? Bu örgü çeşidi içerisinde de bir çok farklı yapım tarzı barındırdığı için seçmek de bile zorlanabilirsin.

Ama eminim ki bu modele bayılacak ve diğer tarzlarını o harika saçlarında denemeye iple çekeceksin. Bugün hem pratik hem de zamansız saç modeli olan klasik taç örgüsünü denemeye hazırız değil mi? Saç örgüsü modeline geçecek olursak  yapımı son derece kolay ve zarifliği ile seni şaşırtacak. Kraliçeliğe geri sayıp başlıyoruz.

Saç Örgü Modelleri: Kolay Ve Zarif Taç Saç Örgüsü:

Öncelikle olarak saçlarını narince tara bu aşamanın önemi görünüş açısından büyük değere sahip. Ne de olsa kraliçelerin taçları hep güzel gözükür değil mi? Başının önünden güzel bir Hollanda örgüsü ile başla ve başlangıç noktasına geri dönene kadar başının eğrisini izleyerek örmeye devam et. Bittiğine inanabiliyor musun kraliçem? Biten modelin güzelliğinden dilin tutulmuş olabilir.

Şimdi istediğin ortama girip kraliçesi ve gözbebeği olabilirsin. İşte zamansız ve harika bir modelle kraliçe olmak bu kadar kolay.

Taç Saç Örgü Modeli

Alttan Örgülü Topuz Modeli

Balıksırtı veya Mısır örgüsü modelini seviyorum ama farklı bir şey denemek istiyorum diyorsan doğru yerde olduğunu söylemeliyim. Eşsiz örgü modellerinin topuz modeliyle birleştiği o şahane görüntü de istediğin tarzda kombinler üretebilirsin. Çünkü birazdan anlatacağım saç örgü modeli senin cool halini yansıtırken çekici tarafını ön plana çıkaracak.  

Hazırsan hemen başlayalım!

 • Saçını güzel bir şekilde taramalısın ve hacim verici bakım kremi sürmelisin.
 • Devam ettiğimiz kısım da yanındaki  ince bir tarak yardımıyla saçının tam ortasından bir parça ayırmanı ve bu parça ile ister balıksırtı istersen de Mısır örgüsü yapabilirsin. 
 • Örgü kısmını normalde saçını topuz yaptığın kısma kadar örmeni ve lastik bir tokayla bağlaman gerekiyor.
 • Lastik tokadan itibaren saç uçlarına kadar kaldığın yerden bu eşsiz görünüme sahip olmak için tekrardan örmeye devam etmelisin. Uçlarına gelince tekrardan bağlamayı unutma.
 • Gelelim herkesin  bu saç örgüsü modeli ile seni görünce büyüleneceği noktaya. Örgünü ilk toplanın olduğu nokta da topuz yapar gibi kendi çevresinde döndürmelisin.
 • Ve işte sonuç harika bir örgülü yarım topuz modeli!

Son olarak güzelliğin karşısında kıskanacak çok kişi olacak ne olur ne olmaz diye sen topuzun etrafını firketeler ile sabitle. Artık hazırsın. Sen en güzel saç örgü modeline layıksın.

Alttan Örgülü Topuz Modeli

Çiçek Örgü Topuz Modeli

Dağınık saç modelleri sevenlere özel bir örgü topuz! Hem derli toplu olsun hem de saçlarımı sıkmasın diyorsan bu modeli çok seveceğine eminim. Özellikle dalgalı ve kıvırcık saçlara sahipseniz, çiçek saç örgü modeline bayılacak ve çok sık kullanacağınız kesin. Gelin saçı olarak da kullanabileceğin bu model inci veya taş uçlu firketeler ya da minik çiçeklerle üslenerek şık bir görünüm elde edileceğinden eminim. Günlük ve özel anlarına eşlik edebilecek örgü modelinin yapımı ise bir o kadar kolay.

Çiçek Örgü Topuz Yapımı:

 • Yapman gereken ilk önce saçlarını üç ayrı tutama ayır ve birbirlerine karışmamalarını sağlamak.
 • Üç saç tutamını da gevşek ve düz örgü biçiminde uçlarına kadar ör ve lastik tokalarla tuttur.
 • Soldaki örgü saçını ortadakinin üstüne doğru atarak toka ile sabitle. Bu noktada firkete kullanmak sana büyük kolaylık sağlayacaktır.
 • Sabitledikten sonra sağdaki örgüyü de soldakini de sırasıyla birbirlerinin altından ve üstünden olacak şekilde çapraz olarak sabitleyerek bir topuz oluşturmalısın.
 • En sona geldiğinde topuzun altında kalan örgü tutamının ucunu da topuzuna sabitlemelisin.

İşte örgü topuz modelin hazır!

Benden söylemesi yaprak ve çiçekler eşliğinde hazırlanan örgü saç topuz ile herkesin beğenisini toplayacak.

Çiçek Örgü Topuz Modeli

Saç Örgü Modelleri Kadın Trendleri 2022

Daha Fazla Saç Örgüsü