Oje nasıl sürülür ve oje sürmek titizlik gerektiren durumlardan biridir. El alışkanlığı edinmeden önce oje sürme son derece zorlayıcı olduğu için çeşitli problemler meydana gelebilir. Doğru tekniği uygulamak için iyi bir araştırma yapıp deneyimlemek gerekir. Manikür ve pedikür işleminin en zor aşamalarından biri olan oje sürme işlemini taşırmadan sürmek profesyonellik gerektiren bir durumdur.

Oje Sürme Teknikleri

Fırçasına bağlı olarak kusursuz oje sürmek mümkün olmayabiliyor. Özellikle ince tırnak yapısına sahip olan kişilerde yaşanan en büyük problemlerden biri oje sürme esnasında dışarıya taşırmaktır. Oje sürme esnasında yapılan diğer bir hata ise dalgalı ve fırça izi belli olan bir sürüm olmaktadır. Bu gibi problemleri ortadan kaldırmak için doğru oje sürme teknikleri uygulamak gerekir.

Tırnak Oje Nasıl Sürülür: Tırnakları Hazırlama

Oje sürmeden önce tırnaklarınızı hazırlamanız son derece önemlidir.

Pürüzsüz oje nasıl sürülür?

Bir oje görünümü yaratabilmek için mutlaka;

  • İlk adımda tırnaklarınızı oje için hazır bir hale getirmek gerekir.
  • Bunun için tırnak etleri temizlenmeli ve istediğiniz tırnak törpüleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir.
  • Daha pürüzsüz bir oje görünümü elde etmek için mutlaka bu aşamayı eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz gerekir.
Oje Nasıl Sürülür: Tırnakları Hazırlama

Oje Nasıl Sürülür: Oje Bazı Kullanımı Nasıl Kullanılır?

Oje sürmeden önce yapılması gereken diğer bir aşama ise oje baz kullanımı olmaktadır. Baz kullanımı sayesinde oje ile tırnak arasında bir bariyer söz konusu olur. Böylece oje içerisinde bulunan kimyasal maddelerden kaynaklı olarak tırnak sararmaları ortadan kalkar. Aynı zamanda piyasada yer alan bazlar tırnakların beslenmesi konusunda da büyük bir fayda sağladığı için oje işleminden önce mutlaka gerçekleştirmek gerekir.

Tırnak uçlarını törpülerken metal törpü tercih etmek daha büyük bir fayda sağlar. Küt ya da sivri bir şekilde törpüleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. El ve tırnak yapısına bağlı olarak tercih edilen törpü şekli değişiklik gösterir. Uzun tırnak yapısına sahip olan kişiler genellikle badem şeklinde törpülemeyi tercih ederler. Uzun parmak yapısına sahipseniz sivri törpüleme şeklini tercih etmeniz daha büyük bir fayda sağlar.

Oje bazı sayesinde ojeler daha kalıcı bir hale gelir ve uzun süre kullanmanıza yardımcı olur. Tırnaklarınızda oje varken bile uzamasına yardımcı olur. Bu sebeple mutlaka oje bazı kullanımına önem gösteriniz. Koyu renkte ojeleri silerken parmaklarını ve tırnaklarını kötü bir görünüme maruz kalır. Oje bazı kullandığınız zaman böyle bir durum söz konusu olmaz. Ojelerin daha kolay bir şekilde tırnaktan çıkmasına yardımcı olur.

Koruyucu Oje Baz Kullanımı Nedir?

Oje sürme işlemini gerçekleştirdikten sonra üzerine koruyucu baz oje kullanımı söz konusu olmalıdır. Böylece uzun süreli oje kullanımı söz konusu olur. Piyasada bunun ile ilgili pek çok ürün bulunmaktadır. Kadınların pek çoğu koruyucu oje bazı kullanımı konusunda dikkatsiz davranmaktadır. Doğru bir şekilde kullanılır ise 1 hafta ile 2 hafta arasında oje dayanıklılığı söz konusu olur. Sürekli olarak oje değiştirmek zorunda kalmayacağınız için tırnaklarınıza büyük bir fayda sağlamaktadır.

Aynı zamanda sürdüğünüz ojenin daha parlak ve etkileyici bir görünüm kazanmasına da yardımcı olur. Herhangi bir oje bazınız yok ise şeffaf oje ile bu görünümü elde edebilirsiniz. Mat ojeler dışında diğer ojeler de mutlaka oje koruyucu uygulayınız. Bu aşama atlandığı zaman 3 ila 4 gün içerisinde ojeleriniz soyulmaya başlar. Büyük emekler ile sürülen ojenin kısa süre içerisinde silinmesi kadınları üzmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için mutlaka baz uygulayınız.

