Kadınların en çok önem gösterdiği yerlerden biri saçlarıdır. Saçı gürleştiren ve uzun saçlara sahip olmak her kadının hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek için bitkisel saç bakım yağlarının tercih edebilir, saçlarınızı çok kısa bir süre içerisinde uzatabilirsiniz. Bitkisel kaynaklı olan bakım yağları içerisinde kimyasal madde bulundurmadığı için saçların beslenmesi yönünde çok büyük bir fayda sağlar. Aynı zamanda bu yağlar sayesinde ışıltılı bir saç görünümüne kavuşmak da mümkün olur.

Düzenli bir şekilde bitkisel kaynaklı saç bakım yağları kullanıldığı zaman bir ay içerisinde 4 santime kadar saç uzaması mümkün olur. Fakat düzenli olarak kullanılmadığı zaman herhangi bir fayda sağlamak mümkün değildir. Özellikle kadınlar haftalık olarak bu saç bakım yağlarını kullandıkları zaman saçlarında oluşan farklı kısa bir süre içerisinde fark ederler. Saçı gürleştiren ve uzatan bitkisel yağlar şunlardır.

Hindistancevizi yağ: Anti bakteriyel özelliklere sahip hindistancevizi yağı, bünyesinde laurik asit ve yağ asitleri barındırdığı için; saçları güçlendirir, yıpranmış saçları onarabilir, kepeği önleyebilir, saç derisine iyi bakar ve saça parlaklık kazandırır. Tüm bunların yanında hangi şekli kullanırsanız kullanın, hangi kremi kullanırsanız kullanın sağlıksız kabarık saçları nemlendirerek saçlarınızın elektriklenmesini önleyebilirsiniz.

Cilt bakımı ve saç bakımı için gerekli olan bitkisel bir yağ olan hindistancevizi yağı herkesin sahip olması gereken bir üründür. Saç derisine masaj yaparak hindistancevizi yağını temiz, kuru saça 10-15 dakika uygulayın, en az 3 saat bekletin ve ardından saçı yıkayın.  Kuru saçlar için haftada iki kez kullanabilirsiniz.

Hindistancevizi Yağı

Zeytinyağı: Zeytinyağı tek başına veya diğer bitkisel yağlarla karıştırılarak saçınızı ve cildinizi daha yumuşak, parlak ve sağlıklı hale getirmek için kullanılabilir. İşin püf noktası, tamamen doğal bir zeytinyağı türü olan ve aynı zamanda saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olabilecek sızma zeytinyağı kullanmaktır.

Zeytinyağı

Tatlı Badem Yağı: Tatlı badem yağı A, B, K vitaminleri, potasyum ve kalsiyum gibi zengin mineralleri sayesinde saç köklerini güçlendirerek saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olabilir, kirpik ve saç üzerinde etki gösterir. Zeytinyağı gibi tek başına kullanabilir ya da diğer bitkisel yağlarla karıştırabilirsiniz.

Tatlı Badem Yağı

Biberiye Yağı: Biberiye yağı, saç büyümesini teşvik eden en etkili doğal yağlardan biridir. Biberiye esansiyel yağı, hücre metabolizmasını hızlandırmak için kullanılabilir, böylece saç büyümesini uyarır ve saçın uzana sürecine yardımcı olur. Araştırmalar biberiye yağının geleneksel olarak saç dökülmesi için kullanılan minoksidil olarak kullanılabileceğini bile göstermiştir.

Büyülü biberiye yağı ayrıca saçların beyazlamasını geciktirebilir, saç dökülmesini önleyebilir ve kepek ve kuru saç derisi sorunlarına iyi gelir. 3-5 damla biberiye esansiyel yağını aynı miktarda zeytinyağı ile karıştırıp kafanıza 2 dakika masaj yaparak saçınızı yıkamak için 3-4 saat bekleyebilirsiniz.

Biberiye Yağı

Sedir Ağacı Yağı: Saç derisindeki kan dolaşımını artırarak saç köklerini uyarmaya yardımcı olur. Bu sayede saç uzamasına yardımcı olur ve saç dökülmesini yavaşlatır. Sedir ağacı yağı ayrıca saç seyrelmesi ve çeşitli saç dökülmesi sorunlarının iyileştirilmesine katkı sağlar. Muhteşem sedir yağı sayısız özelliğe sahiptir.

Özellikle yazın dışarıda geçirdiğimizde tahriş olmuş cilde iyi geldiğini ve böcekler üzerinde koruyucu etkisi olduğunu söyleyemeyiz.  Sedir ağacı yağını lavanta veya hindistancevizi yağı ile karıştırıp saç derinize ve saçınıza uygulayabilirsiniz. İsterseniz ev yapımı saç kreminize 2-3 damla sedir yağı ekleyebilirsiniz.

