Fransız saç örgü modelleri hiç bir zaman popülerliğini kaybetmiyor. Aslında balıksırtı, denizkızı, Fransız gibi pek çeşidi bulunuyor. Fakat son dönemde Fransız saç örgüsü modelleri en çok uygulanan model olarak öne çıkıyor. Görünüm olarak karmaşık gibi görünse de basit uygulamasıyla saçlarınıza ve tarzınıza farklı bir hava sergiliyorlar. Saçınız ister kısa isterse uzun olsun birbirinden farklı modellerden birini deneyebilirsiniz. Bu yazımızda deneyebileceğiniz Fransız saç örgü modellerini bulabilirsiniz.

Fransız Örgüsü: Fransız Saç Örgü Modelleri

Modellere geçmeden önce klasik Fransız saç örgüsü nasıl yapılır, kısaca değinmekte yarar var. Öncelikli olarak saçınızı güzelce tarıyorsunuz. İsterseniz saç kremleriyle saçınızı yumuş atabilirsiniz.

  1. Saçınızı arka tarafa alıp, ortadan bir tutam alıyorsunuz.
  2. Daha sonra bir tutam sağdan bir tutam soldan alıp, orta saça bir alttan bir üstten geçiriyorsunuz.
  3. Her defasında alta doğru inerek yanlardan birer tutam alıyorsunuz.
  4. Enseye doğru normal örgü şekline geçiyorsunuz.

Şimdi de bu klasik saç örgü modelline yeni yaklaşımlar sunan modellere göz atalım!

1. Fransız Saç modeli: İki Yandan Örgü

Tek bir Fransız örgüsünden daha ne iyi olabilir derseniz elbette ki çift olanıdır. Size okul günlerini çağrıştırsa da farkındalık oluşturmak için değişik bir modeldir. Bunun öncelikli olarak saçlarınızı iki yana iyi taradığınızdan ve ayırdığınızdan emin olmalısınız. Ondan sonra, klasik örgüde yaptığınız işlemi bu sefer her iki yan için uyguluyorsunuz.

Çift Fransız Saç Örgü Modeli

2. Fransız Örgü: At Kuyruğu

Fransız örgülü saç stiline sevimli ve genç bir görünüm kazandırmak için Fransız örgü at kuyruğunu deneyebilirsiniz. Bu modelde klasik tek örgü yerine, yanlardan iki örgü yapıp, enseye doğru iniyorsunuz. Her iki örgüyü de sonuna kadar yapmıyorsunuz. Ense kısmında saç bağı ile örgüleri bağlayıp, saç ucunu kuyruk gibi serbest bırakıyorsunuz.

Bu örgünün en büyük avantajı saçınızın ensenize kadar inmesi yeterlidir. Bu örgü modeliyle hafta sonları gezileri, konserler, partiler sizi bekleyecektir. İsterseniz at kuyruğunu ikili indirmek yerine tekli klasik olarak indirip ensede kuyruk olarak bırakabilirsiniz. Bu stil diğerine göre daha kolay ve pratiktir. Yapmanız gereken başınızın üstünü ördükten sonra geri kalanını atkuyruğu yapmaktır. Görünümü değiştirmek sizin elinizdedir. Örgülerinizin kalınlığı, kuyruğun uzunluğu, sıkılık, gevşeklik nasıl isterseniz öyle şekillendirebilirsiniz. Sonuçta kendinize yakışanı yapacaksınız.

At Kuyruğu Fransız Örgü

3. Balık Sırtı At Kuyruğu Fransız Örgü

Uzun saçlara sahipseniz, saçlarınız gür ve dolgun görünmesini istiyorsanız balik sırtı at kuyruğu Fransız örgü modeli tam size göre modeldir. İki örgü tipini bir örgüde birleştiren çarpıcı bir örgüdür. Örgüye başlarken başınızın üstünden normal bir balık kuyruğu örgüsü ile başlayın. Bunu yaparken saçınızın bir kısmını ikiye ayırmayı unutmayın.

  1. Bir tarafın dış kenarından bir parça alarak, örmeye başlayın.
  2. Parçayı diğer tarafa birleştirmek için üzerinden geçiriyorsunuz.
  3. Aynı işlemi diğer kısım için de uyguluyorsunuz.
  4. Bir kısmı her geçtiğinizde başınızın yanlarından ekstra gevşek saçlar ekleyin.
  5. Tutunacak boş saç kalmayana kadar uygulamayı devam ettirin.
  6. Enseye doğru normal bir balık kuyruğu örgüsü ile bitiriyorsunuz.
 Balık Kuyruğu Fransız Örgü

4. Fransız Saç Modeli: Örgü Topuzu

Hem topuzu hem de örgüyü tek uygulamada gösteren şık bir örgü modelidir. Davetler için muhteşem bir saç modeli olarak ilginizi çekebilir. Ayrıca bu modelle her türlü kıyafetlerinizi kombin yapabilirsiniz. İşleme klasik saç örgü yaparak başlıyorsunuz. Enseye doğru örgüyü başınızın üstünde üst düğüme bağlıyorsunuz.

Davetler dışında farklı ortamlar, örneğin romantik ortamlar için alçak topuzlu örgüyü deneyebilirsiniz. Bunun için uygulayabileceğiniz farklı senaryolar mevcuttur. İster klasik örgüyle aşağı kadar inip, alt tarafta toplayıp bağlarsınız, isterseniz yanlardan ikili inip, aşağıda bağlarsınız. Örgüleri biraz gevşek tutarak saçınızı daha dolgun gösterebilirsiniz. İnce saçlara sahipseniz yanlardan ikişer ince örgüler inerek, farklı bir stil deneyebilirsiniz.

