Maskara, etkileyici bir göz makyajı yaparken tercih edilen kozmetik ürünlerinden biridir. Etkileyici bakışlara sahip olmak için doğru maskara seçimi ve doğru maskara sürümünü gerçekleştirmek gerekir. Bunun için gerekli olan püf noktalar mevcuttur. Maskara detay gerektiren bir işlem olduğu için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Tüm yüz makyajının duruşunu ve anlamını değiştiren maskara, gözleri ön plana çıkarma konusunda büyük bir etki yaratmaktadır. Çok daha uzun ve belirgin kirpiklere sahip olmanız konusunda büyük bir rol oynar.

Rimel çeşitleri farklı kullanım amaçları doğrultusunda geliştirilmiştir. Tarzınıza ve modunuza en uygun olan rimel seçimlerini yaptığınız zaman daha çarpıcı bir göz makyajı elde edebilirsiniz. Doğru sürüm teknikleri yerine getirilmediği zaman iyi bir sonuç ortaya çıkmaz. Bunun için daha dikkatli ve özenli bir çalışma yapmaya dikkat etmeniz gerekir. Maskara tercihi yaparken renk seçimi konusunda büyük bir titizlik gerekir. Kirpik renginiz ve yüz yapınıza uygun olacak renkleri tercih etmelisiniz.

 Maskara Nedir? Ne İşe Yarar?

Göz makyajını ve cilt makyajını ön plana çıkartmak için tercih edilen makyaj malzemesine maskara adı verilir. Küçük bir fırça yardımı ile uygulanır. Kirpik tellerini daha dolgun ve daha canlı bir renge ulaştırmak için uygulanan işlemlerden biridir. Kirpik tipine bağlı olarak tercih edilmesi gerekir. Aynı zamanda almak istediğiniz sonuç doğrultusunda da tercihleriniz değişiklik gösterebilir. Kadınların makyaj malzemeleri arasında en çok özen gösterdiği ürünlerden biridir.

Aynı zamanda etkileyici bir makyaj ortaya çıkarmak için mutlaka tercih edilmesi gereken kozmetik ürünleri arasında yer almaktadır. Birbirinden farklı çeşitleri mevcuttur. Fırça yapısına bağlı olarak çeşitleri de değişiklik göstermektedir. Kirpik yapınız doğrultusunda fırça seçimi yapmanız gerekir. Doğru bir fırça ve maskara seçimi yaptığınız zaman son derece etkileyici bakışlara sahip olabilirsiniz.

Maskara Çeşitleri Nelerdir?

Pek çok sayıda maskara çeşidi mevcuttur. Kirpik yapısına ön plana çıkarmayı hedefleyen maskaralar, farklı formlarda karşımıza çıkmaktadır. En çok tercih edilen maskaralar kirpik uzatan, hacim kazandıran ve belirgin bir göz yapısı ortaya çıkaran maskaralar olmaktadır. Aynı zamanda suya dayanıklı olan maskaralar da ön plana çıkmaktadır. Maskara seçiminde suya dayanıklı bir tercih yapacaksanız mutlaka üzerinde bu ibarenin olduğuna emin olmanız gerekir.

Bu ibare mevcut değil ise suya dayanıklı bir maskara söz konusu olamaz. Renkli maskaralar içerisinde en çok ön plana çıkan kahverengi maskaralar olmaktadır. Açık kirpik rengine sahip olan kişiler genellikle kahverengi tonlarında maskaralar tercih etmektedir. Standart yapıdaki maskaraların temizlemesi son derece zordur. Suya dayanıklı maskaralar nem karşısında da bir dayanıklılık gösterdiği için uzun süreli kullanım imkanı sağlar. Aynı zamanda akma gibi bir problem söz konusu olmadığı için daha temiz bir görüntü ortaya çıkar. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında rahatlıkla tercih edebileceğiniz maskara çeşitlerinden biridir.

Maskara Nasıl Sürülür?

