Günümüzde mor şampuan kullanımı merak edilen konular arasında yer alır. Özellikle boyalı saçlar için tercih edilen mor şampuan, doğru bir şekilde kullanıldığı zaman büyük bir fayda sağlar. Açık sarı ve gri saç renklerine sahip olan kişiler için ideal bir tercih olmaktadır. Daha küllü ve canlı bir renge sahip olmak için tercih edilmektedir. Boyalı saçların daha kalıcı olmasını sağlamak adına öne çıkan şampuanlardan biridir.

Saçlar sarı ve gri tonlarına boyatıldığı zaman yanmalardan kaynaklı olarak turuncu görünüm ortaya çıkabilir. Aynı zamanda saç renginde dalgalanmalar da söz konusu olur. Böyle durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına mor şampuanlar tercih edilmektedir. Piyasada pek çok mor şampuan mevcuttur. Saçlara herhangi bir zarar vermeden renginin korunmasını sağlar. Aynı zamanda mor şampuan sayesinde saçlarınıza bakım yapmanız da mümkün olur.

Mor Şampuan Nedir?

Saç boyama işlemi esnasında oluşabilecek yansımalar istenmeyen durumlardan biridir. Bu yansımaların oluşması durumunda mor şampuan devreye girer. Sarı saç rengini ortaya çıkarabilmek için oluşan dalgalanmaları ortadan kaldırır. Aynı zamanda çiğ sarı rengini de küllü ve yumuşak bir renge çevirir. Sarı ve mor renkleri birbirine zıt renkler olduğu için yansımaları yok etme konusunda büyük bir avantaj sağlar. Sarı saçlar yerine küllü saç rengi çok daha güzel bir görünüm ortaya çıkardığı için mor şampuanlar tercih edilmektedir. Mor şampuan tek kullanımlık olmayıp birkaç defa düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman etkisini göstermektedir.

Aynı zamanda saç tipinize bağlı olarak kaç dakika saçınızda bekletmeniz gerektiğine de dikkat etmeniz gerekir. Böylece çok daha etkili bir sonuç almamız mümkün olur. Mor şampuan içerisinde mor pigmentler yer alır. Bu pigmentler sayesinde saç rengini nötr bir hale getirilir. Saç renginde oluşan istenmeyen turunculular mor şampuan sayesinde ortadan kalkar ve daha soğuk yansımalar meydana gelir. Mor şampuanın yanı sıra mor maske kullanımı da söz konusu olabilir. Saç renginize düzenli olarak bakım yaptığınız zaman en havalı görünüme kavuşabilirsiniz.

Mor Şampuan

Mor Şampuan Ne İşe Yarar ve Kimler Kullanabilir?

Mor şampuan, beyaz, gri ve sarı saç tonları için uygun olan şampuanlardan biridir. Bu saç renklerinde istenmeyen yansımalar meydana gelebilir. Bu yansımaları ortadan kaldırabilmek adına mor şampuanlar tercih edilmektedir. Gri ve beyaz saç renkleri mat bir görünüm ortaya çıkarır. Mor şampuan kullanımı ile birlikte daha canlı ve daha parlak bir saç görünümü ortaya çıkar. Özellikle platin küllü saç rengi yapıldığı zaman istenmeyen turuncu renkler meydana gelir.

Bu renklere ortadan kaldırabilmek için yeniden boya yaptırmak yerine mor şampuan kullanımını göz önünde bulundurmak gerekir. İkinci kez boya yapmak saçları son derece yıpratır. Bu sebeple saç renginizi koruyabilmek adına mutlaka düzenli bir şekilde mor şampuan kullanımına önem göstermeniz gerekir. Haftada 1 defa olacak şekilde uzun bir süre kullanım göstermeniz gerekir. Saç rengine bağlı olarak ne kadar süre saçınızda bekleteceğiz değişiklik gösterir. Duş esnasında son aşamada mor şampuan kullanılır.

Mor Şampuan Ne Zaman Kullanılır? Nasıl Kullanılır?

Mor şampuan duş esnasında son aşamada kullanılır. Saçlarınızı uyguladıktan sonra belirli bir süre bekletip daha sonra yıkamanız gerekir. Bu süre saç renklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Haftada 1 defa olacak şekilde 2 hafta kullanıldığı zaman etkisini görmek mümkün olur. Fakat düzenli bir şekilde kullanılmadığı zaman herhangi bir fayda görmek mümkün olmaz. Mor şampuan adından da anlaşıldığı gibi mor bir yapıya sahip olduğu için ilk olarak saçlarınızı mor bir renge boyuyor gibi hissedebilirsiniz.

