Cilt lekeleri güneş ışınlarından ve çevresel faktörlerden kaynaklı olarak cilt üzerinde lekeler oluşmaya başlar. Cilt lekeleri bir süre sonra kalıcı bir hal alır ve alt tonunun koyu bir hale gelmesine sebebiyet verir. Cilt üzerinde oluşan bu lekelerden kurtulabilmek için için bitkisel çözümleri tercih etmek gerekir. Bitkisel çözümler ile birlikte çok daha sağlıklı bir şekilde lekelerden kurtulmak mümkün olur. Aynı zamanda cildinizin beslenmesine de yardımcı olmuş olursunuz

Cilt lekeleri için ne iyi gelir?

Cilt lekeleri için hangi bitkiler iyi gelir hadi bide buna bir göz atalım. Bu bitkiler düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman kısa bir süre içerisinde etkisini göstermeye başlar. Tedavi uzun sürede gerçekleşir. İlk olarak renk açılmaya başlar daha sonra tamamen ortadan kalkar. Cilt lekeleri için iyi gelen bazı bitkiler şunlardır.

Cilt Lekeleri İçin Doğal bitkisel ürünler listesi:

 • Aloe Vera
 • Papatya
 • Biberiye
 • Lavanta
 • Adaçayı
 • Rezene
 • Taze kayısı
 • Aynısefa
 • Ekinezya
Cilt lekeleri için ne iyi gelir

Cilt Lekeleri İçin Aloe Vera Tedavisi

Aloe Vera: Cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılan bir bitkidir. Yapraklarda bulunan jel formundaki temel vitaminler folik asit bakımından zengindir. Bu öz, demir, magnezyum ve kalsiyum gibi birçok mineral içerir. Cildi nemlendirerek vitamin ve mineral desteği sağlar. Aloe vera bitkileri cildi yenileyebilir ve hücreleri onarabilir, ayrıca göz yorgunluğunu azaltarak göz torbalarının görünümünü iyileştirebilir.

Çok fazla antioksidan içerir ve bu sayede, serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı koyabilir. Cilt hücrelerinin sürekli yenilenmesi yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur. Aloe, doğal bir kayganlaştırıcı olarak da kullanılabilir. Sivilceleri kurutur ve akne tedavisine yardımcı olur. Sinekler ve böcek ısırıkları üzerinde tedavi edici etkisi vardır.

Kepekle savaşır ve saçı yumuşatır. Saçı nazikçe şekillendirir, elektriklenmeyi önler ve düzleştirir. Cildi pürüzsüzleştirir ve merhem olur. Yağlı ciltte parlamayı önlemek için maskesini kullanabilirsiniz. Kuru ve hasar görmüş cildi düzgün bir şekilde nemlendirebilir ve sağlığı iyileştirebilir.

Cilt lekeleri için Papatya

Papatya: Güçlü yaşlanma önleyici bileşenlere sahiptir. Papatya, ciltte oluşan morluklar, şişlikler ve ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olur. Ciltteki tüm lekeler ve güneş yanıkları için çok etkili bir tedavi sağlar. Antiseptik işlevi sayesinde sivilceleri, yaraları ve morlukları hızla iyileştirebilir. Papatya, ölü cilt hücrelerini temizler ve cildi aydınlatır. Bu nedenle cilt beyazlatma yöntemlerinde sıklıkla kullanılır. Cildin nem dengesi korunarak kuruluk ve çatlama gibi sorunları önler. Mükemmel bir antioksidan kaynağı olduğu için cilde serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olur.

Papatya cildinelastik yapısına faydalıdır ve yaşlanma belirtilerini önler. Tüm tahriş edici hastalıkların giderilmesinde ve cildin sakinleşmesinde önemli rol oynar. Ayrıca papatya suyu tonik olarak kullanıldığında cildi anında gençleştirir ve sağlıklı bir görünüm sağlar. Üstelik hassas ciltler için de kullanılabilir.                                                                                                                                                           

Cilt lekeleri için Biberiye Bitkisi

Biberiye: Bu bitki türü sağlıklı cildin temelini oluşturur, kan dolaşımını hızlandırır, şişliği giderir, cilt tonunu iyileştirir ve vücuttaki toksinleri atar.  Biberiye, nörotiksin içeren güçlü bir bitkidir. Bu nedenle epilepsili hastalara önerilmez.