Sedir Ağacı Yağı

Nane Yağı: Pek çok farklı sorunu çözebilen bir başka mucize yağ nane yağı, saç derisine kan dolaşımını artırarak saç köklerini uyararak saçların uzamasına yardımcı olur.  Nane yağı güçlü antiseptik özelliklere sahiptir, bu nedenle kepeği etkili bir şekilde çözebilir ve ayrıca bit sorununu çözebilir. Ferahlatıcı nane yağı sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve stresi ve baş ağrılarını hafifletir. Sabah duşunda canlandırması için şampuanınıza 2-3 damla nane yağı ekleyebilirsiniz.

Nane Yağı

Misk Adaçayı Yağı: Uzun saç ve yağlı saç isteyenler adaçayının büyülü adaçayı yağına bayılacak! Misk adaçayı yağı saç büyümesini teşvik eder ve kepek ve saç dökülmesiyle mücadele edebilir. Misk adaçayı, aşırı yağlı saçları kontrol altına alarak bir başka önemli soruna çözüm sağlar. Misk adaçayı yağı, kıvırcık veya elastik saçlarla uğraşırken en büyük yardımcılardan biri olacaktır.

Saçın uzamasına yardımcı olmak için eşit miktarda adaçayı esansiyel yağı ve jojoba yağını karıştırın, 30 dakika bekletin ve sonra saçınızı yıkayın.  Kuru saçlar için 10 damla misk adaçayı esansiyel yağını 1-2 çay kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırın ve kafaya masaj yapın. Sonra saçınızı tarayın.  Bu işlemi tamamladıktan sonra saçlarınız pamuk gibi yumuşak ve parlak bir görünüme kavuşacaktır.

Misk Adaçayı Yağı

Papatya Yağı: Kepeği önleyen, kafa derisindeki kaşıntıyı gideren, dermatit ve sedef hastalığı gibi kafa derisi sorunlarının giderilmesine yardımcı olan çok işlevli bir bitkisel yağdır. Saç dökülmesini önleyebilir ve hızlı saç büyümesini destekleyebilir. Yağlı dokusu olmadığı için sıklıkla kullanılabilir ve kullanım sonrası durulanmasına gerek yoktur.

2 yemek kaşığı jojoba yağını 3 damla papatya yağı ile karıştırın ve kafa derisine masaj yapın. Bir geceden sonra sabah saçınızı yıkayın. Etkili sonuçlar almak için bu yöntemi haftada 2-3 kez tekrarlayın. Diğer bir yöntem de bir bardağa 4/1 su ve 10 damla papatya yağı ilave etmek ve saçınızı yıkadıktan sonra durulama olarak kullanmaktır.

Papatya Yağı

Argan Yağı: Saç derisini nemlendirerek saçın kırılmasını önleyebilir. Hızlı ve sağlıklı saç uzaması sağlar. Değerli bir yağ olduğu için satın aldığınız argan yağının orijinal olmasına özen göstermelisiniz. Argan yağı almaya karar verirseniz güvendiğiniz bir yere gitmeniz önerilir.

Argan Yağı

Jojoba Yağı: Cilt tarafından hızlı nüfuz edilen, saç derisini yumuşatarak ve saç tellerini kırılmaya karşı daha güçlü hale getirerek saç tellerini güçlendirebilen bir yağdır.  Ayrıca saç uzaması ve güçlenmesi en önemli çözümlerden biridir. Jojoba yağı ayrıca saç kremi ve şampuanlarda kullanılır. Bitkisel ilaç olarak satılan bu yağ, egzama, sedef hastalığı ve baş bitini tedavi etme özelliğine sahiptir.

Jojoba Yağı

Menekşe Yağı: Saçınız kuru ise menekşe yağı tam size göre! Kuru saçları nemlendirerek parlak ve dinamik bir görünüm kazandırır. Menekşe yağı, saç dökülmesini önlemek için eski bir yöntemdir.

Menekşe Yağı

Çörek Otu Yağı: Saçınıza ve saç derinize düzenli olarak uygulamak, yeni saçların uzamasına ve saçınızın kalınlaşmasına yardımcı olacaktır. Çörek otu saç yağı, thymoquiunone ve nigelloneantihistaminler içerir. Bu histaminler, erkeklerin gevşemesini ve kısırlığını tedavi etmek için ilaçlarda yaygın olarak kullanılır ve yeni saçların çıkmasında rol oynarlar.

Çörek Otu Yağı