İnsanların psikolojik olarak gruplandırılmasının yanında cinsiyete bağlı bir ayrım da söz konusudur. Kadınların Kişilik Tiplerini inceleyen araştırmacılar, ulaştıkları verilere göre her kadının farklı ve baskın özelliklere sahip olduğunu görmüştür. Kadınlar; Alfa Kadını, Beta Kadını, Sigma Kadını, Omega Kadını, Gama Kadını ve Delta Kadını olmak üzere 6 farklı kadın kişilik tipilerine göre kategorilendirilmiştir. Her kadının ruh hali, psikolojisi ve geçmiş yaşantısı birbirinden farklıdır. Her dönem farklı bir kişilik tipine sahip olunabileceği gibi karma bir kişilik yapısına da sahip olunabilir. İşte uzmanların gruplara ayırdığı kadın kişilik tipleri;

Kadın Kişilik Tipleri ve Özellikleri

Altı tane kadın kişilik tipi vardır. İkili ilişkilerinizde uyumu yakalamak icin Kadın Kişilik Tipleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Kendi kişilik tipinizi bilirseniz; seçimlerinizi buna göre yapmanız daha kolay olacaktır.

Kadın Kişilik Tipleri ve Özellikleri

Alfa Kadın

Alfa kadınlar psikolojik olarak güçlü bir yapıya sahiptirler. En belirgin özellikleri lider bir ruha sahip olmalarıdır. Alfa kadın yüksek özgüvenli, mücadeleci bir yapısı olan, inandığını başarmak konusunda sınırları olmayan kadınlardır. Alfa kadının iletişimi kuvvetlidir ve bu özelliği sayesinde bulunduğu her ortamda dikkat çekmeyi başarır. Mizah anlayışı yüksek olan alfa kadınlar fiziksel olarak da gösterişlidirler. İlişkilerde en çok tercih edilen kişilik tipi alfa kadın olsa da inatçı ve ısrarcı olması kötü özelliklerindendir.

Beta Kadın

Alfa kadınlara kıyasla beta kadınlar bulundukları ortamda dikkat çekmezler. Genel olarak sosyal yasamda herkesin tavsiye istediği kişiler beta kadınlardır. İçe dönük ve sakin bir yapıya sahip olması nedeniyle çok iyi bir dinleyicidirler. Beta kadın kibardır ve ilişkilerinde sadıktır. Özgüveni çok yüksek olmayan beta kadın hata yapmaktan korkar. Genellikle utangaç bir yapıya sahip olan bu kadınların sürekli olarak şüpheleri vardır ve bir ise başlama konusunda zorluk yaşar. Bir grupta alfalar lider konumunda iken; betalar ikinci lider olmayı üstlenir. 

Sigma Kadın

Sigma kadını doğal çekiciliği sayesinde tüm ilgiyi bir anda üzerine çeker. Gücünü sakinliğinden alır. Kadın kişilik grupları içerisinde alfa kadının en büyük rakibidir. Sevdiği insanlar için her turlu tehlikeyi göze alabilir ve sevdiklerine karşı oldukça sadıktır. İncinmekten korkan yapısını güçlü bir kadın gibi davranmasının arkasına saklar. Sigma kadını, alfa kadınının bir w özelliğini taşısa da içe dönük bir karakteri vardır. Etrafında arkadaşları var gibi gözükse de Sigma kadını daima yalnızdır. Hayatını kendi doğrularıyla yaşar. Diğerlerinin düşüncelerini çok umursamaz. Zor yapısı nedeniyle ikili ilişkilerinde problem yaşayabilmektedir. Sigma kadını birisine bağlandıysa eğer vazgeçmek onun için zor olabilir. Kendisine yapılan iyilikleri unutmaz ve zekidir. Dinamik bir yasam tarzına sahip sigma kadını daima üretmek ve yeni şeyler denemek ister. 

Omega Kadın

Çok fazla duygusal ve çocuksu bir hayal dünyasına sahip olan kadınlar omega kadınlardır. Yalnız olmayı sever. Bu yönüyle alfa kadınlardan ayrılır. Yeni girdiği ortamlarda çekingen davransa da belirli bir samimiyeti yakaladıktan sonra kendine daha fazla güven duyar, kendini daha iyi ifade eder. Omega kadın, yalnız olmayı sevdiği için takım çalışmalarından çok fazla haz etmez. Zekidir ve bulunduğu ortamlarda bu zekası ile dikkat çeker. Okumayı oldukça seven omega kadın ilgi çekici hobilerle meşguldür. Sosyal hayatta utangaç bir yapıya sahip olduğu için romantizm peşinde koşmaz. Bu romantikliği kitap ve filmlerde arar. Temiz kalpli olması ve hayal dünyasında yaşaması omega kadınların bir diğer özelikleri arasındadır.

Gama Kadın

Ne istediğini bilen ve kendi dünyasında mutlu olabilen kadınlar  gama kadınlardır. Gama kadın mutluluğu başka yerde aramaz. Bunun için kendi iç dünyasına yönelir. İdealist olan gama kadını, uzun soluklu planlar yapmayı sever. İnandığı düşünceleri sonuna kadar savunur. Günlük yaşamda temiz, düzenli ve bakımlıdır.. Değerinin farkında olan gama kadını, kendisini mutlu etmeyecek ilişkiler içinde yer almayacak kadar zekidir. Planlı hareket etmeyi bilir. Bir şeyi başarmak istediğinde kimseye ihtiyaç duymaz. Çünkü iç motivasyonu gama kadını için yeterlidir. Kendini başkalarına kanıtlamaya ihtiyaç duymayacak kadar özgüven sahibidir.

Delta Kadın

Delta kadın, omega kadını ile birçok yönden benzerlik gösterir. Dışarıya çıkıp sosyalleşmek yerine evde kalıp televizyon izlemeyi tercih eder. Bilmediği bir ortamda sessiz bir yapıya bürünürler ve kendi iç dünyasına yönelir. Mecbur kalmadıkça başka insanlarla iletişime girmezler. Etkileşime kapalıdırlar. Ancak yine de iletişim becerileri güçlüdür. Delta kadın her ne kadar utangaç olsa da bilinçli ve gerçekçi bir karaktere sahiptir. Delta kadını sözcüklerin gücünün farkındadır ve bu durumu iletişimde kendi lehine çok güzel kullanır.

İçeriğimizden de anlayacağınız üzere kadın kişilik tiplerinin olumlu yönleri kadar olumsuz yönleri de vardır. Bu kişilik tipleri yasam boyunca değişebilir. Hayatınıza güçlü ve lider bir alfa kadını olarak devam ederken yaşadığınız sıkıntılar yüzünden depresif bir omega kadına dönüşebilirsiniz. Ancak yine de her kadın kendi özelliklerine sahip benzersiz karakterlerdedir. 

Kadınlar