İyi uyku için temiz ve rahat bir yatakta uyumanın önemi göz ardı edilemez. Yatak satın aldıktan sonra uzun yıllar aynı ürünü kullanmaya devam etmeniz normaldir. Bu durumda yatak hijyeni için çarşaf tek başına yeterli olmaz ve fazlasına ihtiyaç duyulur. Yatak alezi de bu amaçla kullanılır.


Yatak koruyucu alez temizlemesi oldukça zor olan yatak için deri kalıntısı, vücut sıvısı ve tozlara karşı bariyer oluşturur. Siz farkında olmadan gece boyunca yatak içindeyken terleme yoluyla yatağınız çarşaf üzerinden nemlenir. Mikro partiküller şeklinde toz ve ölü deriler yatak yüzeyine ulaşır. Yatak yüzeyinde renk değişimi fark etmeseniz dahi gözle görülmeyen kalıntılar nedeniyle hijyeni bozulabilir. Bu durumda uyku kalitesini ve sağlığı olumsuz olarak etkileyebilir. Dinlenmiş ve enerjik uyanmak için seçtiğiniz yatak kadar onu temiz tutmanız da önemlidir.


Su geçirmez alez kullanımı genellikle çocuk ve hasta yatakları için zorunlu görülebilir. Oysa ki durum bundan daha farklıdır. Su geçirmez alez modelleri teri ve sıvıları dışarıda tutar. Bu sayede her yatakta hijyenik bir uyku için rahatlıkla kullanılabilir.
Günü yatakta geçirip çalışırken ya da dizi izlerken içecek tüketmek isteyebilirsiniz. Bu sırada anlık bir dikkatsizlik tüm yatağı mahvedebilir. Ancak koruyucu katman olarak su geçirmez alez varsa sıvı yatağa ulaşmaz. Alez takması, çıkarması ve yıkaması kolay bir ürün olduğundan yıllar boyunca yatağı hijyenik tutmanın kolay yoludur. Üstelik Melly Anti-stress alez gibi işlevsel ürünler iyi uyku deneyimi için konforunuzu artırır.

Yatak Koruyucu Örtü ve Alez Modelleri

Puffy su geçirmez lastikli alez modelleri çift kişilik ve tek kişilik yataklar için birçok farklı boyutta üretilir. Yatak ölçüsüne uygun alınan modeller her santimetrekareyi koruyabilir. Yumuşak ve hafif yapısı microfiber kumaşından gelir. Makinede yıkanabilir olan model özellikle çocuk ve hasta yatakları için yüksek işlev sunar. İçeriğindeki polyester ve poliüretan sayesinde sıvıyı tamamen yatağın dışında tutar ve sızıntıya izin vermez.

90 derece sıcaklıkta yıkanabilir olduğu için tüm mikrop ve bakterileri öldüren yüksek sıcaklıkta temizleyebilirsiniz. Hijyeni üst düzeyde tutmak için tasarlanan bu ürünler çevreye duyarlılığı ve insan sağlığına zararlı içeriği olmadığı için Oeko-Tex Belgesine layık görülmüştür.
Mikrofiber kumaşı sayesinde yatak koruma işlevini üst noktaya taşıyan Puffy su geçirmez alez modelleri iki farklı tipte üretilir. Lastikli kenar ve havuz kenar olarak kullanım farklılığı vardır. Lastikli kenar modeller yatağın üst yüzeyini tamamen kaplar, yüksekliği oluşturan yan kenarlar açıkta kalır. Dört köşesindeki kaliteli lastikler sayesinde takması ve çıkarması kısa sürer. Havuz kenarlı lastikli alez yatağın alt kısmı hariç tüm yüzeylerini kaplayacak şekilde tasarlanır. Yan ve üst yüzey su geçirmez kaplamalı mikrofiber sayesinde her türlü zarara karşı korunur.

Yatak Alezi Seçerken Dikkat

Yatağınız için en doğru alez modelini arıyorsanız şu noktalara dikkat ederek isabetli seçim yapabilirsiniz:

  • Semmy su geçirmez alez modellerinde: tek kişilik yatak alezi 90×190 cm, 100×200 cm, 120×200 cm yataklara uygundur. Çift kişilik yatak alezi 140×190 cm, 150×200 cm, 160×200 cm, 180×200 cm ebatındaki yataklarda kullanılır. Ürüne karar verirken yatağın ebatlarını bilmiyorsanız öncelikle ölçü alabilirsiniz.
  • Yatağın yan kenarlarını kaplayan model arıyorsanız havuz kenarlı, takma kolaylığı sunan ürün istiyorsanız Semmy su geçirmez lastikli alez modelleri uygundur.

Yatak koruyucu örtü arıyorsanız farklı alez modellerine göz atabilirsiniz. Puffy alez modelleri su geçirmez, stres azaltıcı, konfor artırıcı gibi birçok işleve yönelik olarak üretilir. Yatak alezi fiyat ve modelleri ürünün amacına ve boyutuna yönelik olarak değişir. Şimdi modellere göz atarak sizin için uygun Puffy su geçirmez alez modelini sipariş verebilirsiniz.