Girdiğiniz ortamda dikkat çekmekten hoşlanmıyor musunuz? Eğer öyleyse kadın kişilik tiplerinden beta kadının özellikleri size uyuyor olabilir. Sosyal kadın tipleri arasında beta kadın, alfa kadından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Peki gerçekte beta kadın ne demek ve tüm özellikleri ile beta kadın nedir? 

Beta Kadın Ne Demek?

Bir beta kadının en önemli özelliği içinde şefkat ve utangaçlığı barındırmasıdır. Ayrıca beta kadın bilinçli olarak arka planda olmayı tercih eder. Çoğu zaman boyun eğmek ile sorumluluk almak arasındaki ince çizgiyi kaçırır. Başkalarının düşüncelerini kendi düşüncelerinden daha çok önem verir. Empati yeteneği oldukça güçlü olan beta kadın bu özelliği sayesinde bir grubu bir arada tutmayı başarır.

Alfa kadınları liderlik etmeyi ve güçlü olmayı severken; beta kadın takım oyuncusu olup, perde arkasında olmayı sever. Ancak bu kadınlar alfa kadın kadar güçlü ve zekidirler. Pozisyonlarından emindirler ve birisi tarafından yönetilmekten çekinmezler. Sadece gerekli gördükleri taktirde ortaya koydukları hayat görüşleri vardır. İlgi odağından uzak kalmayı, insanlara yardım etmeyi ve partneriniz ve arkadaşlarınız için en iyisi olmayı tercih ediyorsanız; siz de beta kadını özelliklerini taşıyor olabilirsiniz. Beta kadın özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız; bu yazımıza göz atın.

Beta Kadın Ne Demek

Beta Kadın Nedir?

Tüm kadınların belirli bir kişilik yapıları vardır. Alfa, beta, omega, sigma, delta ve gama kadınların psikolojik olarak nitelendirilmiş kişilik tipleridir. Bu kadın kişilik tipleri içinde beta kadın nedir? Beta kadın, herkes tarafından sevilen, yumuşak huylu, nazik ve mütevazı bir bireydir. Herkesin arkadaş olmak isteyeceği türden kadınlardır. Yapısı gereği dostane, sadık ve sanatsaldırlar. Dışa dönük bir yapıya sahip olmasa da gerektiğinde konuşmaktan çekinmezler. 

Beta Kadınların Özellikleri Nelerdir?

Her kadın beta dişiliğini belli edecek bir kaç tipik özellik sergiler. Bir alfa kadınına göre daha az dikkat çeken beta kadın, girdiği ortamda çok dikkat çekmese de çevresi tarafından sevilir ve erkekler tarafından tercih edilir. Peki beta kadın nasıl olur, beta kadın özellikleri nelerdir? Sizin de kişiliğiniz aşağıda yazdığımız özelliklerden çoğunu barındırıyorsa; beta kadın olabilirsiniz.

  • Çok duygusal ve hassas bir yapıya sahiptir. Çekingen bir yapısı vardır ve dolayısıyla içedönük bir kişiliğe sahiptir. Huzurlu ortamları sever, tartışma esnasında genellikle sessiz kalan taraftır.
  • Arkadaşlık ilişkileri kuvvetlidir. Barışçıl bir yanı olduğundan sıklıkla kendisinden tavsiye istenir. Çevresi tarafından sevilen beta kadın yardımseverdir ve iyimserdir. İnsanlara yardım etmek hoşlarına gider. Güçlü sezgileri sayesinde çözüme diğerlerinden daha önce ulaşır. 
  • Zarif ve kırılgan bir yapıları vardır. Göz önünde olmaktan çok hoşlanmazlar. Kaygılı bir yapısı olan beta kadın, bazen kendinden emin olmakta zorlanabilir.
  • Beta kadın, erkeklerin evlenmeyi tercih ettiği kadın tipidir. Yapıları gereği iyi bir eş ve ebeveyn olurlar. İçinde anne şefkatini barındırır ve sevgi dolu bir ruhu vardır. İkili ilişkilerinde sadık ve güvenilirdir.
  • Çekingen yapıları nedeniyle kendilerini kimi zaman eksik ve pasif hissedebilirler. Ancak sanatsal yönleri oldukça gelişmiştir. 
  • Hoşlandığı kişiye karşı ilk adımı atmakta zorlanır ve genellikle karşıdan bir adım bekler. 
  • Güvenilir ve akıllı olan beta kadın, kariyer hedefleri konusunda nettir. Hedeflediği işi başarmak için çabalayan beta kadın, çevresinin ilgisini ve onayını beklemez. 
  • Hayatın kolay olmadığının farkındadırlar ve bağımsızlık konusunda hassastırlar. İş hayatlarında birinden kolayca yardım istemezler. 
  • Aşırı duygusal olmaları beta kadının dezavantajlı özelliklerindendir. Sosyal olmayı sevmezler çünkü yalnızlıkları beta kadının rahatlık alanıdır.
Beta Kadınların Özellikleri Nelerdir