Erkekler için gündelik hayattan resmi hayata erkek takım elbise modelleri mi ariyorsunuz? Bu makalemizde erkekler için farklı takım elbise modellerini bir araya topladık.

Erkekler için farklı takım elbise modelleri söz konusu olduğunda, çok çeşitli stiller, tasarımlar ve modeller vardır. ‘Tek bakış herkese uyar’ fikri basitçe geçerli değildir ve açıkçası, asla geçerli olmayacaktır. Gerçekten de, sadece bedenler ve kişilikler bir erkekten diğerine değişmekle kalmaz, aynı zamanda yaşamınız boyunca siz de fiziksel ve zihinsel olarak değişeceksiniz. Bu farklı vesilelerin farklı takım elbise modellerini nasıl çağırdığından bahsetmiyor ve takım elbise trendleri de zamanla değişecek. 

Erkek takım elbise modelleri hayatın kendisi kadar dinamik olması doğaldır. Ve şık erkek giyim arenası kendi ansiklopedi setini garanti edecek kadar geniş olsa da, bugün onu temellere indiriyoruz. İşte Erkek Takım Elbise çeşitleri, Stilleri ve Detayları için Temel Rehberimizi okuyun.  Takım Elbise Modelleri Takım Elbise Modelleri

Erkekler İçin Dar Kesim Takım Elbise (Slim Fit Suit)

Kaliteli bir antrenmanın aşırı yağları yok ettiği gibi, kaliteli bir erkek slim-fit kıyafeti de fazla kumaşı gizler. Erkekler için bu tür bir takım elbise, göğsünüzde ve belinizde dar olan, ancak kan akışını daraltma noktasına kadar olmayan şık, formda bir takım elbise alır. Slim fit takım elbise ve atletik yapılar bariz bir eşleşme gibi görünse de, gerçek şu ki birçok farklı erkek vücut tipi slim fit görünümünü çekebilir. 

Bunun nedeni, slim fit’in erkek takım elbise çeşitleri olmasıdır – vücudun doğal hatlarına sadık olsa da – genellikle tanımı vurgulamaktan vazgeçer. Takım elbise ceketleri tipik olarak, orada gerçekte ne olduğunu çok fazla vermeden yeterince incelik sağlar. Bu daha çok günlük moda stiline uygun bir takım elbisedir ve toplantı odası yerine, diyelim ki gündelik hayata giymeye daha az uygundur. 

Dar Kesim Takım Elbise (Slim Fit Suit)

Klasik Erkek Takım Elbise Modeli (Classic Fit Suit)

Süreci fazla düşünmek istemeyenler için klasik bir takım elbise gitmek için kolay bir yoldur. Erkekler için bu tür bir takım elbise rahattır ve tasarımda kısıtsızdır, bu takım stili gevşek veya dağınık bir estetiğe başvurmadan nefes alabilirlik sağlar – buna hiçbir şey için “klasik” demezler. Pazartesiden cumaya ofis için mükemmel bir şey istiyorsanız, ancak şık ve rahat bir hafta sonu görünümü için çino ile giyilebilecek bir takım elbise ceketi istiyorsanız kolay bir seçim. Klasik takımların asla modası geçmeyeceğini söylemek güvenlidir.

 • Ceket: Klasik, daha dolgun bir yapıya sahip adama en çok yakışır, arka tarafınızı kaplar, parmak uçlarına kadar varır. 
 • Omuz: Rahat, daha yumuşak.
 • Yaka: Standart yaka tasarımı, tüm takım elbise ceketleri için uygundur. 
 • Pantolon: Düzenli fit, klasik ve rahat. 
Klasik Takım Elbise (Classic Fit Suit)

Modern Fit Takım Elbise (Modern Fit Suit)

Henüz slim fit kıyafeti çıkarabileceğinizi düşünmüyorsanız, ancak her ne pahasına olursa olsun artan bir terzilik duyarlılığı sergilemek istiyorsanız, modern fit kıyafeti düşünün. Erkekler için bu tür takım elbiseler, slim fit ve klasik bir uyum arasındaki alanda kare bir şekilde durmaktadır. Böylece nefes alabilen boş alan ile sıkı bir görünüm sağlar. Malzemeyi ve aksesuarları doğru alırsanız, bu işi hemen hemen her fırsatta yapabilirsiniz. Modern takım elbise stilleri, gündelik kıyafetlerden şık kıyafetlere kadar her türlü geziyi fethetmek için yapılır. 