Fakat saçlarınızı yıkadığınız zaman bu durum ortadan kalkar. Haftada en fazla 2 defa kullanım göstermeniz gerekir. Saç diplerine doğru masaj yapacak şekilde uygulayınız. Diğer şampuanlardan farklı olarak saçlarınız da en az 5 dakika olacak şekilde bekletmeniz gerekir. Gri ve beyaz tonlarda bir saç rengine sahipseniz 15 dakika kadar bekletmeniz gerekirken platin sarı saç rengine sahip olan kişilerin 10 dakika bekletmesi yeterli olacaktır. Mor şampuan işlemini uyguladıktan sonra başka hiçbir işlemi gerçekleştirmek gerekir.

Mor Şampuan Ne İşe Yarar

Saç Rengindeki Turunculaşmayı Engeller 

Mor şampuanın en büyük faydalarından biri saç renginde oluşan turuncu yansımaları ortadan kaldırılmasıdır. Aynı zamanda oluşabilecek olan turuncu yansımalara da engel olduğu için daha parlak ve iyi görünümde saç renklerine kavuşabilirsiniz. İçerisinde bulunan mor pigmentler sayesinde saçlarınızın daha kalıcı bir renge sahip olmasını sağlar.

Turuncu rengin karşıtı mor olduğu için karşıt renkler birbirini nötralize eder. Daha sonra küllü bir renk oluşur ve gümüş gri saçlara sahip olabilirsiniz. Özellikle açık sarı bir renk yaptıracaksanız mutlaka mor şampuan kullanımına özen göstermeniz gerekir. Mor şampuan sayesinde saçlarınızın rengini çok daha kalıcı bir şekilde koruyabilirsiniz. Aynı zamanda saçlarınızın rengini herhangi bir yansıma olmadığı için daha parlak ve daha akıcı bir görünüm ortaya çıkar.

Solmaları Engeller

Mor şampuanın en büyük faydalarından bir diğeri ise UV filtreleri sayesinde solmaları engellenmesidir. Güneşin zararlı etkileri sadece cildimize değil aynı zamanda saçlarımıza da olumsuz yönde etkiler yapmaktadır. Özellikle boyalı saçlara sahip olan kişilerin saçlarını daha iyi bir şekilde koruması gerekir. Güneş ışınları boyalı saçların çok daha çabuk bir şekilde solmasına ve renginin ortadan kalkmasına sebep olur. Mor şampuan sayesinde bu duruma engel olarak daha parlak ve canlı saç görünümlerini elde etmek mümkün olur.

İçerisinde bulunan UV filtresi sayesinde saçlarınıza güneş kremi etkisi yaratır. Renk solması ve saçların yıpranması gibi problemleri ortadan kaldırır. Yaz aylarında daha bakımlı saçlara sahip olmak istiyorsanız mutlaka mor şampuan kullanımına önem göstermeniz gerekir. Düzenli olarak kullanıldığı zaman hem saçlarınız daha bakımlı görünecektir hem de güneş ışınlarından uzun süreli koruma sağlayacaktır. Yaz aylarında güneşten kaçma gibi bir problem ortadan kalkar. Aynı zamanda tuzlu deniz suyundan da etkilenmesini azaltmış olursunuz.

Saç Bakımı Yapar

Mor şampuanın en büyük etkilerinden bir diğeri ise saç bakımı yapılması konusundadır. Boyalı saçlara sahip olan kişilerin düzenli olarak saç bakımı yapması son derece önemli bir konudur. Boya içerisinde yer alan kimyasal maddeler saçlarını dengesini bozduğu için bakım ile birlikte bu dengeyi yeniden yerine getirmek gerekir. Mor şampuanın içerisinde yer alan bileşenler saçların kusursuz bir renge sahip olmasını sağlarken aynı zamanda sağlıklı bir görünüme kavuşması konusunda da fayda sağlar. Parlak ve bakımlı saçlara sahip olmak için düzenli bir şekilde mor şampuan kullanımı söz konusu olmalıdır.

Saçlarınızı sarıya boyatırken pek çok sorunu göz önünde bulundurmuş olmanız gerekir. Fakat oluşabilecek her problem için mor şampuan büyük bir çözüm önerisi bulunmaktadır. Saç renginizin daha iyi bir şekilde oturmasını sağlarken aynı zamanda saçlarınızın yıpranmasını ve kırılmasını da engellediği için büyük bir fayda sağlar. Sarı ve gri saçlar yıpranmaya karşı çok daha müsait olan saçlardır. Özellikle yaz aylarında güneşin ve denizin etkisi ile kısa süre içerisinde yıpranırlar. Mor şampuan kullanımı ile birlikte bu yıpranmaları tamamen ortadan kaldırmak mümkün olur.