Mevsimsiz ve zamansız parçalar her zaman hem ekonomikliği ile hem de her döneme uyum sağlaması ile başarılı bir alışverişin en gözde parçalarını oluşturur. Son zamanlarda daha çok gündeme gelen ve kadın erkek fark etmeden herkesin severek kullandığı sneakers modelleri de bu tanımlamaya en çok uyan parçalardan birisi.

Yaz, kış, bahar ayları fark etmeden her mevsime uygun ve her kombinle uyum sağlayabilen sneakers modelleri herkesin dolabında en az bir tane bulunur. Özellikle şık kombinlerden birisi olan takım elbiselerle mükemmel uyum yakalayan erkek sneakers modelleri şıklığın ve spor tarzın birleşimiyle havalı bir görünüm yakalanmasını sağlar.

Havalı bir görünümün yanı sıra ergonomik özelliği sayesinde konforlu bir deneyim yaşatan sneakers modelleri, hem rahatlığından hem de tarzından ödün vermek istemeyenlerin favori ürünü. Birbirinden çeşitli modeller ve farklı renk seçenekleri ile bütün takım elbiselere ve kombinlere uyumlu bir erkek sneakers modeli bulunur. 

Peki hem kombinlerine uyumu hem de konforun için sneakers modelini seçerken nelere dikkat etmelisin? Birlikte inceleyelim.

Erkek Sneakers Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Öncelikle sneakers kullanım amacını belirlemen ve doğrultuda seçenekleri incelemeye başlaman doğru bir başlangıç olacaktır. Satın almak istediğin sneakers modelini, günlük hayatta mı kullanacaksın, özel bir günde takım elbisenin altında mı kullanacaksın yoksa spor yaparken mi kullanacaksın? Bu ve daha fazla soru ile sneakersın kullanım amacını belirleyerek alışverişini o doğrultuda yönlendirebilirsin.
  • Kullanım amacına karar verdikten sonra tarzına uygun renk ve seçenekleri incelemeye başlayabilirsin. Tarzını yansıtan modellerin de birden fazla seçeneği olabilir. Tüm kombinlerle uyum sağlayacak joker bir sneakers modeli tercih etmek istersen siyah  ve beyaz renkleri seçimlerinde önceliklendirebilirsin.
  • Seçimleri etkileyen bir diğer kriter ise sneakers taban türü olabilir. Konforun ve ayak sağlığın için dolgu, düz, kaydırmaz taban gibi çeşitlerden sana uygun olanını tercih edebilirsin. Böylece uzun süre kullanacağın ayakkabının konforunu artırabilirsin.
  • Taban türü kadar önemli olan bir diğer kriter de sneakersın materyali olabilir. Hem ayak sağlığını dikkate alan hem de tarzınızı yansıtan doğru modeli seçmek için hakiki deri, süet, suni deri ya da kumaştan üretilen seçeneklere göz atabilirsiniz.

Bu maddelere ek olarak bağcıklı, bağcıksız, bantlı sneakers modelleri arasından zevkinize en yakın olan seçeneği değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda delikli modeller ile ayaklarının terlemesini önleyerek uzun yürüyüşler ve sporlar yapabilirsin. Genellikle spor salonlarında tercih edilen slip-on modeller de aynı konforu yaşamanı sağlayacaktır.

Erkek Sneakers Modellerinin Kullanım Alanları

Sneakers seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmişken bu sneakers modellerinin nerede kullanılabileceğinden bahsetmemek olmaz. Uzun yürüyüşlere, özel günlere, zorlu sporlara eşlik eden sneakers modelleri hayatın hangi alanlarında nasıl kullanılır? Detaylı bir şekilde keşfedelim.

  • Öncelikli olarak sneakers denince akla gelen ilk kullanım alanı elbette ki günlük kullanım. İster işe, ister okula, ister arkadaşlarla buluşmaya… Nereye gidersen git günlük hayatın akışına bir sneakersın eşlik etmesi oldukça yüksek bir ihtimal. 
  • Ve tabii ki olmazsa olmaz koşu, yürüyüş ve spor aktiviteleri…Sakinleşmek ve kafa dinlemek için çıktığın bir yürüyüşte, güne enerjik başlamak için yaptığın sabah koşusunda ya da sabah sporunda konforlu bir sneakers seçimi tüm deneyimlerin daha keyifli olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda esnek sneakers modeller ile yaptığın spordan maksimum verimi alabilirsin.
  • Özel günlerde takım elbiselerin şıklığını havalı bir sneakers modeli ile tamamlayabilirsin. “Takım elbisenin altına sneakers mı olurmuş” demeyin, biz modelleri inceledik, beğendik, onayladık. Bu bütünlük adeta zıtlığın mükemmel uyumunu gözler önüne seriyor. Artık düğün, özel davet, kokteyl ya da lansman…Her ne olursa olsun takım elbise giyenlerin %80’inin sneakers modeli tercih edeceğini ön görebiliriz. 

