Kore cilt bakımı son yıllarda gündeme gelen bakımlar arasında yer alır. Çekik gözleri ile dikkat çektikleri gibi aynı zamanda pürüzsüz cilt görünümleri ile de oldukça konuşulan Koreli kadınlar, etkili bir cilt bakım rutini oluşturmuşlardır. Bu cilt bakım rutinleri sayesinde porselen gibi pürüzsüz bir görünüm ortaya çıkarırlar.

10 adımda gerçekleşen cilt bakımı, sağlıklı ve pürüzsüz ciltlere ulaşmak isteyen kadınların tercihleri arasında yer almaya başlamıştır. Her adımda ayrı bir titizlik ile cilt bakımı gerçekleştirilir. Diğer cilt bakım rutine göre çok daha kapsamlı bir rutin olmasından kaynaklı olarak daha temiz bir cilt görünümü ortaya çıkmaktadır.

Sizde Koreli kadınlar gibi pürüzsüz bir cilt görünümüne sahip olmak istiyorsanız mutlaka bu cilt bakımını göz önünde bulundurmalısınız. Her aşamayı doğru bir şekilde gerçekleştirdiğiniz zaman bir süre sonra sizin de pürüzsüz ve parlak bir cilt yapınız ortaya çıkar. Koreli kadınların uyguladığı cilt bakım rutini aşağıda eksiksiz olarak verilmiştir.

1. Kore Cilt Bakımı: Temizleyici Yağ

Temizleyici yağ Kore cilt bakımı aşamasında ilk sırada yer alır. Bakım rutini arasında önemli bir yere sahip olan temizleyici yağlar, cildin iki kere temizlenmesine olanak sağlar. Koreli kadınlar ilk olarak yağ bazlı temizleme ürünleri ile ciltlerini temizlemeye başlarlar. Bu yağ sayesinde ciltte bulunan makyaj çok daha kolay bir şekilde çıkarılır. Suya dayanıklı olan makyajın kısa sürede çıkarılmasına yardımcı olan temizleyici yağlar, cildi tahriş etmeden makyajın temizlenmesi konusunda büyük bir fayda sağlar.

Bu sebeple ilk aşamada makyaj ve kiri temizleyebilmek açısından temizleyici yağlar ön plana çıkar. Aynı zamanda bu işlemi gerçekleştirirken cilde masaj etkisi de sağlandığı için daha yumuşak ve daha parlak bir cilt görünümüne ulaşmanız için ilk aşamayı gerçekleştirmiş olursunuz. Kore cilt bakımı içerisinde olmazsa olmaz ürünlerden biri temizleyici yağlar olmaktadır.

2. Kore Cilt Bakımı: Temizleyici Köpük Ya Da Jel

Koreli kadınlar cilt temizleme konusunda iki aşama gerçekleştirir. Bunlardan ilki az önce söylediğimiz gibi temizleme jelleri olurken ikincisi ise temizleyici köpük ya da jel kullanımı ile gerçekleşir. Cilt üzerinde bulunan makyaj ve kirli yapıyı temizleyici yağ ile temizlendikten sonra siyah nokta ve sivilce oluşumuna engelleyebilmek için temizleyici köpük ya da jel kullanımı söz konusu olur.

Bu aşama gerçekleştirildikten sonra tamamen temiz bir cilt meydana gelmiş olur. Yapılan araştırmalar sonucunda uzman kişiler cildi derinlemesine temizleyebilmek için iki aşamalı temizlik işlemini gerçekleştirmek gerektiğini öne sürmüşlerdir. Kore cilt bakımı rutininde ikinci aşamada gerçekleştirildikten sonra cilt çok daha temiz bir hale gelir. Aynı zamanda cildin hassas yapısı da korunmuş olur.