 • Ceket: Slim fit, konturlu, daha kısa uzunluk. 
 • Omuz: Modern, kare tarzı. 
 • Yaka: İnce, modern bir görünüm sunar. 
 • Pantolon: Önü düz.

Çentik Yaka Takım Elbise (Notch Lapel Suit)

Tek göğüslü ceketler üzerinde bir dayanak noktası ve tartışmasız en yaygın takım elbise yaka türü olan çentik yaka, yakanın yaka ile buluştuğu noktada görünür bir girinti ile tanımlanır. Yaka stillerinin en çok yönlü olanı olan çentik yaka, kokteyl salonu için olduğu kadar toplantı odası için de uygundur. Hangi erkek yaka tipini seçeceğiniz konusunda çitin üzerinde iseniz, bunu en güvenli bahsiniz olarak düşünün. 

Çentik Yaka Takım Elbise (Notch Lapel Suit)

Şal Yaka Takım (Shawl Lapel Suit)

Şal yaka ve onun pürüzsüz, dümdüz dokusuna bir kez bakınca hemen şık bir etkinliği aklında canlandırırsın. Bunun nedeni, bu tür bir takım elbise yakasının az ya da çok sadece smokin ve süslü akşam yemeği ceketleri gibi resmi kıyafetlerde bulunmasıdır. Şal yaka estetiğinin gerektirdiği zamansız bir sınıf ve ayrım duygusudur. Bu yaka, çoğu erkek resmi giyim stiline hoş bir tamamlayıcı sağlar. 

Şal Yaka Takım (Shawl Lapel Suit)

Tepe Yaka Takım Elbise (Peak Lapel Suit)

Çentik yakasına şık bir yükseltme olan tepe yaka, yakanın hemen altındaki keskin açılarda yukarı bakan üst yaka kenarlarına sahiptir. En çok kruvaze takımlarda bulunur ve bu nedenle resmi etkinliklerde sık sık oyuncu olur. Şal yakası kadar abartılı olmasa da, bu tür bir takım elbise yakası yine de sofistike ve üst düzey bir tarz yayar. Akıllıca giyin.

 • Temel özellikler: Omuzlara yönelik göze çarpan yüksek zirveler, 16. yüzyıldan kalma en popüler stil.
Tepe Yaka Takım Elbise (Peak Lapel Suit)

Tek Sıra Düğmeli Takım (Single Breasted Suit)

Erkek takım elbise çeşitleri arasında tek sıra düğmeli takım elbise en yaygın olanıdır. Birini tespit etmenin en kolay yolu, dikiş boyunca bir, iki veya üç düğmenin dahil edilmesini aramak veya profesyonel erkeklerin yaklaşık % 99’unun her gün çalışmak için ne giydiğini gözlemlemiştir. Tek sıra düğmeler sayesinde, tek göğüslü bir takım elbise genellikle daha dar ve daha sıkı bir görünüm verir. Bu takımlar en sık çentik yakalarıyla eşleştirilir. 

Tek sıra düğmeli takım elbise giymek söz konusu olduğunda kesin davranış kuralları vardır. Tek düğmeli bir takım elbise için, ayakta dururken düğmeyi açmalı ve otururken düğmeyi açmalısınız. İki düğmeli bir takım elbise için, ayakta dururken üst düğmeyi düğmeli, otururken düğmeyi açmalı ve asla alt düğmeyi sabitleme melisiniz. Nadir görülen üç düğmeli bir takım olduğunda, üst düğme isteğe bağlıdır, orta düğme her zaman sabitlenir (ister otururken ister ayakta dururken) ve alt düğme asla sabitlenmez. Tek sıralı takım, farklı erkek vücut tiplerinde harika görünümlü takım elbise olabilir.

