Buzun cilde faydaları çok fazladır. Genellikle yiyecek ve içeceklerin içerisinde görmeye alışkın olduğumuz buz cilt için de ön plana çıkmaya başlamıştır. Özellikle son yıllarda kadınlar tarafından çok fazla tercih edilen güzellik yöntemleri arasında yer almaya başladı. Buzun cilde pek çok çeşitli fayda sağladığı için kadınların güzelleşme konusundan başvurduğu yöntemlerden biri olmuştur. Güzel bir cilt görünümüne kavuşmak için kremlere ya da maskeler ihtiyaç kalmadan doğal yöntemler yeterli olacaktır.

Sadece serinletmek amacı ile kullanılmayan buz cilt güzelleştirme için de son derece büyük bir önem taşımaktadır. Cilt üzerinde oluşan ya da oluşacak olan bütün sorunların önüne geçmeye yardımcı olur. Birbirinden farklı kullanım şekilleri ile pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuşmak artık çok daha kolay. Cilt bakım rutinleri arasında mutlaka buzu daha dâhil etmek gerekir. Fakat doğru şekilde kullanılmadığı zaman cilt üzerinde yakıcı etkiye sahip olabilir. Bu sebeple iyi bir araştırma sonucu kullanmaya başlamak gerekir.

Buzun Cilde Faydaları

Sivilce ve Akneyi Azaltmayı Sağlar; Buzla sivilce nasıl geçer? Sivilce ve akne azaltma özelliğine sahip olan buz popüler bir cilt bakım rutini arasına girmiştir. En bilindik özelliklerinden biri akne ve sivilceye karşı savaş açıyor olmasıdır. Günlük hayatta insanların başına gelen küçük kazalarda ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple sivilce gibi küçük oluşumlarında ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kistik bir akne söz konusu ise en iyi tedavi yöntemlerinden biri buz uygulamak olacaktır.

Sivilceler üzerinde birden fazla bakteri bulunduğu için buz uygulayarak bu bakterilerden kurtulmak mümkündür. Aynı zamanda sivilceler hassas yapılardır. Bu sebeple hassas davranmaya özen göstermek gerekir. Sivilcelerinizi her sabah buz uyguladığınız zaman kısa bir süre içerisinde düzelme olduğunu fark etmeniz mümkündür. Buzu cildiniz üzerine uygularken çok dikkatli davranmaya özen göstermeniz gerekir. Buz küpünü direkt yüzünüze temas ettirmeden temiz bir beze sararak temas ettirmeniz gerekir.

Buzun Cilde Faydaları

Buzun Cilde Faydaları Kan Dolaşımını Arttırır mi?

Cildinize soğuk bir şey temas ettiği zaman kan dolaşımınız artacaktır. Buzun cilde faydaları arasında kan dolaşımını arttırıp cilde renk verme özelliği yer almaktadır. Kadınlar genellikle makyaj yaparak cilt rengini daha canlı bir görünüme kavuştururlar. Fakat makyajsızda güzel bir görünüme kavuşmak isteyen kişiler mutlaka günlük düzenli olarak buz uygulaması gerekir. Böylece çok daha kırmızı ve canlı bir renginiz olacaktır.

Yoğun iş temposundan dolayı ya da düzensiz beslenen insanlar da soluk bir renk ortaya çıkar. Buz yöntemi ile bu görüntü tamamen ortadan kalkar. Sabah kalktığınız zaman cildinize buz uygulayarak hem uykudan kaynaklı olan şişliğinizi yok edersiniz hem de cildinize renk katmış olursunuz. Aynı zamanda makyaj yapmadan önce uygulandığı zaman son derece aydınlık bir görüntüyü ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Doğal bir aydınlık kazanmak isteyen kişilerin bu yöntemi tercih etmesi gerekir. Son yıllarda kadınların severek kullandığı cilt bakım malzemeleri arasında yer almaktadır. Birbirinden farklı şekilde hazırlanma imkânı vardır.

Buzun Cilde Faydaları Güneş Yanığını Azaltır mı?

Buz ile oluşabilecek güneş yanıkları en aza indirilir. Güneş yanığı sonrasında cilt üzerinde şiddetli bir ağrı meydana gelebilir. Son derece acı veren bu durum buz ile çözülür. Aloe Vera buz küpleri içerisine konulduktan sonra adeta ağrı kesici gibi bir özellik kazanır. Aloe Vera özellikle cilt lekeleri için bitkisel çözüm ve yanığına çok iyi gelmektedir. Fakat aloe veranın bulunmadığı durumlarda salatalıktan buz küpü oluşturmak da mümkündür.