Etkileyici bir görüntüye sahip olabilmek için makyaj yaparken sürüm tekniklerini doğru bir şekilde uygulamak gerekir. Maskara uygulaması esnasında ilk adım kirpikleri tamamen temizlemektir. Kirpik üzerinde herhangi bir makyaj kalıntısı söz konusu ise kusursuz bir görüntü ortaya çıkmaz. En iyi etkiyi alabilmek için kirpiklerin tamamen temiz olması gerekir. Daha sonra kirpik kıvırıcıları yardımı ile kirpiklerinizi şekillendirmeniz gerekir. Bu uygulamayı yapmak istemiyorsanız diğer aşamaya geçebilirsiniz. Maskara bazı uygulamadan rimel sürme işlemini gerçekleştirmemek gerekir.

Bazı uyguladıktan sonra maskara uygulama işlemine geçebilirsiniz. En önemli aşamalardan biri maskara uygulama işlemidir. İlk olarak maskarayı kirpik diplerine oturtup daha sonra yukarı doğru zikzak hareketler yaparak sürün. Bu işlemi yaparken acele etmeden titizlik ile gerçekleştirmeye özen gösterin. Alt kirpikler çok daha kısa olduğu için sürüm esnasında daha büyük bir sıkıntı yaratmaktadır. Iki kat maskara uygulamak isteyen kişiler ilk olarak sürülen katın kurumasını beklemelidir. Daha sonra iki katı da uygulayarak belirgin kirpikler ortaya çıkarabilirler.

Maskara Püf Noktaları 

Uygulamanın Püf Noktaları 

Maskara işlemini gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken pek çok husus yer alır. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde çok daha etkileyici bir göz makyajı elde edebilirsiniz.

 • Daha kalıcı bir maskara görünümü elde edebilmek için mutlaka maskara bazı uygulamaya dikkat ediniz. Maskaranın kirpiklere tutunmasını daha kolay bir hale getirir. Aynı zamanda kirpiklerinizin daha dolgun görünmesi konusunda da büyük bir fayda sağlar.
 • Maskara bazı bulunmayan kişiler transparan pudra yardımı ile aynı etkiyi yaratabilirler. Kulak pamuğu yardımı ile bir miktar sabitleme pudrasını kirpiklerinize uyguladıktan sonra maskara işlemini gerçekleştiriniz. Böylece daha kalıcı ve dolgun kirpiklere ulaşabilirsiniz.
 • Birden fazla maskarayı kullanabilirsiniz. Farklı özelliklere sahip olan 2 maskarayı bir arada kullandığınız zaman çok daha etkileyici bir sonuç elde etmeniz mümkün olur. Hacim veren bir maskara ile kirpik uzatan bir maskara bir arada kullanıldığı zaman hem uzun hem de dolgun kirpikler meydana gelir.
 • Maskara sürerken ulaşamadığınız kirpikler söz konusu olur ise fırçayı dik tutacak şekilde uyguladığınız zaman bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Hem yatay hem de dikey kullanımı söz konusu olabilir.
 • Kirpik yapısını bozmamak ve dökülmesini engellemek adına mutlaka temizleme işlemini gerçekleştiriniz.

Maskara Nasıl Seçilir?

Maskara seçimi gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken pek çok husus yer alır. Kirpiklerinizin istenilen görüntüye kavuşabilmesi adına mutlaka doğru tercihlerde bulunmanız gerekir. Farklı dolgunluk seviyesi ve fırça yapılarına sahip olan maskaralar içerisinden kendinize en uygun olanını tercih ettiğiniz zaman istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Maskara tercihi kadar maskara temizleyici ürünlerin tercihi de dikkate alınması gereken durumlardan biridir. Kirpiklerinize zarar vermeden temizleme işlemini gerçekleştirmek için etkili ürünleri tercih etmek gerekir. Maskara tercihi sırasında dikkat edilmesi gereken konular şunlardır:

Peki en iyi maskara önerileri nelerdir? Mutlaka ookuyunuz dolgun ve uzun kirpiklere sahip isteyenler için en iyi maskara markalarını listeledık.