Fransız Örgü Topuzu

5. Ters Yüz Fransız Saç Örgü

Klasik Fransız saç örgüsünde saç kısımları yukarıdan birbirine geçiyor. Buna alternatif olarak saç kısımlarının altından geçilerek yapılan örgü modeli Hollanda örgüsü diğer adıyla ters yüz Fransız örgüsü olarak adlandırılıyor.

Bu örgü saçları kabarık gösterdiğinden özellikle cesur görünümü seven kadınları seçimi olarak öne çıkıyor.  Bu saç modeliyle de istediğiniz gibi oynayabilirsiniz. Yanlardan çiftli inebilir ya da at kuyruğu şeklinde bırakabilirsiniz.

Ters Yüz Fransız Örgü

6. Yarım Yukarı Yarım Aşağı Fransız Saç Örgü

Saçınızı hem örmek hem de ensenize doğru düz inmesini istiyorsanız yarım yukari yarim aşagı Fransız saç örgüsü ile istediğinizi elde edebilirsiniz. Bunun için alnınızın üstünden klasik örmeye başlıyorsunuz. Tepe noktasına ulaştığınızda normal bir örgüyle devam ediyorsunuz. Böylece hem örgünün şıklığını hem de saçınızın özgürce hareket etme rahatlığına kavuşuyorsunuz. İsterseniz örgünüzü at kuyruğu şeklinde de bitirebilirsiniz. Artık iş sizin maharetli ellerinize kalmış.

Yarım Yukarı Yarım Aşağı Fransız Örgü

7. Yan Örgü Saç Modelleri

Saçınızın tamamını örmek zorunda değilsiniz. Asi ruhunuzu ortaya çıkarmak, tarzınızı ortaya koymak istiyorsanız sadece yan tarafınıza Fransız örgü yaparak, bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu model aslında saç örgüsü modelleri arasında en kolay olanıdır. Aynada kendinizi rahat gördüğünüzden ne yaptığınızı daha iyi görebiliyorsunuz. Bu stilin bir avantajlı yanı da kısa saçlara uygulana bilmesidir. Bu modelde de istediğiniz gibi oynayabilirsiniz. Örgüyü sıkı sarabilir, akkuyruğu bırakabilir veya topuz yapabilirsiniz.

Yan Fransız Saç Örgüsü

8. Kısa Saçlar İçin Fransız Saç Örgüsü

Kim demiş, kısa saçlılar Fransız örgüsü yapamaz diye! Sırf buklelerin kısa diye new trend den mahrum olmak zorunda değilsiniz. Siz de karmaşık örgüler yerine daha sade yan, yarım veya taç örgüsü deneyebilirsiniz. Burada saç örgüsünün kalıcı olmasını istiyorsanız saç şekillendirici losyon kullanmayı unutmayın.

Kısa saçlı olanlar için klasik örgü modeli de sıklıkla tercih edilmektedir. Alnınızın üstünden ve yanlardan birer tutam alıyorsunuz. Ortadaki üstte kalıp diğerlerini alta geçirip, saç bağıyla bağlıyorsunuz.

Daha sonra yanlardan birer tutam alıp, örerek aşağı doğru iniyorsunuz. Örgüdeki tutam kalınlığı ve gevşekliği size kalmış. İsterseniz örgünün sonunu at kuyruğu şeklinde de bitirebilirsiniz. Ayrıca bu model geç uyananlar, saçını yıkamaya vakti olmayanlar için kurtarıcı bir stil olarak da sıklıkla tercih ediliyor.

 Kısa Saçlar İçin Fransız Saç Örgüsü

9. Kahkül Fransız Saç Örgüsü

Yanlardan kakül bırakmayı seviyorsanız bu örgü modeli görünümünüzü yumuşatacaktır. Özellikle elmacık kemiğiniz ve çeneniz aşırı belirginse patlamalı örgü modeliyle dikkatler yanlara çekilecektir. Güzel ve çekici bir makyajla da gözlerinizin güzelliğini ortaya çıkararak, dikkatleri gözlerinize çekebilirsiniz. Örgüye başlamadan önce önden tarzınıza ve yüzünüzün şekline göre Kahküllü ayırıyorsunuz. Sonrası ise ister klasik örgüye devam edin isterseniz çiftli bitirin.

Kahkül Fransız Saç Örgüsü

10. En seksi Fransız Saç Örgü Modelleri (Tousled Örgüsü)

Saçınıza üçlü örgü modeli uygulamak ister misiniz? Tousled (karışık) örgü modeli çok yönlü bir saç modeli olarak birçok tarzı yansıtıyor. Bunun için saçınızın öyle çok uzun olması da gerekmiyor. Ensenize yetmesi kafidir. Saçınızı hem ortadan hem de yanlardan ayrı ayrı örüp, ensede ister birleştirin isterseniz üçünü bağımsız bırakın. Bu model karışık gibi görünse de pratikte çok kolaydır.

Sizlere Fransız saç örgü modellerinden örnekler sunduk. Her zamanki gibi aynanın karşısına geçecek olan sizsiniz. Yüzünüzün şekli, saçınızın uzunluğu, saç tellerinin özelliği ve en önemlisi kendi tarzınız hangi modeli seçmenizde etmen olacaktır. İlk başlarda Fransız örgüsünü yapmaya çalışmak size zor gelebilir. Siz de en kolay modelden başlayabilirsiniz. Hem elleriniz alışmış hem de yeni modeller denemeye hevesiniz olur.

Tousled Fransız Saç Örgüsü