3. Kore Cilt Bakımı: Peeling

Kore cilt bakımı rutini içerisinde peeling son derece önemli bir işlem olarak yer alır. Koreli kadınlar pürüzsüz cilt yapıları ile ön plana çıkarlar. Bu sebeple haftada iki ya da üç defa peeling işlemini gerçekleştirirler. Her gün peeling yapmak cilt derisi üzerinde olumsuz etkiler yaratacağı için haftada iki ya da üç defa yapmak ideal olacaktır.

Aynı zamanda Koreli kadınların tercih ettiği peeling çeşitleri cildi çizmeyen ve kolay yıkanabilir çeşitlerdir. Peeling işlemi ile birlikte gözenek içerisinde biriken ölü deri ve fazla yağ gibi problemler ortadan kalkmış olur. Böylece siyah nokta ve sivilce gibi zararlı oluşumların önüne geçmek mümkündür. Peeling işlemi mutlaka cilt bakım rutini içerisinde yer alması gereken aşamalardan biridir. Pürüzsüz ve parlak bir cilt görünümüne ulaşabilmek için peeling aşamasını kesinlikle atlamamak gerekir.

4. Tonik

Kore cilt bakımı ürünleri içerisinde olmazsa olmaz aşamalardan bir diğeri ise tonik kullanımı olmaktadır. Koreli kadınlar tek bir tonik işlemi yerine “7 tonik yöntemi” adı verilen uygulamayı tercih ederler. Bu uygulamaya gerçekleştirmek için yöntemler şu şekildedir;

  • İlk olarak bir pamuk ile cilde tonik uygulaması gerçekleştirilir.
  • Daha sonra bu toniğin cilt üzerinde kuruması beklenir.
  • Diğer 6 aşamada ise avuç içerisine bir miktar tonik dökülerek cilde uygulanır. Her aşamada toniğin cilt tarafından emilip kuruması beklenir.

Cildin ışıltısını kaybettiğini düşündükleri zaman genellikle 7 tonik metodu uygulanmaya başlanır. Bu işlemi gerçekleştirirken tonik içerisinde alkol gibi cilt kurutucu maddelerin bulunmamasına özen gösterirler. 7 tonik metodu uygulandığı zaman cildin çok daha ışıltılı ve pürüzsüz bir görünüm kazandığı bilinmektedir.

5. Esans

Tonik kadar önemli olan diğer bir aşama ise esans kullanımı almaktadır. Esans, Kore cilt bakımı içerisinde yer alan önemli bir aşama olmaktadır. Cildin temizlenme aşaması tamamlandıktan sonra nemlenme açılması söz konusu olur. Esans ise cilt nemlendirme aşamasının ilk uygulamasıdır. Cilde esans uygulandığı zaman alt tabakaya kadar nüfus etme özelliği bulunur.

Aynı zamanda kullanılan esanslar sayesinde cilt üzerinde kolajen üretimi artar ve leke oluşumu gibi problemlerin önüne geçmek mümkün olur. Genç ve sağlıklı bir görünüm yakalayabilmek için Koreli kadınların olmazsa olmaz cilt bakım aşamaları arasında yer alır. Pek çok farklı esans çeşidi mevcuttur. Cilt yapısına bağlı olarak esas tercihlerde değişiklik gösterir.

6. Serum ve Ampuller

Kore cilt bakımı içerisinde yer alan diğer bir aşama ise serum ve ampul kullanımı olmaktadır. Lekelenme, kırışıklık, sivilce ve kuruma gibi oluşumların ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda geniş gözenek problemi söz konusu olduğu zaman buna uygun olacak serumlarda tercih edilir.

Her gün düzenli olarak kullanıldığı için Koreli kadınların pürüzsüz ve tek renk cilt yapıları ön plana çıkar. Serum ve ampuller içerisinde güçlü antioksidan bulundurdukları için Koreli kadınların en çok tercih ettiği ürünler arasında yer alırlar. Bu serumlar sayesinde erken yaşlanma gibi problemler ortadan kalkar. Düzenli olarak kullanılmadığı takdirde etki göstermediği için Koreli kadınlar günlük olarak bu işlemi gerçekleştirilmektedir.