Oje Nasıl Sürülür: İşleminde Miktarını Ayarlamak

Oje sürümü esnasında miktarını ayarlamak kolay bir şekilde yapılması için gereken ilk şey fırça üzerinde bulunan oje miktarını ayarlamaktır. Fırça üzerinde çok fazla oje bulunursa taşırma gibi problemler söz konusu olur. Az miktarda oje bulunduğu zamanda pürüzsüz bir yapı ortaya çıkmaz. Ne çok fazla ne de çok az miktarda ojeyi fırçaya aldıktan sonra uygulamaya başlayabilirsiniz. Oje sürmeye tam orta noktadan başlamak gerekir.

Aynı zamanda oje sürümü işlemi gerçekleştirirken sakin olmaya dikkat etmek gerekir. Oje sürerken toplamda 3 fırça darbesi yapmalısınız. Orta kısmından oje sürmeye başladıktan sonra tırnağın her iki yanına bir fırça darbesi uygulayıp oje sürme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. French oje uygulamak isteyen kişiler ise sadece tırnaklarının uç kısmına beyaz oje uygulayıp, kalan kısma ise parlatıcı oje sürmelidir. Sakin davranıp, doğru fırça darbeleri yaptıktan sonra kolay bir şekilde oje sürme işlemini gerçekleştirmek mümkün olur.

Oje Nasıl Sürülür: Ojeyi nerede sürmeli?

Oje sürerken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de ojeyi nerede sürümeli. Oje sürülen ortam önemlimi? Sıcak bir yerde oje sürüyorsanız kuruması zor olduğu için ikinci katı sürmekte zorlanırsınız. Aynı zamanda sıcak yerlerde ağdalaşan bir oje yapısı meydana gelir. Oje sürmesi de oldukça zordur. Aynı zamanda rüzgarlı ve açık bir alanda oje sürmek de doğru değildir.

Fırça darbeleri esnasında rüzgarın etkisinden kaynaklı olarak hemen kuruma ve pütürlü bir yapı ortaya çıkabilir. Bu sebeple oje sürerken en ideal yerlerden biri serin ve kuru ortamlar olmaktadır. Bir odanın içerisinde cam kenarında oje sürerseniz en iyi sonucu alabilirsiniz. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekir. Böylece tırnaklarınızda çok kolay bir şekilde kurulduğu için ikinci katı kısa süre içerisinde atabilirsiniz. Bu durum oje sürerken başarılı olma oranını ciddi oranda etkiler.

Ojeyi nerede sürmeli?

Kırmızı Oje Nasıl Çıkarılır?

Oje,  kadınlar için güzelliğin son rötuşudur. Eğer ki takma tırnak kullanmayan kişilerden iseniz özellikle kırmızı renk oje sürerek çok daha seksi görünebilirsiniz. Ancak genellikle koyu renkli ojelerde olduğu gibi kırmızı renkli oje de maalesef aseton oje çıkarmada pek işe yaramıyor.

Aseton kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus,  pamuğa dökülen asetonun yuvarlak hamleler ile tırnağa sürülmesidir. Aksi halde iyi sonuçlar elde edemeye bilirsiniz. Başka bir yöntem ise karbonattır. Bir bardak sıcak suyu bir kasenin  içine döktükten sonra içine 2 yemek kaşığı karbonat atarak, eritilir ve diş fırçası yardımı ile tırnaklar fırçalanır. Böylelikle aseton ile kurtulamadığınız pembe renkli kırmızı oje kalıntılarından rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

İkinci Kat Oje Sürülmeli Mi?

Kadınların en çok merak ettiği konulardan biri ‘ikinci kat oje sürülmeli mi’’ ve sürülüp sürünmeyeceği konusu olur. Bazı ojeler ilk kullanımda rengini vermediği için ikinci kat oje kullanılmak zorunda kalır. Böylece daha opak ve pigmentasyonu yüksek bir görüntü ortaya çıkar. Ten rengine yakın olan tonlar tercih ediliyor ise mutlaka iki kat sürmeye özen göstermek gerekir. İkinci kat oje sürüleceği zaman da aynı şekilde 3 fırça darbesi ile gerçekleştirmek gerekir.

Böylece son derece pürüzsüz bir tırnak görünüm ortaya çıkmış olur. İki kat süreceksiniz ilk katı mutlaka daha ince bir şekilde sürmeniz gerekir. Her iki katı da kalın sürdüğünüz zaman hem oje kurumasında sıkıntı çıkar hem de kalın bir görüntü ortaya çıkar. Aynı zamanda ikinci katı sürmeden önce mutlaka ilk katın tamamen kurumasını beklemeniz gerekir. Aksi takdirde kusursuz bir tırnak ortaya çıkmaz.

İki Renk Oje Nasıl Yapılır?