Biberiye Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 1. Akne sorunlarına etkisi vardır. Biberiye yağının sirke ile karıştırılarak cilde sürülerek sivilceleri etkilediği söyleniyor. Ancak cildinizde hassasiyet sorunları varsa lütfen önce bir uzmana danışın.
 2. Sıkılaştırıcı etkiye sahiptir Cildinizi sıkılaştırmak için biberiye yağı kullanabilirsiniz. Bitkisel cilt tedavisi, kan dolaşımını artırarak cilt sağlığını da geliştirebilir. Ayrıca ciltteki gözeneklerin kapanmasına da yardımcı olur.
 3. Biberiye yağının cilt üzerinde arındırıcı etkisi vardır.
 4. Hepimizin bildiği gibi biberiye yağı egzamanın neden olduğu kuru cildi gidermeye yardımcı olur. Ancak egzamayı tamamen iyileştirdiği söylenemez.

Lavanta Yağın Faydası nedir?

Lavanta suyu bu bitkinin kaynatılmasıyla elde edilir. Bu su daha çok Akdeniz’de yaygındır. Yüzdeki sivilce veya sivilce lekelerine uygulandığında lekeler kısa sürede kaybolur. Lavanta, iltihaplanma, kuruluk ve cildin yumuşaması gibi antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Ağızdan alınırsa kabızlık ve baş ağrısına da neden olabilir. Lavanta, cilt problemlerini tedavi edebilen esansiyel yağlar içerir. Antiseptik ve antifungal özellikleri, cildin temizlenmesinde ve yaraların dezenfekte edilmesinde çok önemlidir. Lavanta sivilce, sivilce cilt, kızarıklık, yaralar ve enfeksiyonlar için doğal bir tedavi olarak kullanılabilir. Lavanta yağı egzama gibi cilt sorunlarından kaynaklanan kaşıntı ve kızarıklığı gidermek için lavantaya basılarak elde edilir.

Tüm bunlara ek olarak lavanta yağı ile düzenli olarak cilt masajı cilt yaşlanmasını, cilt çatlaklarını ve kırışıklıkları önler ve mevcut yaşlanma belirtilerini azaltır.  Özellikle hızlı kilo alımı veya hamilelikten kaynaklanan kalça, bacak, diz, karın ve göğüste oluşan çatlakları önlemek ve gidermek için her gece lavanta yağı ile masaj yapılması önerilir.

Adaçayı Cilt Bakımı İçin Faydaları Nelerdir?

Adaçayı, hücre yenilenmesini destekler ve cilt elastikiyetini artırır. Bu bitkiyi cilt bakımı için kullanırsanız sivilcelerden kurtulmak daha kolay olacaktır. Adaçayı, cilde iyi gelen bitkisel bir ilaçtır. Cildinizdeki sıkıntılı bölgeleri kapatmak için maske olarak kullanmak için demlenmiş adaçayı veya kullanılmış adaçayı poşetlerini kullanarak birçok cilt probleminden kurtulabilirsiniz.

Adaçayını kuru cilt bölgelerine beş dakika süreyle pişmiş adaçayı kalıntısı veya hala kullanılmış adaçayı poşetleri koyarak cilt kuruluğunu giderebilirsiniz. Çatlama, kızarıklık, pullanma gibi cilt sorunlarına düzenli olarak adaçayı otları uygulayarak bu sorunlardan yararlanabilirsiniz. Daha adil ve yumuşak bir cilt elde etmek için adaçayı bitkisi de kullanabilirsiniz. Demlenmiş ve nemlendirilmiş adaçayı cildi beyazlatmak ve bebeğe benzer bir görünüm kazandırmak için cilde düzenli olarak maske olarak uygulayabilirsiniz.

Rezene: Cilt Bakım İçin Bitkisel Ürün

Bu bitkisel ürün, ciltteki ölü deriyi temizleyerek canlı ve pürüzsüz bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur. Genellikle rezeneyi kaynatarak veya demleyerek işleyebilirsiniz. Öte yandan rezene tohumları lekeleri giderebilir ve cildi beyazlatmaya yardımcı olabilir. Yaşlandıkça yüz ve boyundaki kırışıklıklar artmaya başlar.