Salatalık da en az Aloe Vera gibi yatıştırıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda içerisinde bol miktarda antioksidan bulunur. Yanıktan kaynaklı olarak oluşan yaraların iyileşmesi için içerisinde C vitamini bulunur. Bu buz küpleri sayesinde yanıklara en iyi tedavi yöntemi uygulanmış olur. Yaz aylarında çok açık tenli insanlar güneşe karşı çok daha hassas olmaktadır. Bu sebeple kısa sürede güneş yanığı gibi bir problem ile karşı karşıya kalırlar. Mutlaka Aloe Vera ya da salatalıktan elde edilmiş olan buz küplerini dolaplarında bulundurması gerekir. Böylece acil durumlarda direkt kullanabileceğiniz buz küpleri hazır olmuş olur.

Buz Şişlikleri Alır mı?

Buzun cilde faydaları arasında en bilindik olan yüzde oluşan şişlikleri yok etmesidir. Sabah uyandığınızda göz çevrenizde ve yanaklarınız da şişlik oluşmaktadır. Bu şişlik uzun süre mevcut olur. Fakat evden çıkması gereken kişilerin bu şişlikten kurtulabilmesi için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler arasında en etkili olan buz yöntemi olmaktadır. Sabah uyandığınızda göz etrafımızda ve yanaklarınız buz uyguladığınız zaman ciddi oranda şişliklerin azaldığını görmeniz mümkün olur.

Sade buz kullanılabildiği gibi aynı zamanda süt ya da yeşil çay ile karıştırılmış olan buz küpleri de tercih edilebilir. Hassas bir cilde sahip olan kişilerin çok fazla yüzünde tutmaması gerekir. Aksi takdirde yanık gibi problemler ortaya çıkabilir. Yeşil çay ile yapılan karışımda gözaltlarında oluşan morluklardan kurtulmak da mümkün olur. Aynı zamanda cildinizin güne daha hazır bir şekilde başlamasına yardımcı olur. Makyaj yapmadan önce cildinizi dinlendirilmiş olursunuz. Böylece çok daha kusursuz ve parlak görünümde bir makyaj yapmak mümkün olur.

Buz Kırışıklıkları Azaltır mı?

Yaşın ilerlemesi ile birlikte ya da çevresel faktörlere bağlı olarak insanların cildinde kırışıklıklar meydana gelmeye başlar. Hem kadınlar için hem de erkekler için olumsuz durumlardan biridir. Özellikle 40 yaşından sonra cildinizde ciddi oranda karışmalar ve aşağı doğru çökmeler meydana gelmeye başlar. Kırışıklık oluşumunu önlemek ve azaltmak için buz yöntemini tercih etmek gerekir.

Buzun cilde faydaları arasında en önemli olanlarından biri kırışıklık azaltıcı özelliğe sahip olmasıdır. Bu sayesinde cilt içerisinde bulunan nem kitli bir şekilde tutulur. Böylece cildiniz de kırışma gibi problemler ortaya çıkmaz. Kırışıklık oluşmadan önce kullanmaya başladıysanız kırışıklık oluşumunuz daha geç başlar. Yaşı ilerleyen kişilerin mutlaka kullanması gerekir. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırdığı için daha sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmanız da mümkün olur.

Buz Yağlanmayı Azaltır mı?

Yağlı cilt yapısına sahip olan insanlar da çok fazla sivilce ve leke gibi problemler oluşmaya başlar. Aynı zamanda yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler makyaj yaptığı zaman parlama gibi bir durum ile karşı karşıya kalırlar. Kadınların mustarip olduğu bu durum ile ilgili buz son derece büyük bir fayda sağlamaktadır. Cilt üzerinde yer alan yağlanmanın ortadan kalkmasına yardımcı olur. Son derece rahatsız edici bir cilt problemi olan yağlanma düzenli buz terapisi uygulandığı zaman ortadan kalkar.

Sadece buz küplerini kullanarak cildinizi tazeleyip, yağ salınımını azaltabilirsiniz. Buzun cilde faydaları düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman ortaya çıkmaktadır. Dönemsel kullanıldığı zaman herhangi bir fayda görmek mümkün olmaz. Gün içerisinde sadece 1 defa uygulamak gerekir. Daha çok sabahları kullanılması önerilir. Yağlı ve karma cilt yapısına sahip olan kişilerin kullanımı söz konusu olabilir. Fakat kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin kullanmaktan kaçınması gerekir.