 • Tercih edilen maskara fırça yapısı dikkate alınmalıdır.
 • Doğal bir görünüm elde edebilmek için kahverengi maskara seçimini tercih edebilirsiniz.
 • Daha dolgun ve siyah kirpik yapısına ulaşabilmek için kalın fırçalı maskaraları tercih etmeniz uygun olacaktır.
 • Kıvrık ve dolgun kirpiklere sahip olmak isteyen kişiler ise silikon ya da taraklı yapıya sahip olan maskara fırçalarını tercih edebilirler.

Maskara seçimi esnasında bu konulara dikkat edildiği zaman kendinize en uygun olan tercihi yapabilirsiniz.

Kirpiğe Göre Seçimi Nasıl Olur?

Maskara seçimi esnasında kirpik yapısı büyük bir önem taşımaktadır. Üstün bir verim elde edebilmek adına kirpik yapınızı ön planda bulundurmanız gerekir. Bunun için kirpik yapınızı iyi bir şekilde biliyor olmanız gerekir. Kendi kirpik yapınıza uygun olmayan maskaralar tercih ettiğiniz zaman yapay ve cansız bir görüntü ortaya çıkar.

 • Uzun bir kirpik yapısına sahipseniz mutlaka yukarıya doğru kıvırıcı etkisi olan maskaraları tercih etmeniz gerekir. Kirpiklerin doğal uzunluğunu koruyarak kıvrılmış bir yapı ortaya çıkarmak mümkün olur.
 • Kısa kirpiklere sahip olan kişiler ise doğru ürünleri tercih ettikleri zaman daha etkileyici bir kirpik görünümünü ortaya çıkarabilirler. Bunun için maskara seçimi esnasında sıkı kıl yapısına sahip olan fırçaları tercih etmek gerekir. Çok daha hacimli ve etkileyici bir kirpik görünüm ortaya çıkar. Yoğun bir kirpik yapısı ortaya çıkarmak için mutlaka kalın uçlu fırçalar a yönelmelisiniz.
 • Zor kıvrılan bir kirpik yapınız varsa kıvırıcı etkisi bulunan maskara tercihinde bulunmanız uygun olacaktır. Aynı zamanda ek olarak dolgunlaştırıcı maskara kullanımı da söz konusu olabilir.
 • Yapılan çeşitli hatalar sonucunda kirpikleriniz hasar gördüyse kirpik besleyici maskara tercihinde bulunabilirsiniz. Böylece etkileyici kirpikleri ortaya çıkarırken aynı zamanda kirpik beslenmesi konusunda da fayda sağlayabilirsiniz.

Fırça Yapısına Göre Maskara Seçimi

Maskara seçimi esnasında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri ise fırça yapısı olmaktadır. Fırça yapısına bağlı olarak elde edilen sonuçlar değişiklik gösterir. Maskara işlemini doğru bir şekilde gerçekleştirebilmek için fırça konusunda dikkatli davranmak gerekir. Fırça yapısı birbirinden farklı olan pek çok maskara bulunmaktadır. Esnek silikon fırçalı maskaralar, hacimli ve uzun kirpik görünümünü ortaya çıkarttığı için en çok tercih edilen maskara fırçaları arasında yer almaktadır.

En kısa kirpikleri bile uzatma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda daha hacimli bir görünüm kazanması konusunda da fayda sağlamaktadır. Silikon fırçalı maskaralar, boyları eşit olmayan kirpikleri düz bir yapıya getirme konusunda fayda sağlamaktadır. Boğumlu ve iri kıl yapısına sahip olan maskara fırçaları ise orta boy kirpikleri daha hacimli ve daha uzun bir hale getirmeyi sağlar. Aynı zamanda renksiz kirpik görünümünden şikâyetçi olan kişilerin de tercihi boğumlu ve iri kıl formundaki fırçalar olmaktadır.