Oyunculuk kariyerindeki başarısı ile adından sıkça söz ettiren Burak Deniz, internette en fazla aranan ünlü isimlerden. Bu yıl Netflix üzerinden vizyona giren Şahmaran dizisinde rol aldığı karakter ile de dikkatleri üzerine çeken Burak Deniz’in hayatı da merak konusu. Peki Burak Deniz Kimdir? Nerelidir? Merak ettiğiniz tüm içerikler yazımızın devamında. 

Burak Deniz Kimdir

Burak Deniz Nerelidir? 

1991 yılında İstanbul’da dunyaya gelen oyuncu aslen İzmitlidir. Çocukluk dönemini İzmit’te geçiren Burak Deniz, oyunculuk kariyerinin başlaması ile birlikte İstanbul’a taşınmıştır. Henüz 17 yaşındayken ekran karşısına çıkan başarılı oyuncu halen İstanbul’da yaşamaktadır. 

Burak Deniz Kimdir? Ailesi Kimdir?

Ünlü oyuncunun babası Teoman Deniz, Burak Deniz’in çocukluğunun geçtiği İzmit’te yaşamaktaydı. Kalp krizi nedeniyle yoğun bakıma kaldırılan oyuncunun babası Teoman Deniz, 2020 yılında vefat etmiştir. Anne ve babasının o daha çok küçükken ayrılması sebebiyle dedesinin yanında büyümüştür. Annesi Zuhal’i ise 2014 yılında kaybetmiştir.  Kalabalık bir ailede büyüyen Burak Deniz, çocukluktan itibaren oyunculuk hayalleri kurmuştur. 

Burak Deniz Hayatı

Ünlü oyuncu Burak Deniz, 17 Şubat 1991 tarihinde İstanbul’da doğmuştur ve 32 yaşındadır. Daha çocukken anne ve babası boşanmışlardır. İzmit’te büyüyen oyuncu ilk eğitimini de burada İzmit 50. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda almıştır. Gazi Lisesi’ne devam ederken gittiği bir oyunculuk atölyesinde Gökçe Doruk Erten tarafından oyunculuktaki yeteneği keşfedilmiştir. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde lisans eğitimini alan oyuncu Sanat Tarihi bölümünü bitirmiştir. Oyunculuğa ilk adımını yapımcılığını Timur Savcı’nın üstlendiği ‘Kolej Günlüğü’ adlı dizide canlandırdığı Onur karakteri ile atmıştır. 

Türk dizi ve sinema oyuncusu Burak Deniz, 77 kilo ve 172 cm boyundadır. Kumral saç rengine sahip olan oyuncunun gözleri kahverengidir. Hayatına İstanbul’da devam eden yakışıklı oyuncunun burcu da kovadır.

Yakışıklı oyuncu aşk hayatı ile de magazin gündeminden düşmemektedir. Bekar olan Burak Deniz’in aşk hayatı da merak edilen konular arasında. 2020-2021 yılları arasında manken olan Didem Soydan ile beraberlik yaşadı. Daha sonra ise Deniz Işın ile ask yaşadığı iddiaları ile magazin gündeminde yer aldı. Geçtiğimiz günlerde ise adı Serenay Sarıkaya ve Büşra Develi ile anılmıştı.

Burak Deniz Biyografisİ

Başarılı oyunculuğunun yanı sıra Burak Deniz, Koton, Head&Shoulders, Oral-B gibi ünlü markaların reklam yüzü de olmuştur. 2012 yılında yayınlanan ‘Sultan’ dizisinde Tarık karakterine can veren oyuncu Nurgül Yeşilçay ve Şahin Irmak gibi ünlü isimler ile dizinin kadrosunda yer almıştır. 

 • 2013-2014 yılları arasında büyük bir hayran kitlesine sahip olmasını sağlayan ‘Kaçak’ dizisinde rol almıştır.
 • 2015 yılında ise ‘Tatlı Küçük Yalancılar’ dizisinde Şükrü Özyıldız, Bensu Soral ve Büşra Develi ile rol arkadaşlığı yapmıştır.
 • Ünlü oyuncunun rol aldığı diğer dizi ve filmleri ise şunlardır:
 • Medcezir – TV Dizisi  (2015)
 • Gecenin Kraliçesi – TV Dizisi (2016)
 • Aşk Laftan Anlamaz – TV Dizisi (2016)
 • Arada – Sinema Filmi (2017)
 • Bizim Hikaye – TV Dizisi (2017)
 • Maraşlı – TV Dizisi (2021)

Yakışıklı oyuncu takdir edilesi başarıları ile birçok ödül de almıştır. Burak Deniz’in aldığı ödülleri sizler için sıraladık.

 • Yılın Yükselen Oyuncusu – Men of the Year 2017
 • En İyi Erkek Oyuncu – Latina Turkish Awards Ödülleri 2019
 • En İyi Dizi Çifti (Hazal Kaya – Burak Deniz) – Latina Turkish Awards Ödülleri 2019
 • En İyi Erkek Oyuncu – 5. Şehrin En Iyi Markaları Ödülleri 2021