Güneşin zararlı ışınlarından korunmadan parlak güneşli bir günde dışarıda kalırsanız, gözlerinizin yüzeyine zarar verebilir ve göz hastalıkları riskini artırabilir. Optometristler ve göz doktorları, güneşli bir günde dışarı çıktığınızda, özellikle ekvatora yakın bir ülkede veya yüksek bir rakımda yaşıyorsanız, güneş gözlüğü ve şapka takmanızı önerir. Heyecan verici olan şey, göz koruması için aşırı miktarda para harcamanıza gerek kalmamasıdır. Yüksek fiyat her zaman gözleriniz için en iyi korumayı ve üstün kaliteyi garanti etmez. UV koruması ile ilgili etiketleme ve standartlar zorunlu değildir; bunun yerine gönüllüdür. Bu nedenle, gözlerinizi korumak için bir çift güneş gözlüğü seçerken, lensler için optik terimler hakkında herhangi bir anlayışa sahip olmadığınızı veya tam olarak ne arayacağınızı bilmiyorsanız, bazen kafa karıştırıcı olabilir. İhtiyacınız olan korumayı aldığınızdan emin olmak için güneş gözlüğü satın alırken bazı temel şeyleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunu sizin için kolaylaştırmak için, göz önünde bulundurmanız gereken tüm faktörleri ele aldık, böylece bir sonraki güneş gözlüğünüzü satın alırken tam olarak neye dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsunuz! 

1. Güneş Gözlüğü UV koruması arayın

Maliyet ve renkle boğulmayın. Güneş gözlüğü UV koruması şınlarını engelleme kapasitesi lensin fiyatına, rengine veya karanlığına bağlı değildir. Hem cam hem de plastik lensler UV ışığını emdikten sonra, üretim işlemi sırasında lens malzemelerine belirli kimyasallar ekleyerek veya bazı özel lens kaplamaları uygulayarak UV daldırma işlemi iyileşir. Her zaman UV ışınlarının yüzde 99 ila 100’ünü engelleyen güneş gözlüğü seçmeyi unutmayın. Etiketlerin bazılarının “400 nm’ye kadar UV emilimini” gösterdiğini görmüş olabilirsiniz, bu da yüzde 100 UV emilimiyle aynıdır. Gözlerinizi korumak için güneş gözlüğü satın aldığınızda, UV ışınlarının yüzde 100’ünü engelleyebilecek lerini belirten etiketi veya etiketi de kontrol etmeniz gerekir. UV koruması, güneş gözlüğü satın alırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktördür, bu nedenle satın alırken daima UV koruma etiketini aradığınızdan emin olun.

2. Yeterli ışığı engelleye bildiklerinden emin olun

Satın alacağınız güneş gözlüğünün yeterli ışığı engelleye bildiğinden emin olursanız yardımcı olur. Bir güneş gözlüğü görünür ışığın yüzde 75 ila 90’ını taramalıdır. Güneş gözlüklerinin güneş ışığını engelleyecek kadar karanlık olup olmadığını belirlemek için aynanın önüne takın; Gözlerinizi merceklerden gözle görülür şekilde görebiliyorsanız, bu güneş gözlükleri yeterince karanlık değildir.

3. Daha Büyük Güneş Gözlüğü Seçin 

Güneş gözlüklerinizden ne kadar çok kapsama alırsanız, güneş ışınları o kadar az gözünüze zarar verebilir. Bu nedenle, güneş gözlüğü satın alırken, saran gözlükleri veya büyük boy gözlükleri seçmeye çalışın. Bu, gözlere giren UV ışınlarının miktarını en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Daha büyük güneş gözlüklerini tercih ederken, güneşte uzun saatler boyunca giyeceğiniz için iyi bir uyum ve rahatlığa öncelik vermeyi unutmayın

4. Lenslerin Kalitesini Kontrol Edin

Lenslerin kalitesi ve renk tonu esastır. Koyu olandan ziyade düzgün bir renk tonu arayın. Gözlükleri kol uzunluğunda tutabilir ve düz bir çizgide, kapının kenarı gibi kusurları kontrol etmek için merceklere uzaktan bakabilirsiniz. Ardından camı yavaşça çizgi boyunca hareket ettirin. Düz kenar kıvrılırsa, deforme olursa, sallanırsa veya hareket ederse lens mükemmel olmaz. 

