6 Şubat sabahı Türkiye’de meydana gelen ve 10 ilimizi etkileyen deprem sonrası yürüttüğü faaliyetler ile dikkat çeken Ahbap Derneği kurucusu Haluk Levent’in hayatı da merak edilmeye başlandı. Tüm Türkiye tek yürek olmuş, yardım kampanyaları düzenlerken Haluk Levent de yardımları ile hem sosyal medyada hem de ulusal kanallarda konuşulmaya başlandı. Peki Haluk Levent kimdir? Kaç yaşında? Ahbap kurucusu Haluk Levent’in hayatı ve biyografisi ve hakkında merak edilen her şey yazımızın devamında. 

Haluk Levent Hayatı ve Biyografisi 

Ünlü şarkıcı Haluk Levent, 26 Kasım 1968 Adana doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Adana’da tamamlayan Haluk Levent 9 kardeştir. Adana Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde orman mühendisliği bölümünü kazanmış ancak eğitimini tamamlamamıştır. Daha sonrasında sırasıyla  bilgisayar programcılığı, Fizik ve Muhasebe bölümlerine başlamış ama ailesinin maddi durumu yüzünden üniversite hayatı yarıda kalmıştır. 

Haluk Levent

1992 yılında memleketinden ayrılan Haluk Levent, İstanbul’a yerleşti ve bir yıl sonra iki yüz bin satışa ulaşan ilk albümünü çıkardı. 1997 yılında ticari bir dava yüzünden cezaevine giren Haluk Levent, burada ‘Kedi Köprüsü’ adındaki ilk kitabını yazdı. Yardımseverliği ile bilinen ünlü sanatçı Haluk Levent 1999 Marmara depreminde de sahada görev almış. Depremzedelere moral konserleri vermistir. 

Haluk Levent Biyografisi 

Son dönemlerde yer aldığı sosyal projeler ile adından sıkça söz ettiren ünlü şarkıcı Haluk Levent, Türkiye’deki rock müziğin de başarılı temsilcilerindendir. Tam adı Haluk Levent Acil olan sanatçı Adana’dan ayrıldıktan sonra sokaklarda müzik yapmaya başlamıştır. Çıkardığı ilk albümü olan ‘Yollarda’ da bu yıllardan esinlenerek yapılmıştır. 1995 yılında çıkardığı ‘Bir Gece Vakti’ ise bir milyona yakın satış yapmıştır ve ünlü şarkıcıya başarının kapısını aralamıştır. 

Ticari bir dava yüzünden 9 ay hapis cezası alan sanatçı cezaevine girmeden once oluşturduğu kayıtları kullanarak ‘Mektup’ albümünü çıkardı. Cezası bittikten sonra dışarı çıkan Haluk Levent 1998 yılında ‘Yine Ayrılık’ albümünü çıkardı ve vatani görevini yapmak için askere gitti. Askerdeyken de şarkı söylemeye devam etti ve Doğu ve Güney Doğu Anadolu’nun neredeyse tüm illerinde konser verdi. 1999 depreminde sahada bizzat görev alarak çadır kentlerin kurulmasında çalıştı. 

Çevre bilinci yüksek olan ünlü şarkıcı, Kamyoncunun Türküsü şarkısıyla Susurluk’a gönderme yapmıştır. 2001’de Kral Çıplak, 2002’de Bir Erkeğin Günlüğü, 2004’de Aç Pencereni, 2005’de Annemin Türküleri isimli albümlerini piyasaya çıkarmıştır. Türkiye’de en çok konser veren sanatçılardan olan Haluk Levent, konser gelirlerinin çoğunu da ihtiyaç sahiplerine bağışlamıştır. 

2010 yılında Hacivat Karagöz, 2014’te ise Dostane albümünü çıkardı. 2004 yılında Neslin Yonarlar ile evlenen sanatçı, 2017 yılında yollarını ayırmıştır. 

Ahbap Derneği Nedir?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sonrası binlerce canı kaybetmenin üzüntüsü Türkiye’yi yasa boğdu. Kırk bini aşkın kişinin hayatını kaybettiği deprem sonrası insanlar ve sivil toplum kuruluşları depremzedelerin yardımına koştu. AHBAP Derneği’nin kurucu başkanı Haluk Levent de deprem sonrası yardım kampanyaları başlattı ve çok büyük  bağışlar topladı. Peki AHBAP Derneği nedir? Ne tür faaliyetlerde bulunur?

Haluk Levent, 31 Aralık 2017’de AHBAP Derneğini kurmuştur. Sivil toplum kuruluşu olan derneğin amacı ihtiyaç sahibi insanlara ulaşıp yardım etmek, toplumsal yardımlaşma ve dayanışmanın artmasını sağlamaktır. Afet durumlarında yardım, arama kurtarma çalışmaları, sağlık hizmeti, temel gereksinim malzemeleri ve öğrenci bursları alanında çalışmalar yürütmektedir.