Bu kadar farklı kullanım alanına sahip, adeta bir joker parça görevini üstlenen sneakersların kullanım ömrünü artırmak için neler yapılabilir? Ya da aynı şekilde sneakers bakımında nelere dikkat edilir? Biraz da sneakers bakımını konuşalım.

Erkek Sneakers Modellerinin Bakımı ve Temizliği

En sevdiğin, en konforlu sneakerslar ile sabah yürüyüşünü yaptın geldin, bir de baktın ki sneakersların o eski halinden eser yok şimdi. Kirlenmiş, ıslanmış, konforunu bir yere kadar korusa da oldukça yıpranmış. Ya da öyle görünüyor. Sneaker modellerini hemen bir bakım ve temizlik yaparak eski haline en yakın versiyonunu ortaya çıkarabilirsin. 

Bu bakım sırasında elbette ki dikkat edilmesi gereken noktalar var. Örneğin sneakerları bir bezle silmek ilk akla gelen temizlik yöntemlerinden. Elbette ki gayet uygulanabilir ve başarılı sonuçların alınabileceği bir yöntem. Ancak buradaki kritik nokta kimyasal temizleyicilerin kullanım oranı.

Materyali her ne olursa olsun sneakersın yüzeyine temas eden kimyasal temizleyiciler, erken yıpranmaya sebep olabilir. Bu nedenle nemli bir bezle temizleme işlemi sırasında bezi doğal temizleyicilerle ya da du ile nemlendirmek daha uygun olacaktır.

Bir diğer yöntem ise çamaşır makinesinde sneaker çeşitlerinin yıkanması olabilir. Çamaşır yıkama adımlarının aynısını yine sneakerlar için de uygulayabilirsin. Ancak yine dikkat edilmesi gereken nokta kullanılan temizleyicideki kimyasal oranı. Olabildiğince az kimyasal barındıran hatta hiç barındırmayan deterjanlar tercih ederek sneakarlarını yıkayabilirsin.

Yıpranmaları en aza indirmek için ayakkabı yıkama hurçlarından faydalanabilir, çamaşır makinesinin sıkma-durulama aşamasındaki zararını en aza indirebilirsin. Aynı zamanda sıcaklık derecesini en düşük seviyede kullanmayı unutmamalısın.

Erkek Sneakers Modellerinde Fiyatlandırma

Günlük kullanıma, yürüyüşe, spora, özel davetlere ve daha birçok yere uyum sağlayan sneakerslardan bahsediyoruz. Bu kadar çeşitli kullanım alanı olan ve aynı zamanda birden fazla renk ve model seçeneği olan erkek sneakers modelleri için minimum ve maksimum bir fiyat skalası belirlemek mümkün değil. Ancak bu çeşitlilik sadece olumsuz bir sonuç doğuruyormuş gibi görünmesin, çeşitlilik sayesinde her bütçeye ve her tarza uyum sağlayan modeller bulmak mümkün. 

Fiyatlandırma birçok kritere göre değişiklik gösterebilir. Öncelikli olarak kullanılan materyal bu değişikliğin en büyük sebeplerinden. Örneğin suni deri ve hakiki deri sneakers modelleri arasında fiyat farkı olması gayet olağandır. Bunun haricinde spor tarzlarda kullanılan kumaş da bu kriteri tetikler.

Sneakersın tabanında kullanılan materyal de fiyat stratejisinde önemli bir etkendir. Kış aylarının sert geçtiği bölgelerde tercih edilecek tüm ayakkabı türlerinde tabanın kaydırmaz olması önceliklendirilir. Bu özellik sneakerslardan alınan verimi artırırken deneyimi iyileştirir. Bu nedenle kaydırmaz taban özelliği olan sneakerların fiyatının diğerlerine oranla daha yüksek olması da doğal bir durumdur. 

Buna bağlı olarak sneakerların tercih edildiği mevsim ve sezon fiyatlandırma stratejilerini dolaylı olarak etkiler. Örneğin kış aylarında tercih edilen ayakkabılar daha ergonomik özellikler barındırmalıdır. Ayağı soğuktan korumalı, korurken terletmemeli, daha kalın materyallerden su geçirmeyecek şekilde kaliteli dikişler kullanılarak üretilmeli.

 Bu kadar çok özelliğin bir arada bulunması yine sneakers modelindeki kaliteyi artırırken fiyatı da paralel olarak etkiler. Ya da her mevsim kullanılan, her kombine uyum sağlayan beyaz ve siyah sneakers modelleri de farklı fiyatlandırma stratejilerini kapsayabilir. 

Hem fiyatlandırma stratejilerini hem de sneakers seçiminde dikkat edilecek kriterleri inceledikten sonra artık var olan modelleri incelemeye başlayabilirsin. Mağaza mağaza dolaşmakla kim uğraşayacak diye düşünüyorsan endişelenme, dünya mağazalarını bir araya getiren ecanta senin için bu problemi çözdü. Dünya markalarını tek çatı altında toplayarak bütün modelleri tüm özellikleriyle detaylı olarak inceleyebilirsin.