Kuru ciltlere sahip olan kişilerin yapısına cildi nemlendirecek olan maske ve peeling çeşitlerini tercih etmesi gerekir. Kuru ciltler yağlı ciltlere nazaran daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu sebeple cilt bakımı konusunda daha hassas davranılması gerekir. Kuru cilt yapısına sahip olan kişilerde uygun nemlendirme işlemi gerçekleştirilmediği zaman ince çizgiler meydana gelmeye başlar.

Kuru Ciltlere Ne İyi Gelir?

Yaygın cilt tiplerinden biri olan kuru cilt, doğru maske ve peeling tercih edildiği zaman canlılığı ortaya çıkar ve daha sağlıklı bir cilt yapısı oluşmaya başlar. Peeling işlemi ile cilt yüzeyinde oluşan ölü deriler ve gözenek içlerinde biriken makyaj kalıntıları tamamen temizlenir. Maske işlemini gerçekleştirmeden önce mutlaka peeling yapmak gerekir. Böylece maskenin cilt tarafından emilmesi mümkün olur.

Kuru Ciltlere Ne İyi Gelir?

Kuru Ciltlere Hangi Yağ İyi Gelir?

Her maske ve peeling kuru ciltler için uygun değildir. Bazı maskeler cilt yüzeyindeki yağı emerek daha kuru bir cilt yapısı oluşturur. Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler bu maskeleri tercih ettiği zaman daha kuru bir cilt görünümü meydana gelir. Bu sebeple cilde nem sağlayacak olan peeling ve maske tercihlerinde bulunmak gerekir. Yanlış maske ve peeling tercihi söz konusu olursa cilt üzerinde çantama veya tahriş gibi problemler meydana gelebilir. Kozmetik tedavi yöntemleri kullanıldığı zaman ciltte çeşitli yan etkiler meydana gelir. Bu gibi yan etkiler ile karşı karşıya kalmamak adına doğal yöntemleri tercih etmeye özen gösterin. Kuru ciltlere hangi yağ iyi gelir diyorsaniz hadi bakalım bu doğal ürünler ile tarifelere göz atalım;

Şeker Zeytinyağı İle Peeling Tarifi

Kuru ciltler için en ideal doğal peeling şeker ve zeytinyağı ile yapılan peeling olmaktadır. Şeker sayesinde gözeneklerin içerisinde bulunan kirler tamamen temizlenir. Aynı zamanda zeytinyağı da cildin nemlenmesi ve dokuların onarılması konusunda fayda sağlar. Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler bu peeling sayesinde hem ciltlerini temizler hem de cildin neme doymasını sağlar. Kuruluk sorununu ortadan kaldırmak için mutlaka bu peelingi haftada 3 defa kullanın. Düzenli bir şekilde kullandığınız zaman kısa süre içerisinde cildinizin daha nemli bir yapıya geldiğini fark etmeniz mümkün olur.

Malzemeler:

 • 5 yemek kaşığı şeker
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı 

Hazırlanışı:

 • Kuru çiftlere özel olan şeker ve zeytinyağı maskesini hazırlamak için bütün malzemeleri bir kabın içerisine alın.
 • 5 dakika kadar karıştırdıktan sonra cildinize masaj yapar vaziyette uygulayın.
 • 10 dakika ile 15 dakika arasında beklettikten sonra cildinizi ılık su yardımı ile iyice durulayın.

Aynı zamanda vücudunuz için de uygulayabileceğiniz peeling çeşitlerinden biridir. Özellikle batık problemi yaşayan kişiler ilgili bölgeye düzenli olarak uyguladıkları takdirde bu problemden kurtulmuş olurlar. Zeytinyağı cilde doğal bir güzellik sağlar.

Türk Kahvesi ve Soda Peeling Tarifi

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler için diğer bir peeling önerisi ise Türk kahvesi ve soda olmaktadır. Türk kahvesi cilt üzerinde bulunan ölü derinin ve gözeneklerin temizlenmesi konusunda büyük bir fayda sağlar. Soda ise içerisindeki mineraller sayesinde cildin beslenmesine ve nemlenmesine yardımcı olur. Kolay bir şekilde hazırlanır. Düzenli olarak yapıldığı zaman etkisini görmeniz mümkündür. Daha canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşabilmek için mutlaka bu peelingi düzenli bir şekilde gerçekleştiriniz. Maske şeklinde uygulamak da mümkündür.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı soda
 • 1 yemek kaşığı Türk kahvesi

Hazırlanışı:

 • Malzemeleri bir kabın içerisine alarak macun kıvamına gelene kadar karıştırınız.
 • Daha sonra bu karışımı 10 dakika kadar beklediniz.
 • Cildinize dairesel hareketler yaparak uyguladıktan sonra ılık su yardımı ile durulayın.

Haftada 3 ya da 4 defa yapıldığı zaman etkin bir sonuç almak mümkün olur. Nemli bir cilt yapısına kavuşmak isteyen kişilerin mutlaka düzenli bir şekilde kullanması gerekir. Cilde doğal bir parlaklık sağladığı için daha sağlıklı bir görünüm ortaya çıkar.

E Vitamini, Avokado ve Badem Yağı Maskesi 

Kuru ciltler için önerilebilecek en faydalı doğal maskelerden biri E vitamini, avokado ve badem yağı maskesi olmaktadır. Pek çok faydası ile ön plana çıkan avokado, kuru ciltlere nemlendirme konusunda da çok büyük bir fayda sağlar. İçerisinde bulunan vitaminler, yağlar ve folik asit sayesinde cilde nem kazandırır.

Nemli bir cilt yapısının ortaya çıkmasından dolayı kırışıklık oluşumu da ortadan kalkar. Olumlu bir sonuç alabilmek için bu maskeyi haftada 1 defa uygulamak gerekir. İçerisinde E vitamini bulundurduğu için cildin beslenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda badem yağı sayesinde cilt üzerinde oluşan lekeler de kısa süre içerisinde ortadan kalkar.

Malzemeler:

 • 1 adet E vitamini kapsülü
 • 6 damla badem yağı
 • 1 adet orta boy avokado

Hazırlanışı:

 • 1 adet orta boy avokadoyu pürüzsüz hale gelene kadar iyice ezin.
 • Daha sonra içerisine E vitamini kapsülü ve badem yağı ilave ederek homojen hale gelene kadar karıştırın.
 • Maskeyi cildinize masaj yapar vaziyette uygularsanız daha etkin bir sonuç almanız mümkün olur.

Bu maskeyi cildinizde 25 dakika ile 30 dakika arasında beklettikten sonra ılık su yardımı ile cildinizi temizleyiniz. Düzenli bir şekilde uygulama gösterdiğiniz takdirde cildinizin nem kazandığını ve daha sağlıklı bir görünüme ulaştığını fark edeceksiniz.