Saç bitinin kadar can sıkıcı olduğunu şüphesiz ki hepimiz biliyoruzdur. Saç biti, insanların saç derisini istila eden, saç diplerinde yaşayan ve saç derisindeki insan kanıyla beslenen küçük metabolik canlılardır. Saç deriniz bitlendiği takdirde kafanızda kaşıntılar başlamaktadır. Ne yazıkki bit yumurtladığı zaman 10-15 adet yumurtlamaktadır. Bu yumurtalar da zamanla erişkin hale gelir ve onlarda yumurtlamaya başlar. Müdahale edilmediği takdirde sürekli üreyerek içinden çıkılmaz bir hal alır. Ne kadar erken müdahale edilirse o kadar kolay saç bitinden kurtulabilirsiniz. Dilerseniz birlikte bit insanlara nasıl bulaşır başlığımıza birlikte inceleyebiliriz.

Bit İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Bu başlığımızın altında bit insanlara nasıl bulaşır sizlere bunun araştırmasını sunacağız. İsmini duyduğumuz da dahi kaşınmaya başladığımız bu canlılar insan kanından beslenen ve saç derisinde yaşayan küçük metabolik canlılardır. Yumurtadaki henüz çıkmamış bitlere sirke adı verilmektedir. Olgunluğa erişenlere ise bit adı verilmektedir. Ne yazıkki basit bir saç taraması ile bitkileri ayıklayamazsınız. Saç derisinde yaşayan bu can sıkıcı canlılar birden fazla yolla bulaşabilir. 

Yakınlarınızdan birinde bit problem var ise ne yazıkki yakın teması ile bulaşabilecek canlılardır. Elbetteki biti olan bir insanın herhangi bir kıyafetini giydiğinizde veya onun kullanmış olduğu tarağı, yastığı, şapkayı, atkıyı vs kullandığınızda size de bulaşabilir. Saç derisini sıkı sıkı yapışan ve kolayca ayıklanmayan bitler fazla kaşıntıdan dolayı ne yazıkki saç derinize zarar vermektedir. Dilerseniz evde doğal yollarla bit temizlemenin neler olduğunu maddeler halinde birlikte inceleyebiliriz. 

Bit İnsanlara Nasıl Bulaşır

Evde Doğal Yöntemlerle Bit Nasıl Temizlenir?

Bu kısımda sizlere evde doğal yöntemler ile bit nasıl temizlenir maddeler halinde sunacağız. Elbetteki eczanelerden de bit temizlemek için ilaçlar alabilirsiniz. Ama eski zamanlardan gelen birçok yöntem ile de kolaylıkla bit temizleyebilirsiniz. Dilerseniz bu yöntemleri maddeler halinde inceleyebilirsiniz.

  • Sirke: Sirke biti saç derisinden ayıklamak için en önemli yöntemlerden bir tanesidir. Özellikle beyaz olan sirkeyi kullandığınız takdirde saçtan kolaylıkla bitleri ayıklayabilirsiniz. Eşit miktarda su ve sirkeyi bir kaba aldıktan sonra saç derince, özellikle kulak arkası ve ensedeki saçlarınıza bol miktarda sürerek yaklaşık 2 saat beklettikten sonra saçlarınızı özel bit tarağı ile tarayarak bitlerden arındıra bilirsiniz. Ardından bol şampuan ile saçlarınızı yıkamanız gerekmektedir. 
  • Mayonez: Koca bir avuç dolusu mayonezi saç diplerinize yedirerek, özellikle kulak arkası ve ensedeki saç diplerinize bol miktarda sürerek 2 saat bekletmeden ardından özel bit tarağı ile saçlarınızı taramanız ardından bol şampuan ve su ile saçlarınızı 2-3 defa yıkamanız yeterli olacaktır.  
  • Vazelin: Vazelini saç derilerinize sürerek bir gece bekletmeniz gerekmektedir. Ardından sabah kalktığınızda bebek yağını sürerek bit tarağı ile saçlarınızı taramanız yeterli olacaktır. Ardından saçlarınızı vazelinden arındırmak için bolca yıkayarak iyice durulamanız gerekmektedir.
  • Zeytinyağı: Zeytinyağını saç derinizi yanmayacak şekilde ısıtmanız gerekmektedir. Ardından bir yemek kaşığı limon suyu ekleyerek iyice karıştırmalısınız. Oluşan karışımı saçınıza ve saç derinize sürerek bir bone yardımı ile kapatmalısınız. Bir gece bu şekilde beklemenin ardından özel bit tarağı ile saçlarınızı taramalısınız. Ardından bolca şampuan ve su ile saçlarınızı yağdan arındırmalısınız. 
  • Hindistan cevizi yağı: Saçlarınızı ve saç derinize Hindistan cevizi yağ sürerek 15-20 dakika bekletebilirsiniz. Ardından özel bit tarağı ile saçlarınızı tarayarak ölü bitlerden saçlarınızı arındırmalısınız. Ardından bol şampuan ve su ile saçlarınızı yıkamalısınız.
  • Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı: Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağını solüsyon haline getirerek saçlarınızı bu solüsyon ile yıkamalısınız. Ardından elma sirkesi sürerek saçlarınızı bit tarağı ile saçlarınızı taramalısınız. Ve tekrar saçlarınızı su ile durulamalısınız.

Saçta Bit Kaç Günde Yok Olur?

Ortalama yaşama süresi 30-45 gün arası olan bit sirke diye adlandırdığımız yumurtalarını saça bırakmadığı takdirde en fazla 45 gün yaşamaktadır. Ama kanımızdan beslendiği ve günde en fazla 10 adet sirke bıraktığını da hesaba katarsak, doğal yöntemler ile uygulanan bit temizleme kaç günde yok olur derseniz yukarıda vermiş olduğumuz tarifleri saçınızdan bit ve sirke tamamen yok olana kadar uygulamalısınız. 

Saçta Bit Kaç Günde Yok Olur

Bit Yastıkta Kaç Gün Yaşar?

Bit saç derisindeki kandan beslendiği için derimizde 45 güne kadar yaşayabilir. Ancak insan vücudundan ayrıldığında yani bit yastıkta ya da herhangi bir yerde en fazla 48 saat yaşayabilmektedir.