7. Kağıt Maskeler

Koreli kadınların tercih ettiği maskeler piyasada büyük bir yer kaplar. Özellikle kağıt maskeler Kore cilt bakımı içerisinde önemli bir yere sahiptir. Kağıt maskeler haftada iki ya da üç defa uygulandıkları zaman etkisini gösterirler. Özellikle nem barındırmayan kuru ciltler için tercih edilmektedir.

Cildi derinlemesine nemlendiren bu maskeler düzenli olarak yapıldığı zaman kırışıklık oluşumunun önüne geçmeyi başarır. Koreli kadınların cilt görünümleri göz önünde bulundurulduğu zaman bu durumun işe yaradığını anlamak mümkündür. Daha pek çok amacı hedefleyen Kağıt maskeler mevcuttur. Koreli kadınların cilt bakım rutinleri arasında olmazsa olmazlardan biri kağıt maske kullanımı olmaktadır.

 Kore Cilt Bakımı Kağıt Maskeler

8. Göz Kremi

Göz çevresi son derece narin bir yapıya sahip olduğu için özel kremler kullanılması gereken bölgelerden biridir. Aynı zamanda yaşın ilerlemesi ile birlikte ilk olarak kırışan bölgelerden biridir. Bu bölgeye hassas bir bakım yapmak gerekir. Kore cilt bakımı içerisinde 8. aşama göz kremi olmaktadır. Göz çevresinde oluşabilecek kırışıklıklar, gözaltı morlukları ve şişlik gibi durumları ortadan kaldırabilmek için düzenli olarak göz kremi uygulaması gerçekleştirirler.

Dünyanın pek çok yerinde cilt bakım rutini içerisinde göz kremi büyük bir önem taşır. Nemlendirici krem uygulamadan önce göz kremi uygulamaya özen göstermek gerekir. Koreli kadınlar göz kremi uygulamasını hassas bir şekilde gerçekleştirirler. Aynı zamanda her gün sabah akşam olacak şekilde cilt bakım rutinleri içerisinde yer alır.

9. Nemlendirici

Her cilt bakımı içerisinde olmazsa olmazlardan bir tanesi nemlendirici kullanımı almaktadır. Kore cilt bakımı içerisinde de son aşamalara yaklaşırken nemlendirici kullanımı ön plana çıkar. Nemlendirici kullanımı genellikle su bazlı ürünler olarak tercih edilir. Aynı zamanda cilde parlaklık ve canlılık veren ürünleri kullanmaya özen gösterirler.

Koreli kadınlar genellikle hafif formüle sahip olan cilt bakım ürünlerini tercih etmektedir. Cildin doğal ışıltısını ortaya çıkararak üstün bir koruma sağlar. Düzenli nemlendirici krem kullanılması ile birlikte kırışıklık oluşumunun önüne geçmek mümkün olur. Aynı zamanda cildin elastik bir yapıya sahip olabilmesi açısından da düzenli olarak nemlendirici kullanmaya özen göstermek gerekir.

Kore Cilt Bakımı Nemlendirici

10. Güneş Kremi

Kore cilt bakımı içerisinde olmazsa olmazlardan bir tanesi güneş kremi olmaktadır. Koreli kadınlar çok beyaz bir tene sahip oldukları için güneş kremi kullanmaya özen gösterirler. Bu sebeple güneş kremi kullanımı vazgeçilmez bakım aşamaları arasında yer alır. Koreli kadınlar her zaman beyaz bir tene sahip olmak istedikleri için kızarıklık ve bronzluk gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına günlük güneş kremi kullanımına özen gösterirler.

Güneşin zararlı etkilerinden ciltlerini koruyarak, leke ve bronzluk gibi oluşumlardan uzak dururlar. Pürüzsüz ve lekesiz cilt görünümünün asıl sebeplerinden bir tanesi de düzenli olarak güneş kremi kullanmalıdır. Aynı zamanda bu işlemi hem yaz aylarında hem de kış aylarında gerçekleştirirler.