5. Güneş Gözlüğü İçin Lens Rengi 

Güneş gözlükleri için gri, yeşil veya kahverengi lensler gibi birçok lens rengi mevcuttur. Lens renginin güneş ışığını engelleme üzerinde herhangi bir etkisi yoktur, ancak görsel kontrast üzerinde bir etkisi olabilir. Bazı lens renkleri kontrastı artırabilir, bu da golf veya beyzbol gibi spor yapan oyuncular veya sporcular için yararlı olabilir.

6. Sarma Gozlukler 

Saran güneş gözlüğü çerçeveleri ekstra koruma sağlar. Tapınakların etrafına sarılan güneş gözlükleri, ışınların her iki taraftan girmesini önlemeye yardımcı olur. Bazı çalışmalarda, lenslerin koruyucu avantajlarını azaltmak için standart çerçevelerde yeterli UV ışınlarının geldiği daha önce görülmüştür.

7. Maliyeti bir faktör olarak düşünmeyin 

Pahalı güneş gözlüklerinin gözlerinize yeterli koruma sağlayacağı her zaman doğru değildir. Bazen, lensler 100 UV bloke ediyorsa, daha ucuz güneş gözlükleri daha pahalı seçeneklerden daha kullanışlı olabilir. 

8. Bazı özel özellikler

Güneş gözlüklerinizde sahip olabileceğiniz birçok ek özellik vardır. Temel UV korumasının yanı sıra, lenslerinizde üstün filtreler ve kaplamalar tercih edebilirsiniz. Bunlar genellikle gözleriniz için daha iyi bir görüş kalitesi ve üstün koruma sağlayacaktır. İlk olarak, özel özellikleri ihtiyaçlarınıza daha uygun olan karar vermek zorunda.

Güneş gözlüğü alırken seçebileceğiniz çeşitler

1. Polarize Filtre Güneş gözlüğü UV Koruması

Güneş ışığı su veya kaldırım gibi pürüzsüz yüzeylerden sıçradığında, polarize güneş gözlükleri yansıyan parlamayı kesmeye yardımcı olur. Özellikle bu, tekne sürerken, araba kullanırken veya karda dışarı çıkarken faydalıdır. Polarizasyon UV koruması ile ilgili olmadığından lenslerin UV emilimini sağlamanız gerekecektir. 

Polarize Filtre Güneş gözlüğü UV Koruması

2. Ayna Kaplama Güneş gözlüğü

Birkaç kaplamadan oluşan bu ince tabakalar, göze girecek görünür ışık miktarını azaltmaya yardımcı olabilir. Yüksek parlamalı atmosferlerde çok verimlidirler ve sarılı bir çerçeve ile birleştirildiklerinde daha da fazladırlar. Ayrıca gözlerinizi çevreleyen cilde ekstra koruma sağlayabilirler. Lenslerin ayna kaplaması olsa bile UV korumasının garanti edilmediğine dikkat etmek de önemlidir. Ayna lensleri ile donatılmış olsa bile güneş gözlüklerinde UV etiketini aradığınızdan emin olun. 

Ayna Kaplama Güneş gözlüğü

3. Degrade Renk Tonu 

Degrade lensler sürekli olarak yukarıdan aşağıya veya yukarıdan ve aşağıdan ortasına doğru gölgelenir. Degrade renkli lensler, net bir şekilde görürken güneşten gelen parlamayı kesmeye yardımcı olur. Bu lensler özellikle sürüş için uygundur, ancak karda veya deniz plajında fazla kullanılmazlar. Çift degrade lensler, ışıkların kayak veya yelken gibi kar veya sudan yansıdığı sporlar için iyi bir seçenek olabilir. 

 Güneş gözlüğü  Degrade Renk Tonu 

4. Fotokromik Lensler 

Bu lensler parlak ışık koşullarında otomatik olarak kararır ve düşük ışık koşullarında daha hafif olurlar. Fotokromik lensler doğru UV emici güneş gözlüğü olsa da, farklı ışık koşullarına uyum sağlamak birkaç dakika sürecektir. 

Güneş gözlüğü Fotokromik Lensler 

 5. Darbeye Dayanıklı Güneş Gözlüğü

Hiçbir lens gerçekten kırılmaz değildir. Tüm güneş gözlükleri, darbe direncini göz önünde bulundurarak minimum FDA standartlarını karşılamalıdır. Cam merceklerin plastik merceklere kıyasla çarpma üzerine kırılma olasılığı daha yüksektir. Öte yandan, polikarbonat lensler birçok spor güneş gözlüğünde kullanılır ve normal plastikten daha darbeye dayanıklıdırlar. Polikarbonat lensler satın almaya karar verirseniz, çizilmeye karşı dayanıklı olanları arayın.