Beslenme, çevresel faktörler, stres, sigara, güneşe maruz kalma ve genetik özellikler nedeniyle bazı kişilerde çok fazla kırışıklık gelişirken, bazı kişilerde kırışıklıklar azalabilir. Kırışıklık önleyici kremler genellikle bir çare olmasa da, paranız boşa gidecektir. Zamanla gelişen kırışıklıkları gidermek için evde tek bileşenli doğal bir kırışıklık önleyici serum kullanabilirsiniz.

Taze Kayısı Cildi Kurtulmaya Yardımcı olur?

Bu bitkilerin yanı sıra taze kayısı ile yapılan bir maske de kuru ciltten kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu meyve yağını kayısı olmayan sezonda da kullanabilirsiniz. Bu harika ve güzel meyvenin yağı kalsiyum, magnezyum, karoten ve beta-karoten içerir.

Bu maddeler sayesinde yaşlanmanın neden olduğu kırışıklıkları azaltabilir. Cildin doğal güzelleşmesi için haftada bir yağlı cilde uygulayın. Kuru cilt, günde bir kez kayısı yağı ile desteklenmelidir. Her gün içen insanları abartmayın. Parmak uçlarınıza birkaç damla yağ damlatın, tampon şeklinde yüzünüze uygulayın ve ardından besleyin.

Ekinezya Bitkisi

Soğuk algınlığını önlemek için kullanılan Ekinezya bitkisinin cilde iyi geldiğini pek kimse bilmiyor. Çay şeklinde tüketilen ekinezya, genellikle grip salgınları sırasında ortaya çıksa da akne tedavisi ve vücudun bağışıklığını güçlendirmede olumlu etkisi vardır.

Nadiren alerjik reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir. Ekinezya özü, ekinezya özünün faydaları ile geliştirilmiş yaşlanma önleyici serumlar, nemlendirici losyonlar ve cilt yenileyiciler gibi piyasadaki birçok markalı üründe mevcuttur. Akne, özellikle gençler arasında en yaygın cilt sorunudur. Organik ekinezya özü içeren akne kremi yüzünüzde sihir gibi çalışır.

Cilt dokusunun şişmesini azaltarak cildi rahatlatır. Uzun vadede sivilceye neden olan bakterilerle savaşmaya yardımcı olur ve sivilce özgürlüğü sağlar. Gece kremi, ince çizgiler ve kırışıklıklar üzerinde inanılmaz bir etkiye sahip olan ekinezya özü bakımından zengindir. Uzun süreli kullanımdan sonra kırışıklıkların görünümünü %55’ e kadar azaltabilir. Ekinezya, tahıl bakımından zengindir. Cilt hücreleri üzerinde kasılma etkisi olan bir madde sıkılaştırıcı bir maddedir.

Aynısefa

Aynısefa bitkisi inanılmaz bir cilt yenileme hızına sahiptir ve yaralar ve yanıklar üzerinde hızlı bir iyileştirici etkiye sahiptir. Kimyasal bileşimi cildin ışıltısını ve canlılığını artırarak genç bir görünüme sahip olabilirsiniz. Yaşlanmanın neden olduğu cilt lekelerini ortadan kaldırabilir. Yara iyileşme sürecini hızlandırır.

Ciltte oluşan çürükleri ve ezilme deformasyonlarını ortadan kaldırır. Yanıkları tedavi eder. Kas ve eklem ağrısını hafifletir. Varis görünümünü azaltır ve ağrıyı dindirir. Sivilce ve sivilce gibi cilt sorunlarını ortadan kaldırır. Sulu sedef hastalığı, sedef hastalığı ve egzama gibi cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olur.

Sporcunun ayağını, genital mantarı tedavi eder. Dudakların kurumasını ve çatlamasını önler. Cildi soğuk, sıcak, rüzgâr, güneş gibi dış etkenlerden korur. Dizler, dirsekler ve topuklar gibi sıklıkla sertleşen alanları yumuşatabilir. Ciltte dezenfekte edici etkisi vardır. Düşme ve çarpmalardan kaynaklanan ödemi ortadan kaldırır.

İnce tabaka halinde kullanıldığında döküntüleri önleyebilir ve ortadan kaldırabilir. Sivilce izlerini giderir. Çillerin görünümünü azaltır. Cildi sıkılaştırır. Cildi besleyip nemlendirebilir ve yaşlanmaya bağlı kırışıklık oluşumunu engeller. Ciltteki makyajı çıkarmak için kullanılabilir.