Sezona renkli tırnaklar ile giriş yapmaya ne dersiniz? Tek renkli ojelere göre, iki renkli ojelerle çok daha çarpıcı ve mükemmel bir görüntü elde edersiniz. Bunu uygulamak için öncelikle tırnağınıza bir renk oje uygulayın. Daha sonra ise bir küçük tabağa diğer renk ojeyi bir miktar aktarın. (Bunun için ince uçlu fırçalara sahip olmanız gerekir.) Bir fırça yardımı ile tırnağınızın boydan yarısını boyayın ya da tırnağınıza küçük noktalar uygulayın. Bu sayede iki renkli oje artık sizde istediğiniz zaman tırnağınıza uygulayabilirsiniz. da tırnağınıza küçük noktalar uygulayın. Bu sayede iki renkli ojeyi artık sizde istediğiniz zaman tırnağınıza uygulayabilirsiniz.

İki Renk Oje Nasıl Yapılır?

Kolay Oje Sürme Aparatı

Her şey biz kadınların daha güzel ve bakımlı olması için tasarlanmış sanki. Oje sürerken büyük bir işkenceden kurtulmak için güzel bir aparat tasarlanmış ve üstelik oldukça da kullanışlı. Ürünü tırnaklarınıza yerleştirdikten sonra ojelerinizi taşma derdi kalmadan uygulayabiliyorsunuz. Bu kolay oje sürme aparatına da üstelik çok uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz.

Oje Sürerken Parmağa Bulaşmasın Diye Sürülen Şey Nedir?

Oje sürmek dikkat gerektiren bir iştir. Bazen tırnak yapısına bazen de dikkatsizlik sonucu oje taşmaları çok sık yaşanır. Çoğumuz bu işi kuralına göre yapmadığımız için ne yazık ki oje sürerken bu sorunlarla çok sık karşılaşırız. Bu durum bir çoğumuz için oldukça can sıkıcı bir durumdur.

Bunun önüne geçmek adına günümüzde beyaz renkli sıvıları hemen hemen her yerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu sıvıların adı Liquid Palisade’ dir. Bu sıvıları tırnak etrafına sürüp, oje sürme işlemi bittikten sonra da bu sıvıları bant şeklinde parmağınızdan söküp atabiliyorsunuz. Fakat biz size bu işin daha kolay bir formülü söylüyoruz. Oje sürmeden önce tırnak kenarlarına vazelin sürerek, aynı işlemede basit bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Oje Tam Olarak Ne Zaman Kurur?

Oje süren kadınların yaptığı en büyük yanlışlardan biri ojenin kurumasını beklemeden bir şeyler ile uğraşmaya başlamaktır. Bu sebeple bütün işler tamamlandıktan sonra oje işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Pek çok kadın uyumadan önce bu işlemi gerçekleştirse de bu da yanlış bir durumdur.

Ojenin Yastık İzi Olmaması İçin Ne Yapılır?

Uyumadan önce uygulandığı zaman yastık ve yorgan izleri gibi durumlar söz konusu olur. Peki ojenin yastık izi olmaması için ne yapılır?Hızlı bir şekilde oje kurutmak isteyen kişiler piyasada yer alan kurutucuları tercih edebilirler. Sabırsız olmadan iyice kurumasını beklemeniz gerekir. Özellikle 1 kattan fazla oje sürmüş olan kişilerin en az 15 dakika kuruması için zaman ayırması gerekir. Ojeleri hızlı bir şekilde kurutmak isteyen kişiler soğuk suyun altında 2 dakika kadar tırnaklarını tuttukları zaman kuruduklarını fark edecekler.

Oje Tırnakta Kaç Gün Kalmalı?

Tırnakları âdeta görsel bir şölene çeviren oje, tırnağa süründükten hemen sonra yavaş yavaş kana karışmaya başlar. Ojelerin vücudumuza verdiği ilk zarar ise motobilizmayı yavaşlatmaktır.

Tırnaklara sürekli olarak oje sürmek tırnaklarımızda kırılmalara, sararmalara ve hatta tırnaklarımızın hava almamasına neden olur. Oysa ki tırnaklarımızın da hava almaya ihtiyacı vardır. Güzel ve bakımlı tırnaklar, kadınlar için oldukça önemlidir. Hele ki günümüzde de ojeler bu kadar trend ve popülerken.

Oje kokusuna uzun süre maruz kalarak solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet oje kokusu daha pek çok hastalığı (endokrin hastalıkları, jinekolojik hastalıklar) tetiklemektedir. Bir çoğumuz oje tırnakta kaç gün kalmalı? sorusunun cevabını bilmiyoruz. Bu yüzden istemsizce de olsa tırnaklarımıza zarar veriyoruz. Klasik ojelerin ömürlerinin sadece bir günlük olduğunu bilmek ve bu şekilde uygulamak gerekir. Kalıcı oje uygulamaları ise bir uzman tarafından yapıldığı takdirde oje tırnakta 3 hafta kadar kalabilmektir. Bunun dışında ise takma tırnakları tercih ederek hem zamandan hem de maddiyattan tasarruf edebilirsiniz.