 • Düğmeler: 1, 2 veya 3 maks, 2 en yaygın olanıdır. 
 • Yaka: Çentik, tepe veya şal yaka, çentik en yaygın olanıdır.
Tek Sıra Düğmeli Takım (Single Breasted Suit)

Çift Sıra Düğmeli Takım Elbise (Double Breasted Suit)

Tek sıra düğmeli erkek takım elbise tipinin aksine, çift sıra düğmeli takım elbise, estetik amaçlar için ceketin her iki tarafında ek düğmeler içerir. Toplam düğme sayısı dört ile sekiz arasında değişir ve genellikle altıya iner. Ekstra düğmelerin bir sonucu olarak, odak noktası daha geniş bir çerçevenin yanılsamasını yaratmak için dikişten yanlara doğru sürüklenir. Böyle bir optik hilenin faydalı olup olmadığı genellikle vücut tipine inerken, daha tıknaz erkekler muhtemelen tek sıra düğmeli bir takım elbise ile yapışmaktan daha iyidir. 

Daha önce resmi etkinliklere düşmesine rağmen, kruvaze takım elbise, özellikle Avrupa’da modaya uygun erkekler arasında dikkat çekiyor. Modernize edilmiş takım elbise, çeşitli renkler ve ceketin üzerindeki en yaygın özellikler ile harika çalışıyor. Kruvaze bir erkek ceketini bağlama kurallarına gelince, bunlar oldukça basittir: kaç düğme olursa olsun, her zaman alt düğmeyi açık bırakın ve üst düğme (ler) ister otururken ister ayakta dururken sabitlenir. 

 • Düğmeler: Maksimum 4, 6 veya 8 düğme, en yaygın olanı 6’dır.
 • Yaka: Tepe veya şal yaka, tepe en yaygın olanıdır.
Çift Sıra Düğmeli Takım Elbise (Double Breasted Suit)

Standart Blazer (Unstructured Blazer)

Bazı erkekler iç dolgunun ve şık blazer lerin her zaman aynı paketin parçası olduğunu düşünüyor. 

Bununla birlikte, erkeklerin standart blazeri, bu tür önyargılı kavramları değiştirmek için burada. İç dolguyu çıkararak, standart blazer, yumuşak bir uyum ve biraz rahat bir estetik sağlamak için uygunluk ve kısıtlamadan kurtulur.

Genellikle tek bir malzeme katmanından oluşan standart blazer, vücudun ağırlığını aldığı için ideal ilkbahar veya yaz giyimi sağlar. Bununla birlikte, erkekler dikkatli davranmalıdır çünkü erkekler için gündelik kıyafetler ile düpedüz dağınık arasında ince bir çizgi olabilir. Buradaki fikir, terzilik tarzınızı ve eğlenceyi seven ruhunuzu eşit ölçüde yakalayan standart bir blazer bulmaktır. Gevşek tut, ama çok gevşek değil.

 • Temel özellikler: İç dolgu yok, gündelik ve yarı resmi etkinlikler için daha iyi. 
Standart Blazer (Unstructured Blazer)

 Yama Cep Blazer (Patch Pocket Blazer)

Bir yama cebi, ayrı bir kumaş parçasından yapılmış ve daha sonra spor ceketinizin veya blazerinizin dışına dikilmiş olanıdır. Standart blazer gibi, yama cepleri de gündelik stile kişisel yetenekle katılmanın harika bir yoludur. Hızlı bir işaretçi: yama cepleri ile gidiyorsanız, sadece bir veya iki değil, yamalı olan tüm dış cepler olmalıdır. Ayrıca, her şeyin renk veya desen açısından eşleştiğinden emin olun. Erkekler için bu modern, gündelik blazerler, sade ama modaya uygun bir sonbahar ve kış kıyafetine mükemmel bir tamamlayıcı sağlayabilir.

 Yama Cep Blazer (Patch Pocket Blazer)